Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Všimli jste si, jak nám v tomto období život víc šmakuje? Jak každý náš prožitek doslova hltáme a bereme věci s větším nadhledem?

Zkrátka že trávíme mnohem lépe životní situace.

Vězte, že za tuhle naši vnitřní pohodu může i dobrý stav našeho tenkého střeva. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) se v těchto dnech nacházíme pod vládou elementu ohně, k němuž náleží tenké střevo a dvanácterník. Dlouhé dny, teplé noci a slunce v plné síle, to vše posilňuje náš klíčový orgán trávicí soustavy, ve kterém sídlí náš obranný systém – imunita. Střevo je označováno za náš druhý mozek a existují studie, které potvrzují, že řada nemocí má základ právě v nedostatečném zdraví střev. To pak neblaze ovlivňuje imunitu, náladu nebo zdravou hmotnost.

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Tenké střevo je rádo, když máte radost

Tenké střevo je pohotový, neúnavný a pracovitý pomocník v našem těle. Jakmile máme hlad, dostávají signál nejen naše sliny, ale i tenké střevo a dvanácterník, do kterých postupuje potrava ze žaludku. Oba pak mají na starosti dokonalé štěpení potravy na bílkoviny, sacharidy a tuky, odkud se vstřebávají do naší krve. Je tedy logické, že pokud jsou oslabené, je ochuzená i naše krev.

Do střev se otiskují vaše srdeční záležitosti, a naopak

Tenké střevo je velmi citlivé na naše pocity a emoce. Jeho párovým orgánem je srdce, o kterém jsem napsala spoustu zajímavých informací v článku pro měsíc květen. Nedělá mu dobře stres, takže zkuste hodně pracovat na svém dechu, jenž vás může stresu rychle zbavit. Tenké střevo i z důvodu napojení na srdce silně reaguje na obavy a strachy, z čehož mohou vzniknout průjmy. Pokud v sobě dlouhodobě něco dusíme, můžeme si naopak přivodit zácpu. Dbejte tedy na to, abyste ze sebe všechno špatné dostávali ven a nezůstávalo to ve vás. Když energie v dráze tenkého střeva neproudí, jak má, mohou nás bolet zuby, krk, šíje a hlava. Nerovnováha v tenkém střevu nás obírá o životní nadhled, nedaří se nám vyhodnocovat dobře situace, můžeme až zbytečně přehnaně kritizovat sebe i druhé. Co se tak zkusit občas na něco „vy…at“?

Jak a kdy posílit tenké střevo?

Maximální tok energie v dráze tenkého střeva probíhá mezi 13. až 15. hodinou, proto ideálně v tuto dobu pro sebe i své trávicí ústrojí něco dobrého udělejte. Nejezte příliš mléčných výrobků, omezte cukr, smažené jídlo atd. Obklopte se veselými lidmi nebo navštivte nějaké silné energetické místo – les, kostel, místo, na které máte krásné vzpomínky. A přidejte úsměv. Kdykoli, kdekoliv.

Cvik na podporu tenkého střeva

Cvik na podporu tenkého střeva

Zaujměte polohu jako u pozice posilující srdce, tedy v sedu s pokrčenýma nohama. Chodidla spojte a uchopte propletenými prsty. Předkloňte se a čelem se snažte co nejvíce přiblížit k nohám. Lokty spočívají na podlaze. S každým výdechem prohlubte pozici, s nádechem se vraťte pomalu zpět, obratel po obratli. Cvik si můžete usnadnit tím, že podložíte pánev polštářem.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Šárka Simonidesová
https://svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

21.5.2022 Články, Jak si udržet zdraví, O kaloriích nevážně

Související články

Vše, co do sebe dostanete v létě, využijete v závěru roku

Vše, co do sebe dostanete v létě, využijete v závěru roku

Blíží se čas dovolených, koupaček, posedávání na zahrádkách, čas koncertů, setkávání se s rodinami a přáteli, doba grilovaček.

Dělejte to, co vás nejvíc baví, a myslete, prosím, na to, že energii, kterou do sebe dostanete právě během léta, využijete hlavně ke konci roku.

Celý článek 28.6.2022 0

Tereza: O překonání strachu a objevení cesty ke zdravému hubnutí

Tereza: O překonání strachu a objevení cesty ke zdravému hubnutí

Když sympatická Tereza Trčková, členka skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, zveřejnila v rámci svých pravidelných příspěvků status o tom, jak byla darovat krev, vznikla pod příspěvkem velmi zajímavá diskuse.

Jednak nás překvapilo, kolik pravidelných dárců je mezi uživateli aplikace Kalorické Tabulky (děkujeme), a pak jsme také zjistili, že mnohým brání v dobré věci obyčejný strach z jehel a krve.

Celý článek 20.6.2022 0