Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Markéta: Lepší být „FIT and FAT“ než „UNFIT and UNFAT“

Správci skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami mě požádali, zda bych neobohatila blog aplikace Kalorické Tabulky o svých pár postřehů.

Zde je tedy něco o mně, expertovi výše jmenované skupiny – a trochu vyvrhelovi, který jde v komentářích na skupině občas proti proudu.

Markéta: lepší být „FIT and FAT“ než „UNFIT and UNFAT“

Kalorickými Tabulkami jsem začala poté, co jsem najednou po čtyřicítce zjistila, že udržet váhu už není tak samozřejmé jako dřív. Jsem notorický celoživotní sportovec, který se věnoval od svých cca osmi let prakticky všem sportům. Stěžejní bylo dlouhé období závodního až vrcholového veslování, které pak vystřídaly závody v běhu, na kole, běžkách, triatlon. To už jsem ale vše absolvovala ve veteránském věku po narození obou dětí.

Markéta: lepší být „FIT and FAT“ než „UNFIT and UNFAT“

Váhu jsem tedy nemusela nikdy moc řešit, složení stravy kvůli výkonnosti ano. Nejnižší bod bylo 62 kg na mých 178 cm, to už ale bylo opravdu málo. S oběma těhotenstvími jsem přibrala parádních dvacet kilo! Roky plynuly a najednou přišel životní kotrmelec v podobě rozvodu, kdy váha spadla dolů, a následného uklidnění v podobě nového partnera, kdy váha opět vyletěla nahoru. Viděla jsem pak nějaké fotky z dovolené a řekla si, že takhle se mi to tedy nelíbí a budu tomu muset dát trochu řád. Někde jsem natrefila na aplikaci Kalorické Tabulky a přišlo mi to celkem racionální a logické řešení problému, a tak jsem začala.

Tvrdé poznání přišlo v podobě toho, že jsem jedla o hodně víc, než byla moje skutečná potřeba. A s tím bojuji dodnes. Pořád mi porce připadají malé. Někdy se mnou zacloumá vztek, že už si nikdy nebudu moct na talíř naložit tolik, na kolik bych měla chuť. Ale je to drsná skutečnost, jež odpovídá tomu, proč začala kila přibývat. K tomu jsem si vybavila to uždibování všeho – sem tam oříšky, brambůrky, občas bylo pivo, víno…

Markéta: lepší být „FIT and FAT“ než „UNFIT and UNFAT“

Člověk jen zírá, kolik kalorií takto do sebe dostane úplně bezděčně. Když jsem viděla ta reálná čísla v zápisech v aplikaci Kalorické Tabulky, nebylo to vůbec hezké prozření. Pochopila jsem, že pokud si chci postavu minimálně udržet, bude to muset být změna už celoživotní… To je asi na tom všem nejtěžší – tento fakt vstřebat a přijmout.

S odhodláním a cílevědomostí sportovce jsem na to vlítla a během roku jsem měla ta 4 až 5 kg dole. Podotýkám, že jsem nikdy nebyla obézní. Shazovala jsem ze 75 na 70 kg, mám svalnatou postavu a jsem vysoká. Těsně před tou sedmdesátkou se to ale zarazilo a od té doby jsem se pod 70 kg nedostala, ať jsem se snažila sebevíc. Pár měsíců jsem s tím bojovala, ale pak přišlo smíření a uklidnění, že mám vlastně super postavu a to, co mě žere, je jen malichernost představy o „dokonalé“ figuře.

S Kalorickými Tabulkami jsem začala poté, co jsem najednou po čtyřicítce zjistila, že udržet váhu už není tak samozřejmé jako dřív.

Co je ale dokonalé? Pro každého něco úplně jiného. Srovnala jsem si v hlavě, že mi je 47, menopauza s výkyvy hormonů na krku, mám dvě fajn děti a skvělého partnera, se kterým žiji naplno. A hlavně, že jsem zdravá a ve skvělé kondici. Že mám všechny laboratorní testy perfektní a dle zátěžového testu jsem formou o takřka dvacet let mladší.

