Snažíme se být aktivní, což je trochu v rozporu s přírodou, která stále ještě odpočívá a nabírá síly.
Je skvělé, že povětšinou máme od prvního ledna hodně plánů a předsevzetí, nicméně pořád ještě bychom se měli v tomto čase nést spíše na vlně klidu a rozjímání – zaklubaní v teplé dece.
Usrkávat čaj, svařák nebo jakýkoliv nápoj, jenž nám dodá klid, mír a teplo do těla i duše. Ono se totiž ne nadarmo říká: „Nohy v teple, nemoc v pekle“.
Šárka Simonidesová
Podle tradiční čínské medicíny (TČM) vládne zimě prvek voda. A ten má přímou souvislost s našimi ledvinami a močovým měchýřem. V lednu je hodně náchylný právě močový měchýř.
Víte, že nerovnováha močového měchýře se může na fyzické úrovni projevit třeba bolestí hlavy, svalovým napětím nebo celkovou suchostí?
Láska a strach
Močový měchýř zachytí prakticky okamžitě veškeré vaše strachy, stres či nervozitu. Stav, kdy vás cokoliv rozhodí, kdy nejste vůbec ve své kůži. Nezapomínejte, že strach je jen emoce projevující se v našem fyzickém těle.
Šárka Simonidesová/ Jóga pro holky ze Západu
Vždy svým klientkám říkám, aby myslely na to, že existují jen dvě základní emoce – LÁSKA a STRACH. Všechno ostatní je od nich odvozeno. Takže ve chvíli, kdy ke svému strachu vyšlete ždibeček něčeho láskyplného, rozplyne se. Dysbalance energetické dráhy močového měchýře se může projevit také vztekem, nedůvěrou či poraženeckými pocity.
Mějte proto svůj „močák“ prostě rádi, věnujte mu svoji plnou pozornost. A to nejlépe v době mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou, kdy je nejaktivnější.
Dejte si saunu, pijte pomalu kvalitní prohřívací čaj.
Močový měchýř souvisí také se sluchem, proto je vaším hlavním úkolem NASLOUCHAT SVÝM POTŘEBÁM, zejména během meditací nebo ve chvílích, kdy vás nikdo neruší.
Jakým cvikem podpoříte svůj močový měchýř?
Základní pozice: V sedu přednožném dej chodidla do fajfky, paty na podložce, páteř napřímená.
Provedení: S nádechem vzpaž a s výdechem přejdi do hlubokého předklonu, dolní končetiny jsou propnuté. Pokud ti to tělo dovolí, uchop palci na rukou malíky na nohou a oddal od ostatních prstů na noze. V pozici setrvej a proveď sedmkrát dech zvaný bhastrika (intenzivní nádech a výdech nosem do břicha v rytmu „tik tak“). Následně soustřeď energii/pozornost ke svému močovému měchýři.
Šárka Simonidesová
foto a obrázky – archiv autorky
Tip redakce Kalorické Tabulky
Pečujte o své zdraví laskavostí k sobě (i ostatním), přiměřeným pohybem a vyváženým jídelníčkem, který si můžete zapisovat snadno do naší aplikace.
Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.
Když sympatická Tereza Trčková, členka skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, zveřejnila v rámci svých pravidelných příspěvků status o tom, jak byla darovat krev, vznikla pod příspěvkem velmi zajímavá diskuse.
Jednak nás překvapilo, kolik pravidelných dárců je mezi uživateli aplikace Kalorické Tabulky (děkujeme), a pak jsme také zjistili, že mnohým brání v dobré věci obyčejný strach z jehel a krve.
Mnoho z uživatelů Kalorických Tabulek je při využití PREMIUM verze zaskočeno, ba i zděšeno, že denní množství přijatého cukru překročí i dvojnásobně oproti tomu, co jim aplikace nastavila jako výchozí hodnotu.
Opravdu se musí dodržet oněch cca 20 – 30 g za den?