Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Občas se stane, že se nám chytrý náramek nebo hodinky rozbijí či nejsou dostatečně nabité – co potom, jak si měřit kroky?

Začínal jsem s pohybem – v mém případě s rychlejší chůzí – asi jako každý z vás. Zjistil jsem si, že by měl člověk nachodit alespoň šest tisíc kroků denně, a tak jsem si pořídil chytrý náramek, potom ještě jeden, a také jeden krokoměr do kapsy.

Jenže u toho prvního se mi brzy přetrhl řemínek, u druhého jsem zjistil, že neumožňuje nastavit délku kroku, ani to, jestli jsem muž, či žena (což je problém, protože kroky muže a ženy jsou kvůli stavbě těla rozdílné), a když jsem si dělal tabulku, abych nakonec porovnal každodenní počet kroků, zjistil jsem, že se všechny tři údaje – jak obou náramků plus krokoměru – od sebe často o velká čísla liší.

Takže jsem na to šel „vědecky“. Ano, čekají nás hrátky s čísly.

Aplikace Mapy.cz umožňuje měření trasy (používám tuhle, protože o jiné podobně jednoduché nevím). Buď přímo přes tlačítko Trasa, kde si nastavíte začátek a cíl, vyberete pěší trasu, rychlou (na výběr je i turistická, ale tu pro danou potřebu nevyužijeme), a aplikace sama spočítá počet kilometrů (a metrů). Kdo jezdí na kole, ocení podobnou funkci i pro tyto účely.

Ne vždy ale trasa vede tudy, kudy opravdu chodíte, protože aplikace nezná všechny boční cestičky, lesní pěšinky a zkratky. Pak se dá použít odkaz Měření vzdálenosti (pod odkazem Nástroje), kde si sami kousek po kousku vedete trasu – vypadá to nakonec podobně, jako ta červená linka ve filmech o Indiana Jonesovi, která ukazovala, odkud a kam letěl.

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Nastavíte si svou pěší cestu a zjistíte, kolik kilometrů má. Pak si vezmete třeba krejčovský metr, půjdete ven a uděláte deset kroků z bodu A. (Máte-li dostatečně velký byt, můžete měřit samozřejmě i doma.) Následně změříte vzdálenost od bodu A k bodu, kde jste se zastavili, toto číslo vydělíte 10 a máte hodnotu svého průměrného kroku.

Na začátku své denní pěší trasy (neboli workoutu) už pak stačí spustit stopky, a jakmile oznámí celou hodinu, změříte si přes výše zmíněnou aplikaci, kolik jste ušli přesně kilometrů, vydělíte počet centimetrů průměrnou délkou svého kroku a máte to.

Pokud dejme tomu ujdete za hodinu 4,5 kilometru, je to 450 000 cm. Průměrný krok máte dejme tomu 65 cm. Ušli jste tedy za hodinu 6 923 kroků. A navíc víte, že vaše průměrná rychlost je 4,5 km/hod. A nepotřebujete na to žádný náramek.

Jsou lidé, kteří dovedou jít rychlostí 5 km/h (i více), jiní se dostanou k cca 4 km/h, u každého je to jinak. Podstatné je, abyste celou dobu šli mírně zadýchaní. Co to znamená mírně zadýchaní? Vezměte s sebou někoho z rodiny či kamaráda / kamarádku a během výšlapu mu / jí něco povídejte. Neměli byste zcela ztrácet nebo popadat těžce dech, ale s mírným zadýcháváním byste měli být schopni mluvit tak nějak plynule.

Na každý pád není nad osobní průzkum a zkušenost. Osobně jsem si takhle změřil několik tras od nás z pražských Modřan. Zjistil jsem, že moje průměrná rychlost za hodinu je cca 4,6 – 4,7 km, takže 6 000 kroků dosáhnu zhruba po padesáti minutách (plus minus, ne vždy jdu přesně stejnou rychlostí, na což má vliv kopcovitost terénu, ve městě semafory na přechodech, přechody i bez semaforů, únava apod.). Za hodinu ujdu zhruba 7 000 kroků – což je 117 kroků za minutu.

Prostou matematikou jsme tedy dospěli k jednotce naší vlastní, našeho vlastního kroku. Takto jednoduše už si lze spočítat, že 8 000 kroků (v mém případě) ujdu za 68 minut (8000 děleno 117), 10 tisíc kroků za 87 minut.

Jak měřit kroky bez chytrých náramků

Nevěřili byste, kam všude se za tu dobu, tedy asi za hodinu a půl, dá dojít.

  • V Praze se za 10 000 kroků dostanete pěšky z Modřan na Vyšehrad. Od kostela v Malé Chuchli na Arbesovo náměstí. Z Hradčanského náměstí na Vlachovku pod Kobylisy. Od karlínského kostela na Spořilov. Z Nových Butovic na Karlovo náměstí.
  • V Brně od Zderadova sloupu do Medlánek, od hvězdárny k zoologické zahradě, od Obřanského mostu do Mariánského údolí.
  • V Ostravě z hlavního nádraží do Kunčiček.
  • A v Olomouci z hlavního nádraží na začátek poutní aleje ke Svatému Kopečku.

Časem si sami zvyknete počítat kroky podobným způsobem, a to i na dovolené v ne tak známých místech, a chytré hodinky nebudete potřebovat. Tedy, pokud je nepoužíváte pro propojení s naší aplikací Kalorické tabulky. Ale i tam často stačí propojení s Google Fit v mobilu.

Na druhou stranu je fakt, že třeba Garmin náramky vám povedou statistiku – kolik jste ušli za měsíc, za rok, odmění vás plaketou. To byste si u vlastního počítání bez hodinek museli zařídit sami a plaketu si také sami nakreslit. Ale nejdůležitější nakonec je skutečnost, že se hýbeme a děláme něco pro své zdraví.

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

17.11.2022 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Domácí vs. kupované instantní kaše

S příchodem sychravého počasí se u většiny z nás začínají probouzet chutě na teplá a vydatná jídla. Mezi takové pokrmy můžeme rozhodně zařadit kaše, ať už sladké, či slané.

Co by snídaňová kaše měla obsahovat, aby nás dobila energií a dostatečně zasytila na celé dopoledne? Mohou být správnou volbou i instantní kaše?

Celý článek 14.11.2022

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner