Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Proč říci ne dietě orientované na vysoký obsah živočišných bílkovin

Mnoho lidí miluje maso, vejce a bez sýru či tvarohu si nedokáží život vůbec představit. A tak najíždějí s chutí na keto/paleo/low carb programy, které jsou navíc poslední dobou IN.

Pojďme se podívat na bezpečnost těchto vysokoproteinových diet.

Dieta “masožravců“ se těší v posledních pěti letech až neuvěřitelné oblibě. Tento přístup ke stravování však může negativně ovlivnit zdraví střev a následně pak celého fungování organismu. Velmi často se totiž potlačuje konzumace ovoce, luštěnin, občas i škrobových druhů zeleniny.

Proč říci ne jakékoli dietě orientované na vysoký obsah živočišných bílkovin

Každá dieta/ změna jídelníčku nějak ovlivňuje střevní mikroflóru, mikroorganismy přítomné v zažívacím traktu. Tyto organismy ale hrají v těle klíčové role – od podpory imunitního systému a metabolismu, podpory hormonální rovnováhy, řízení nálady až po udržování funkce mozku.

Zdraví každého člověka začíná ve střevech

Nejde „jen o trávení“. V roce 2018 studie zahrnující více než 11 tisíc lidí z pětačtyřiceti zemí zjistila, že tělo potřebuje rostliny k udržení dobrého zdraví střev. Velká rozmanitost ovoce a zeleniny hraje tedy  nemalou roli v otázce zdravého střevního mikrobiomu.

Všichni tak nějak povětšinou víme, že zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny poskytují základní vitamíny a minerály. Z rostlin získáváme ale také vlákninu. A vláknina je základní složkou potravy pro zdravé střevo. Střevní mikroby konzumují vlákninu k produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA), které pomáhají posilovat dobré střevní mikroby a bojovat proti zánětlivým organismům.

Přítomnost SCFA také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat hladinu cholesterolu a posilovat imunitní systém. Tyto výhody pak snižují riziko srdečních onemocnění, mrtvice a rakoviny.

Protože ve stravě jedlíků orientovaných zejména na živočišné složky potravy chybí rostliny, které (jak už bylo zmíněno) jsou hlavním zdrojem vlákniny, mohou mít lidé na této stravě nižší hladiny SCFA. Rozmanitost rostlin v jejich pokrmech je mnohdy téměř „nulová“ (úplný základ je 30 různých druhů zeleniny + další druhy ovoce), což má za následek to, že střevo neprospívá tak, jak by mělo.

  • V roce 2014 vědci zjistili, že lidé, kteří konzumovali pouze živočišné produkty, měli ve střevním mikrobiomu významné změny za méně než 24 hodin po zahájení stravy. Za pouhých pět dní na stravě složené zejména z živočišných bílkovin studie odhalila, že lidské tělo začalo nahrazovat “dobré “ protizánětlivé bakterie“ špatnými “ zánětlivými bakteriemi.

Co k tomu dodat?

Buďte opatrní! Moc doporučuji, než se vůbec pustíte do nějaké diety, nechte si udělat rozbor krve, moči a změřit tlak. Výsledky následně konzultujte s praktickým lékařem nebo ještě lépe s nutričním terapeutem. Velmi často se mi v praxi stává, že klienti mnohdy ani netuší, že mají zvýšený cholesterol, celkové tuky či kyselinu močovou. Strava orientovaná na živočišné bílkoviny tyto parametry ještě zhoršuje a za pár měsíců, při hodně dobré vůli, let, člověk odchází z lékařské ordinace s receptem na léky, které bude brát do konce života. V drtivé většině případů úplně zbytečně.

foto: designer491/cz.depositphotos.com

Tip redakce

Hlídejte si množství vlákniny pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz.

Bc. Daubnerová Renata

ww.fitarian.cz

Nutriční terapeut (Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta), výživový poradce a sportovní dietolog – rekvalifikační kurz Mahra, sportovní dietolog, masér a lektor TRX.
Odpůrce jakýchkoli léků a umělých doplňků, které slibují zázračné účinky na zdraví

8.6.2021 Bc. Daubnerová Renata Články, Jak zhubnout, Recepty a výživa

Z archivu

Renata Daubnerová: Inspirace na zdravé denní menu od nutričního terapeuta

Za tu dobu, co se věnuji poradenství, jsem pochopila jednu základní věc, kterou zkrátka nejde obejít: pokud si své jídlo člověk alespoň z části denně neplánuje, nemůže se divit, že se mu stravování nevede podle jeho představ.

Zkrátka krabičky mají něco do sebe, pokud si na ně navyknete, můžete s úsporou času nachystat hlavní jídla na více dnů nejen sobě, ale i celé své rodině.

Celý článek 30.3.2017

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner