Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Petra L. Krajčinovič: Jak se dětem smysluplně věnovat a naučit je zdravě jíst

… mně procházelo hlavou několik dní poté, co jsem dostala lano od redakce Kalorických Tabulek.

Poprosili mě, abych napsala o tom, co mě vedlo postavit sebe a moje dcery před kamery a vysílat živě z naší kuchyně přes internet.

Celkem jsem se přitom i pobavila, když jsem se zamyslela nad tím, jak umí život vtipkovat a udělá z vás v padesáti influencerku.

Petra L. Krajčinovič: Jak se dětem smysluplně věnovat

Jak se tedy věnovat smysluplně dětem, trávit čas společně a předat jim do života zkušenosti? Hlavně nenásilně, abyste malé neodradili, puberťáky nepodráždili a adolescenty neurazili. Já jsem na to šla přes vaření.

Už roky vedu svou praxi kouče a mentora, poslední tři pak i nutričního kouče. K tomu miluji jídlo a jeho přípravu. Sama jsem potřebovala shodit. A šla jsem na to tak, že jsem se projedla ke štíhlosti. Takže než jsem s dětmi začala vařit živě, je důležité říci, že jsem zhubla svoje emočním tukem obalené tělo. Rok poté mě následovala starší dcera Esther.

Obě nás spojují stejná témata – emoční hlad a láska k jídlu. Nechtěly jsme se jídla a chutí vzdát, a zároveň jsme odmítaly žít v tlustém těle. Mladší dcera s váhou problémy zatím nemá, ale vstupuje do puberty a pozoruji, že lehce leniví.

Intermezzo č. 1 – cizrnová polévka

Potřebujete:

 • 2 porce cizrny namočené nejlépe přes noc
 • 2 porce zeleniny jako mrkev, celer a cibule (dvě třetiny tvoří kořenovky)
 • 2 stroužky česneku
 • po lžičce kari, mletého koriandru, římského kmínu a ½ lžičky chilli
 • lžíci kokosového oleje a 3 lžíce kokosového mléka
 • hrst sekaného koriandru, sůl a pepř

Postup:

Cizrnu uvařte do měkka a nechte vodu navíc asi 3 prsty nad obsah cizrny. Na kokosovém oleji zpěňte cibulku, přidejte cizrnu i s vodou, zeleninu, česnek a koření. Uvařte tak, aby zelenina změkla. Vyndejte si pár lžic cizrny, zbytek umixujte, případně ještě zřeďte. Vraťte zpět těch pár kousků cizrny, přidejte nastrouhaný česnek a nasekaný koriandr a dochuťte solí.

cizrnová polévka

Myšlenku být zdravý a plný pozitivní energie už šířím několik let. Následují mě stovky žen a z mých receptů se staly hubnoucí hity. A tak do mě šilo mnoho známých a spolupracovnic, abych kromě běžného šíření fit a fresh receptů a kurzů začala vařit živě. Přišla první vlna pandemie a mě se nechtělo, protože jsem těsně před ní ráda skončila v televizi jako moderátorka. A chtěla jsem si od mluvení a živého vysílání odpočinout. Přišla druhá vlna teď na podzim a najednou se to stalo. Stála jsem v kuchyni obklopená dětmi a začalo se tvořit.

Mladší Adina naštěstí od dětství tančí, nemá problém s kamerou ani s trémou. Odmalinka jí navíc k vaření vedu. A co jiného holčičkám předávat než rodinné poklady a znalosti?

Snažím se naučit (nejen) je poznávat potraviny a seznamovat je s tělu prospěšnými kombinacemi. Přišlo mi fajn dětem – a vlastně všem, kteří nás sledují – ukázat, z čeho se tloustne a z jakých potravin a jejich časté konzumace můžete onemocnět.

Rozhodla jsem se šířit informace, že blbě jíst = krátit si život. Že blbě jíst = způsobit si trvalé poškození organismu. Jde mi o to upozornit co nejvíce lidí, že v Čechách máme přes milión spoluobčanů, trpících diabetem mellitu 2. typu, který si uženete převážně nezdravým způsobem života.