Občas se tedy smutně potahám za špek na břiše, ale jak často píšu ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, je to zkrátka už můj věrný kamarád navěky (smích). A když by, nedej bože, přišla nějaká nemoc, mám aspoň nějakou rezervu. Hlavně je toto procento tuku, které mám navíc, dobré pro moje aktivity, kde hraje velkou roli vytrvalost. Když jdete sedm, deset hodin v horách nahoru dolů nebo šlapete pět šest hodin na kole, okamžitá ztráta energie je veliká a tělo potřebuje mít z čeho vzít. Myslím, že i z tohoto důvodu se hubnutí zastavilo. Tělo ví, že si musí nějakou rezervu nechat pro případ, až ho zase budu trápit!

snažím se ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami výrazně podporovat myšlenku, že stravování za pomoci Kalorických Tabulek je hlavně cesta ke zdraví, dobré kondici, spánku, zažívání, psychické pohodě...

Od té doby se snažím ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami výrazně podporovat myšlenku, že stravování za pomoci Kalorických Tabulek je hlavně cesta ke zdraví, dobré kondici, spánku, zažívání, psychické pohodě… A teprve na druhém místě jde o ten vizuální efekt. Nikomu to nevnucuji, ale snažím se povzbuzovat ty, kteří jsou nešťastní, že jim hubnutí nejde, jak si představovali – nebo ještě hůř – že všem ostatním to jde samo (věřte, že opravdu to nejde všem dobře!). Mám radost z každého, kdo napíše, jak je lékaři chválí za zlepšení testů na cukr, cholesterol a další parametry spojené s nadváhou a obezitou. Jak najednou vyšlapou schody, ujdou deset kilometrů v kuse… Razím převzaté heslo, že je lepší být „FIT and FAT“ než „UNFIT and UNFAT“.

Zdravý pohyb je pro mě naprosto nutnou součástí života.

Zdravý pohyb je pro mě naprosto nutnou součástí života. A proto jej také stále všem doporučuji. Je přece tolik možností – když vás nebaví jedno, zkuste něco jiného! Já jsem ve dvaceti nevylezla ani na rozhlednu, teď lezu ferraty v tisících metrech. Často se tady „přetlačuji“ s těmi, co vyznávají silový trénink. Vím, jak moc je důležitý, a proto minimální základ síly také udržuji. Ale já miluju aktivity venku. A protože mě baví a jsem u nich jako ryba ve vodě, jsou pro mě z pohledu psychické pohody významnější než zvedání želez v posilovně. Ať si každý najde to své, co ho baví a naplňuje. Říká se, že pohyb je život, a já se pod to podepisuji.

Zdravý pohyb je pro mě naprosto nutnou součástí života.

Chcete zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Z archivu aneb přečtěte si také:

redakce
www.kaloricketabulky.cz

20.5.2024 Články, Jak si udržet zdraví

Související články

MUDr. Kristina Skulínková: Skvělé návyky úspěšných a spokojených lidí, které pomohou i vám

MUDr. Kristina Skulínková: Skvělé návyky úspěšných a spokojených lidí, které pomohou i vám

Zamysleli jste se někdy nad tím, co dělají úspěšní a spokojení lidé jinak, že se jim tak daří a jsou tak v pohodě? Ono to zadarmo asi nebude…

S návyky je to tak – vypadají třebas i obtížně a nechce se vám do nich, ale když u nich vydržíte a stane se z nich opravdu automatický zvyk, začnou se dít zázraky a vy už nebudete chtít se svým zvykem přestat! Jednak proto, že se z něj stane nedílná součást vás samotných, jednak proto, že má skvělé výsledky, o které nechcete přijít, a z toho všeho máte libý pocit, který si chcete udržet.

Celý článek 8.5.2024