Obdivujete fantastické proměny lidí, kteří dokázali zhubnout? A jste smutní, že vám se to nedaří?
Ne vždy je cesta přímá a rychlá. Ale že stojí za to nevzdávat se, dokládá příběh paní Katky.
Jmenuji se Katka, je mi 45 let a jsem mámou dvou již dospělých dcer. Byla jsem požádána, abych se s vámi podělila o svou hubnoucí cestu.
V dětství a ani v začátku dospělosti jsem vlastně nikdy problémy s váhou neměla, přestože v dospívání jsem si to myslela (asi jako většina holek v tomto věku). Ale díky volejbalu, který miluji a který jsem dělala cca od svých jedenácti let, jsem byla v dobré kondici. Při svých 184 cm jsem na prahu dospělosti vážila kolem 75 kg.
Velmi brzy (v devatenácti letech) jsem otěhotněla a v devátém měsíci vážila 95 kg. Ale byla jsem v klidu. Porodem to určitě shodím, říkala jsem si. Nestalo se a já s touto váhou žila dál. Psalo se období 1996/97. Internet ještě moc k dispozici nebyl. A já nevěděla, co dělat. Rok 2002 a druhé těhotenství. Váha stále zhruba stejná. Po mateřské dovolené příšel nástup do práce, odkud mě ovšem jen tak vylili na konci zkušební doby.
A já se sesypala. Začala jsem jíst prášky na nervy a cpát se. Žádný pohyb. Válení se doma.
V roce 2008 konečně zase do práce a trochu pohybu. Jídlo ovšem jedna velká katastrofa. Nemám energii, přibírám a tak nějak ten život přežívám. Střih do roku 2018. Váha ukazuje 117 kg. Tak tohle ne, Kateřino! Kam to až necháš zajít, ptala jsem se sama sebe.
A tady začala moje cesta
Přesto, že od roku 2015 pracuji v třísměnném provozu a můj režim byl a je naprosto nepravidelný, tak jen jídlem jsem se za půl roku dostala na 103 kg.
Vyměnila jsem bílé pečivo za celozrnné a sladké pití za vodu. Tak jednoduché se to zdálo. Pak ale přišla rekonstrukce kuchyně. Přes půl roku nebylo kde a na čem vařit. Jistila to obvykle mražená pizza. A váha zase na 110 kg. Ach jo.
Druhý a pořádný start přišel v květnu 2020. Začala jsem hodně chodit a „běhat“. Já. Já, která běh vždycky bytostně nenáviděla. A k tomu začala přemýšlet více o jídle. Na konci roku jsem byla na rovné stovce. Ano, ono to půjde.
Asi v polovině roku 2021 jsem objevila kouzlo Kalorických Tabulek.Dokonale jsem jedla, vše poctivě zapisovala a v říjnu 2021 jsem byla na 94 kg. Ale čekala mě větší gynekologická operace a věděla jsem, že minimálně 3 měsíce budu zase bez pohybu. Nevyhnutelně jsem se dostala zase o 4 kg nahoru. No nic. Leden 2022 – váha 98 kg.
V květnu 2022 se dostávám na vysněnou váhu pod 90 kg. Bože, tam jsem nebyla přes 25 let. Stačilo jen nevzdat to. A i když mi do všeho občas zdraví hodilo vidle a srazilo mě dolu (přetížená kolena, záda v háji, problémy s prací v noci…), vždycky jsem se zvedla. A vyplatilo se. Reakce okolí mě nenechávají na pochybách, že to dělám dobře a že je to vidět.
Jde povětšinou o výživové poradce, kteří s námi spolupracují a dovedou fundovaně reagovat na dotazy uživatelů aplikace Kalorické tabulky. Ale mezi experty jsou i čestné výjimky. Lidé, které zkrátka vyvážené stravování natolik chytlo, že dnes umí poradit stejně dobře jako ti odborníci.
Kdybych se měla celoživotně hodnotit, zařadila bych se do kategorie „notorická dietářka“. Vlastně jsem nikdy nebyla se svou váhou spokojená.
Jako dítě jsem patřila mezi ty oplácanější a rozvážně se pohybující děti. Na sportovních hrách jsem vynikala pouze v hodu koulí a poznámky spolužáků mne samozřejmě trápily.
To, jakým způsobem a jak dlouho spíme, má bezesporu vliv nejen na naši produktivitu během dne, ale z dlouhodobé perspektivy i na naše zdraví či nálady.
Jak je to ale s délkou spánku s ohledem na vývoj tělesné hmotnosti, přibírání či hubnutí?
Sympaťáka Honzu jsme v ní sledovali od léta 2019, kdy se k nám přidal a začal sdílet s ostatními členy svou cestu – zamyšlení, pokroky a bezva tipy na výlety a pohybové aktivity.