Na čem tedy dětem ukázat, co všechno může konzumace nezdravých, cukrem a solí přeplněných potravin s naším tělem provést? Kolik aditiv sníme, stravujeme-li se ve fast foodech, jejichž reklamy na nás prská televize desektrát za hodinu? A jak naopak dokazovat, že se dá výborně najíst bez víru v peněžence a zatěžkaného metabolismu? U nás to tedy vyústilo v kreativní projekt. A jak jsme tak začaly vařit ve dvou, občas se k nám přidává i starší dcera, protože se přestala stydět být vidět a snažíme se přinášet k vám domů tipy na rychlá a metabolicky přívětivá jídla. Sem tam do toho mrskneme nějakou tu prasárničku, protože děti nemají být úplně odstřižené od nezdravých pokrmů. Může to u nich spustit efekt lavinového jedení a věřte, že s tím mám zkušenosti ze své praxe. Nejedna dívka či žena si prošla bulimií, anorexií či ortorexií či si jinak ubližovala jídlem nebo odříkáním potravy.

Intermezzo č. 2 – syrečkový salát s jablkem

Potřebujete:

 • 2 porce syrečků
 • kyselejší jablko
 • vaši jednu porci zeleniny – celer a mladou cibulku i s natí 1:1 lžičku strouhané mrkve jen pro barvu
 • ½ lžičky kmínu, lžíci oliváče, sůl a ½ uzené papriky

Postup:

Syrečky (ty kulaté) nakrájejte na 4 dílky, jablka oloupejte a nakrájejte na stejně velké kousky jako syrečky, celer nastrouhejte a cibulku nakrájejte na kolečka i s natí. Smíchejte vše v misce i s olejem a kořením, lehce přisolte a vložte do sklenice s víkem. Vydrží v lednice 3 dny. Salát si můžete i umixovat na pomazánku, chce to ovšem přidat víc oliváče.

syrečkový salát s jablkem

My si u nás v kuchyni povídáme o jídle, trávíme čas spolu a společně se i učíme. Moje dcery mě trpělivosti a novým technologiím a muzice, kterou si u vaření pouštíme. Já holkám vysvětluji, co jsou bílkoviny, jak a s čím je kombinovat, abychom se zažehl metabolický oheň a ten spaloval tuky. Zároveň, jelikož jsme zasloužilé gurmánky a rády mlsáme, předvádíme zdraví prospěšné potraviny v receptech, při jejichž konzumaci rychle ubýváte na váze, případně přidáním některých ingrediencí s nimi dokážete v pohodě váhu udržovat.

 • Vřele všem rodičům doporučuji: Vyberte si v jídle to, co je vám příjemné a zároveň pro děti užitečné. A tvořte spolu.

Doba nám ukázala, že procházení v nákupních centrech, hraní počítačových her, vysedávání na zbytečných schůzkách, tlak na výkon a hromadění věcí nám radost nepřinese. Kroužky a vychovatelky dětem rodičovskou péči nenahradí. Zato smysluplně strávený společný čas má hodnotu nejvyšší.

Sportujte, zahradničte, vařte, opravujte a hlavně buďte přitom vědomě přítomní a spolu. My vaříme zdravě a ještě šíříme myšlenku být spolu a něčemu se přiučit a baví nás to moc!

Z archivu aneb přečtěte si také:

MUDr. Petra Uríková: Strava ovlivňuje celý organismus – a to i pleť, vlasy a nehty

Petra L. Krajčinovič
https://www.bykrajcinovic.cz

V průběhu profesního života vytvořila několik úspěšných projektů pro sebe i klienty. Napsala desítky scénářů “ze života” k seriálu Ulice a řadu dalších scénářů k televizním a rádiovým pořadům, online videím a podcastům s osobnostně rozvojovou tématikou. Ve spolupráci se zajímavými hosty pořádá „zážitkové kurzy vaření s Petrou“ a pro rok 2022 vydala svůj vlastní kalendář plný chutných receptů.

 

14.12.2020 Články, Jak si udržet zdraví

Související články

Osm důvodů, proč je důležité při hubnutí cvičit

Osm důvodů, proč je důležité při hubnutí cvičit

Redukční dieta rozhodně není jenom o úpravě stravy.

Tedy abychom byli úplně přesní, teoreticky může být, ale zpravidla nevede k takovým výsledkům, jaké si v hlavě před začátkem hubnutí představujeme. A pokud už vede, je celý proces mnohem složitější a delší.

Celý článek 25.4.2022 0