Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jídelníček pod kontrolou: Desatero na výlety a služební cesty

Pokud se stravujete s ohledem na počítání kalorií a sledování živin, není až tak složité se najíst, když to situace vyžaduje, kdekoliv v restauraci.

S aplikací Kalorické Tabulky v mobilu získáte i u hotových jídel celkem jednoduše přehled, kolik kalorií do sebe vpravíte. Totéž platí o poměru živin.

Když se ovšem rozhodnete, stejně jako já, že budete fit a fresh tím, že každé z vašich denních jídel bude obsahovat pouze jednu bílkovinu, už to tak snadné není. Ale i to se dá mimo domov celkem dobře zvládnout.

Jídelníček pod kontrolou: Desatero na výlety a služební cesty

Osobně se stravuji tak proto, abych maximálně ulevila trávení, nezatěžovala metabolismus. Ideálně si vybírám ke konzumaci pouze přirozené potraviny. A k tomu se vyhýbám potravinám v plastech, abych nezatěžovala ani naši planetu.

Pokud se rozhodnete i vy pro tento způsob stravování, ze začátku budete možná tápat. Ale velmi rychle pochopíte, že vašemu tělu i mysli to prospívá. A že se vám odmění skvělým fungováním a spoustou energie.

Jak na to?

  1. Mějte u sebe vždycky tzv. safety bag, záchranný balíček na cesty. Moje tipy jsou: kvalitní bílkoviny, tvrdá zelenina a „trvanlivé“ ovoce jako jsou jablka, hrušky a citrusy. Ideální je sušené maso, domácí müsli tyčinky nebo granola, ovocné a zeleninové pyré bez cukru. A vždy a za všech okolností obyčejná pitná voda.
  2. Na delší tratě si přibalte bílkoviny ve formě fermentovaných luštěnin, sušeného masa, tvrdého sýra parmazánového typu a doma připravených konzervovaných potravin. Sušené a lyofilizované ovoce, zeleninové chipsy, super je řepa a celer a také ořechy, mandle a semínka.
  3. Vyzkoušejte lokální farmy. Když s rodinou cestujeme po Čechách, vždycky si dopředu zjišťujeme, jestli je na naší trase nějaká zajímavá lokální farma nebo sad. Pokud je to jen trochu možné, zastavujeme, nakoupíme a pojíme přímo tam.
  4. Stravujte se mimo fast food, tam skutečně čerstvé a kvalitní potraviny nenajdete.
  5. V restauracích se vyhýbejte hotovkám. Čert ví, z čeho je základ, čím zahušťují omáčky a na jakém tuku vaří. Stejně tak obloukem obcházejte smažené/fritované a dochucovadla – kečup, tatarku a různé orientální omáčky.
  6. Vynechejte polévku (v případě, že ji nebudete konzumovat jako hlavní jídlo). Polévky jsou podle mého nejen přežitek, ale zbytečnou tekutinou navíc naředíte žaludeční šťávy před tím, než do sebe nasoukáte hlavní jídlo.
  7. Co v restauracích naopak jíst? Kvalitní bílkoviny – maso, ryby, drůbež, sýry (ne smažák), luštěniny, čerstvou zeleninu a ovocné saláty.
  8. Asi nikomu z vás nemusím připomínat, že slazené nápoje a energetické drinky jsou vyloženě nezdravé. Při pohybu zvolte radši jedno pivo nebo vinný střik. A za všech okolností samozřejmě vodu (v omezeném množství i minerální).
  9. Voda. Voda. Vždy a všude dodržujte pitný režim. Mějte u sebe tolik vody, abyste pokryli pitný režim po celou dobu, kdy budete mimo domov. Ideální množství je 350 ml na 10 kg váhy.
  10. Dbejte i na pohyb. Pokud si už přeci jen dopřejete „prasárničku“, vychoďte ji a pomozte tělu rychleji pálit kalorie a strávit neplechu, kterou jste si museli dopřát.

Jídelníček pod kontrolou: Desatero na výlety a služební cesty

Zní to snadně? I já se to dlouho učila. A nyní se mohu pochlubit nejen svým novým já (projedla jsem se ke štíhlé postavě), ale dokonce jsem se do svého nového stravování tak zamilovala, že své objevy předávám s láskou dál.

foto: archiv autorky

Petra L. Krajčinovič

www.bykrajcinovic.cz

V průběhu profesního života vytvořila několik úspěšných projektů pro sebe i klienty. Napsala desítky scénářů “ze života” k seriálu Ulice a řadu dalších scénářů k televizním a rádiovým pořadům, online videím a podcastům s osobnostně rozvojovou tématikou. Ve spolupráci se zajímavými hosty pořádá „zážitkové kurzy vaření s Petrou“ a pro rok 2022 vydala svůj vlastní kalendář plný chutných receptů.

 

10.10.2021 Petra L. Krajčinovič Články, Jak zhubnout, Recepty a výživa

Z archivu

Petra L. Krajčinovič: Jak se dětem smysluplně věnovat a naučit je zdravě jíst

… mně procházelo hlavou několik dní poté, co jsem dostala lano od redakce Kalorických Tabulek.

Poprosili mě, abych napsala o tom, co mě vedlo postavit sebe a moje dcery před kamery a vysílat živě z naší kuchyně přes internet.

Celý článek 14.12.2020

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner