Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Všimli jste si, jak nám v tomto období život víc šmakuje? Jak každý náš prožitek doslova hltáme a bereme věci s větším nadhledem?

Zkrátka že trávíme mnohem lépe životní situace.

Vězte, že za tuhle naši vnitřní pohodu může i dobrý stav našeho tenkého střeva. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) se v těchto dnech nacházíme pod vládou elementu ohně, k němuž náleží tenké střevo a dvanácterník. Dlouhé dny, teplé noci a slunce v plné síle, to vše posilňuje náš klíčový orgán trávicí soustavy, ve kterém sídlí náš obranný systém – imunita. Střevo je označováno za náš druhý mozek a existují studie, které potvrzují, že řada nemocí má základ právě v nedostatečném zdraví střev. To pak neblaze ovlivňuje imunitu, náladu nebo zdravou hmotnost.

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Tenké střevo je rádo, když máte radost

Tenké střevo je pohotový, neúnavný a pracovitý pomocník v našem těle. Jakmile máme hlad, dostávají signál nejen naše sliny, ale i tenké střevo a dvanácterník, do kterých postupuje potrava ze žaludku. Oba pak mají na starosti dokonalé štěpení potravy na bílkoviny, sacharidy a tuky, odkud se vstřebávají do naší krve. Je tedy logické, že pokud jsou oslabené, je ochuzená i naše krev.

Do střev se otiskují vaše srdeční záležitosti, a naopak

Tenké střevo je velmi citlivé na naše pocity a emoce. Jeho párovým orgánem je srdce, o kterém jsem napsala spoustu zajímavých informací v článku pro měsíc květen. Nedělá mu dobře stres, takže zkuste hodně pracovat na svém dechu, jenž vás může stresu rychle zbavit. Tenké střevo i z důvodu napojení na srdce silně reaguje na obavy a strachy, z čehož mohou vzniknout průjmy. Pokud v sobě dlouhodobě něco dusíme, můžeme si naopak přivodit zácpu. Dbejte tedy na to, abyste ze sebe všechno špatné dostávali ven a nezůstávalo to ve vás. Když energie v dráze tenkého střeva neproudí, jak má, mohou nás bolet zuby, krk, šíje a hlava. Nerovnováha v tenkém střevu nás obírá o životní nadhled, nedaří se nám vyhodnocovat dobře situace, můžeme až zbytečně přehnaně kritizovat sebe i druhé. Co se tak zkusit občas na něco „vy…at“?

Jak a kdy posílit tenké střevo?

Maximální tok energie v dráze tenkého střeva probíhá mezi 13. až 15. hodinou, proto ideálně v tuto dobu pro sebe i své trávicí ústrojí něco dobrého udělejte. Nejezte příliš mléčných výrobků, omezte cukr, smažené jídlo atd. Obklopte se veselými lidmi nebo navštivte nějaké silné energetické místo – les, kostel, místo, na které máte krásné vzpomínky. A přidejte úsměv. Kdykoli, kdekoliv.

Cvik na podporu tenkého střeva

Cvik na podporu tenkého střeva

Zaujměte polohu jako u pozice posilující srdce, tedy v sedu s pokrčenýma nohama. Chodidla spojte a uchopte propletenými prsty. Předkloňte se a čelem se snažte co nejvíce přiblížit k nohám. Lokty spočívají na podlaze. S každým výdechem prohlubte pozici, s nádechem se vraťte pomalu zpět, obratel po obratli. Cvik si můžete usnadnit tím, že podložíte pánev polštářem.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Šárka Simonidesová
https://svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

21.5.2022 Články, Jak si udržet zdraví, O kaloriích nevážně

Související články

Výživový poradce: Má smysl detoxikace organismu?

Výživový poradce: Má smysl detoxikace organismu?

Jako každé jaro i to letošní je internet plný nabídek na detoxikaci organismu. Možná vám chodí i e-mailem nebo přes soukromé zprávy na Facebooku.

Než si podobné produkty zakoupíte, zamyslete se nad tím, jaká pozitiva vám to může přinést. Povětšinou je slibována očista od toxinů či zhubnutí. Je tomu ale skutečně tak? Dostaví se očekávaný efekt?

Celý článek 19.3.2023 0