Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Všimli jste si, jak nám v tomto období život víc šmakuje? Jak každý náš prožitek doslova hltáme a bereme věci s větším nadhledem?

Zkrátka že trávíme mnohem lépe životní situace.

Vězte, že za tuhle naši vnitřní pohodu může i dobrý stav našeho tenkého střeva. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) se v těchto dnech nacházíme pod vládou elementu ohně, k němuž náleží tenké střevo a dvanácterník. Dlouhé dny, teplé noci a slunce v plné síle, to vše posilňuje náš klíčový orgán trávicí soustavy, ve kterém sídlí náš obranný systém – imunita. Střevo je označováno za náš druhý mozek a existují studie, které potvrzují, že řada nemocí má základ právě v nedostatečném zdraví střev. To pak neblaze ovlivňuje imunitu, náladu nebo zdravou hmotnost.

Šárka Simonidesová: Nejsme to, co jíme, ale to, co vstřebáváme

Tenké střevo je rádo, když máte radost

Tenké střevo je pohotový, neúnavný a pracovitý pomocník v našem těle. Jakmile máme hlad, dostávají signál nejen naše sliny, ale i tenké střevo a dvanácterník, do kterých postupuje potrava ze žaludku. Oba pak mají na starosti dokonalé štěpení potravy na bílkoviny, sacharidy a tuky, odkud se vstřebávají do naší krve. Je tedy logické, že pokud jsou oslabené, je ochuzená i naše krev.

Do střev se otiskují vaše srdeční záležitosti, a naopak

Tenké střevo je velmi citlivé na naše pocity a emoce. Jeho párovým orgánem je srdce, o kterém jsem napsala spoustu zajímavých informací v článku pro měsíc květen. Nedělá mu dobře stres, takže zkuste hodně pracovat na svém dechu, jenž vás může stresu rychle zbavit. Tenké střevo i z důvodu napojení na srdce silně reaguje na obavy a strachy, z čehož mohou vzniknout průjmy. Pokud v sobě dlouhodobě něco dusíme, můžeme si naopak přivodit zácpu. Dbejte tedy na to, abyste ze sebe všechno špatné dostávali ven a nezůstávalo to ve vás. Když energie v dráze tenkého střeva neproudí, jak má, mohou nás bolet zuby, krk, šíje a hlava. Nerovnováha v tenkém střevu nás obírá o životní nadhled, nedaří se nám vyhodnocovat dobře situace, můžeme až zbytečně přehnaně kritizovat sebe i druhé. Co se tak zkusit občas na něco „vy…at“?

Jak a kdy posílit tenké střevo?

Maximální tok energie v dráze tenkého střeva probíhá mezi 13. až 15. hodinou, proto ideálně v tuto dobu pro sebe i své trávicí ústrojí něco dobrého udělejte. Nejezte příliš mléčných výrobků, omezte cukr, smažené jídlo atd. Obklopte se veselými lidmi nebo navštivte nějaké silné energetické místo – les, kostel, místo, na které máte krásné vzpomínky. A přidejte úsměv. Kdykoli, kdekoliv.

Cvik na podporu tenkého střeva

Cvik na podporu tenkého střeva

Zaujměte polohu jako u pozice posilující srdce, tedy v sedu s pokrčenýma nohama. Chodidla spojte a uchopte propletenými prsty. Předkloňte se a čelem se snažte co nejvíce přiblížit k nohám. Lokty spočívají na podlaze. S každým výdechem prohlubte pozici, s nádechem se vraťte pomalu zpět, obratel po obratli. Cvik si můžete usnadnit tím, že podložíte pánev polštářem.

Šárka Simonidesová

svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

21.5.2022 Šárka Simonidesová Články, Jak si udržet zdraví, O kaloriích nevážně

Z archivu

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner