Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

O nervozitě z hladu a jak jí předcházet

Dnešní téma článku mě moc baví, sama s ním mám totiž bohaté zkušenosti.

Zaměříme se na to, jaký může mít dopad to, když se člověk nenají včas, tedy v době, kdy přijde první fáze hladu (ve které by bylo ideální se najíst).

Tato první fáze nám totiž pomůže předejít obrovskému vlčímu hladu, který pak způsobuje, že se obvykle přejíme a jídlo doslova zhltneme.

O nervozitě z hladu a jak jí předcházet

Jíst v okamžik, kdy máme jen „normální“ hlad, je dlouhodobě výhodné pro udržování si  tělesné hmotnosti, protože v takovém případě jídlo jíme s větším klidem, pomaleji a poznáme dobu, kdy jsme akorát sytí. Tím pádem se nepřejídáme a jíme tak nějak intuitivně „optimálně“. A v konečném důsledku, což se dozvíte v průběhu článku, to může mít i pozitivní dopad na naše mezilidské vztahy a interakce.

Tento článek pojednává o aspektech, jež jako vedlejší efekt přináší vlčí hlad. Jedná se o výkyvy nálad, podrážděnost, nervozitu a u někoho dokonce větší výbušnost či agresivitu. I tohle hlad dokáže! Sama tyto pocity znám, asi ne tak vystupňované, ale opravdu mohu prohlásit, že pokud jsem hladová (což se na druhou stranu moc často nestává), tak jsem „nepříjemná“ – a to i sama sobě.

I proto je (nejen pro mě) výhodné jíst pravidelně nebo mít pořád něco malého při ruce (například oříšky, ovoce nebo raw tyčinku), aby se případně zastavily prvotní náznaky velkého hladu (když je člověk v situaci, kdy se nemůže hned normálně najíst, například někde na výletech či pracovních cestách). Osobně si musím i ve své poradně mezi schůzkami plánovat čas na jídlo či svačinku, aby můj vlastní hlad negativně nepoznamenal čas strávený s klienty.

K zamyšlení

Napadlo vás někdy, že ten nepříjemný člověk, se kterým jste na schůzce, nebo ta nervózní paní ve frontě na poště či podrážděné dítě doma se tak chovají třeba jen proto, že nemají uspokojenou svou základní potřebu, kterou je potřeba se najíst? Někdy je vysvětlení jednodušší, než si často myslíme…

Příběh z mojí nutriční poradny

Právě v tomto duchu se nese můj dnešní příběh, jenž je až úsměvný. Paní Petře se totiž díky pravidelnému stravování a zamezení tak vlčím hladům mimo jiné velmi zkvalitnil partnerský vztah.

Petra vyhledala moje služby, protože chtěla sestavit jídelníček na míru, aby se naučila vhodněji stravovat a díky tomu i zhubnout cca 8 kg. A tak jsem jí po našem setkání v nutriční poradně sestavila jídelníček na základě jejích přání, zdravotního stavu i denního režimu. Po měsíci, kdy jsme se viděly při našem dalším setkání v poradně, tak mi paní Petra vyprávěla své dojmy z nového stravování.

Petra si přála jídelníček navrhnout do čtyř denních jídel, protože tím, že je „sovička“ a spíše později vstává, tak nepotřebuje dopolední svačinu jako mezichod mezi snídaní a obědem (neboť již tak nemá mezi těmito jídly dlouhou prodlevu). Takže začala jíst vyváženěji a pravidelněji (cca po třech až čtyřech hodinách) a tím pádem se jí jako většině klientů ustálily chutě, výkyvy v oblasti hladu a přejedení. Také se jí upravilo zažívání a zhubla první tři kilogramy. Ale co velmi kvitovala, byl i dopad na její nálady během dne. Paní Petra se mi svěřila, že její partner již dávno věděl, že když se nenají, tak je podrážděná a nervózní. Ale tím, že začala dbát na pravidelnost ve stravování (v rámci možností), tak zcela vymizela její „nervozita z hladu“. Od té doby je prý mnohem vyrovnanější, tolik partnerovi neodsekává a je na něj většinu času milá, protože najednou vymizela její náladovost v souvislosti s hladem, chutěmi, přejedením a nepravidelným či nevyváženým stavováním. Její nová forma stravování doslova prospěla i jejímu partnerskému vztahu!

Uvědomění na závěr a dvě rady pro život

Věřte, že je skupina lidí, která je citlivá na pocit hladu, což se pak může projevovat zvýšenou tenzí a podrážděností. No a pak už chybí jen trochu „přiložit pod oheň“ tím, že něco nevhodného řeknete či uděláte, a to už pak daný člověk může startovat výbuchem emocí – byť na sebemenší impuls. Tento jev je mnohem patrnější u žen, nejen vzhledem k jejich cykličnosti, ale i vzhledem k jejich menší emoční stabilitě. Vlčí hlad u mužů může zase způsobovat větší agresivitu či menší empatické vyjadřování (v souvislosti s vlčím hladem řekne jindy normální odpověď stylem „dlažební kostky“).

  1. Pokud jste se v tomto jevu poznali, pak je velký důvod zamyslet se i nad stravováním – především v rámci složení jídelníčku. Například lidé, kteří jedí nedostatek polysacharidů (obilovin, luštěnin, kvalitního pečiva…) nebo jedí více sladkostí v kombinaci s nepravidelností v jídle, mohou mít větší tendence být podráždění a tenzní. Zkuste tedy dbát na pravidelnost v jídelníčku, dále přidejte hrst (vaší dlaně) polysacharidů (přílohy) v každém hlavním jídle a denně zařaďte hrstičku ořechů, které obsahují přirozené „zlepšovače nálady“. Spěte cca 8 hodin denně a v neposlední řadě dbejte na hodinku pohybové aktivity denně, která Vás bude velmi bavit, a máte tak šanci, že se zlepší vaše nálady i emoční stabilita.
  2. Pokud chcete řešit s někým něco důležitého, určitě dbejte na to, aby byl najedený. A vy také. Takže nepříjemné záležitosti doporučuji řešit po lehce stravitelném jídle například při dobré kávičce či čaji.

Tip redakce

Jídelníček si můžete snadno hlídat pomocí aplikace Kalorické Tabulky.

foto: cz.depositphotos.com

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

ww.martinakorejckova.cz

  • Nutriční terapeutka a výživová poradkyně
  • Poskytuje individuální jídelníčky na míru, stravovací programy, on-line jídelníčky a celkové poradenství v oblasti životního stylu
  • S radostí píše články na svůj blog i webové portály
  • Působila i jako výživová poradkyně pro finalistky České Miss
  • Stravování s radostí na Facebooku
14.2.2022 Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS. Články, Jak zhubnout

Z archivu

Kalorické Tabulky: Nejlepší recepty včetně QR kódů pro jednoduší zápis do aplikace

V roce 2020 jsme vydali ve spolupráci s Nakladatelstvím Jota naši první kuchařku.

Naším cílem bylo představit aplikaci Kalorické Tabulky i lidem, kteří se třeba nepohybují na vlnách internetu s takovou samozřejmostí. Nebo prostě jen milují papír…

Celý článek 28.1.2021

Související články

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si najít čas na sebe, když potřebujete zhubnout

K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.

Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.

Celý článek 9.10.2024

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner