Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – klady a zápory v kostce
Erythritol, čekankový sirup a flavdrops – oblíbená sladidla zejména u lidí, kteří si hlídají příjem. A často také velmi diskutovaná sladidla, jako ostatně vše, co je spojené s výživou a hubnutím.
Nikdy nic není jen černé, nebo jen bílé, a proto je dobré vědět, že každé z těchto sladidel má své specifické výhody a nevýhody.
Jelikož u svých klientů pracuji s aplikací Kalorické Tabulky, všímám si samozřejmě diskusí v jejich uzavřených skupinách. A protože tam často zaznívají dotazy na používání sladidel, sepsala jsem stručný přehled výhod a nevýhod u tří zřejmě nejpoužívanějších.
Erythritol
Erythritol je cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a fermentovaných potravin. Je téměř bez kalorií (0,2 kalorie na gram) a má asi 70 % sladivosti běžného cukru.
Výhody erythritolu:
Nízký glykemický index (neovlivňuje hladinu krevního cukru a inzulinu, což je pozitivní zpráva nejen pro diabetiky).
Nízký kalorický obsah, dalo by se říct prakticky bez kalorií (nebrání tedy hubnutí).
A nepřispívá ani k tvorbě zubního kazu.
Nevýhody erythritolu:
Gastrointestinální problémy – ve vysokých dávkách může způsobit nadýmání a průjem.
Někteří lidé mohou vnímat jemnou chladivou chuť negativně.
Čekankový sirup
Čekankový sirup je sladidlo vyrobené z kořene čekanky, který obsahuje inulin, prebiotickou vlákninu. Má přibližně 50 % sladivosti běžného cukru.
Výhody čekankového sirupu:
Výše zmíněný inulin podporuje růst zdravých bakterií ve střevech, což může zlepšit trávení a celkové zdraví střev.
Díky nízkému glykemickému indexu nezpůsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.
Má méně kalorií než běžný cukr, což lidé, kteří hubnou a hlídají si svou kalorickou bilanci, samozřejmě vítají.
Nevýhody čekankového sirupu:
Nadměrná konzumace může způsobit nadýmání, plynatost a průjem (gastrointestinální problémy) kvůli vysokému obsahu vlákniny.
Může mít mírně odlišnou chuť než běžný cukr, což někomu může vadit.
Můj tip: Rozhodně jej nedoporučuji k dohánění zeleného kolečka vlákniny v aplikaci Kalorické Tabulky. I zde platí všeho s mírou.
FlavDrops
Tekutá sladidla (obvykle na bázi sukralózy nebo steviol-glykosidů) s různými atraktivními příchutěmi (čokoláda, oříšek, vanilka, jahoda, kokos atd.), takže se přímo nabízí dochucovat jimi nápoje, kaše a další potraviny.
Výhody FlavDrops
Nepřidávají žádné kalorie, což je opět vhodné při hubnutí.
Díky tomu, že jsou dostupné v mnoha zajímavých příchutích, mohou příjemně zpestřit jídelníček.
Snadné použití – kapky se dobře dávkují a míchají do potravin a nápojů.
Nevýhody FlavDrops:
Obavy z konzumace umělých sladidel jako sukralóza.
Mohou mít výraznou chuť/pachuť, jež nemusí být někomu příjemná.
Rada na závěr
Výběr vhodného sladidla by měl záviset na individuálních preferencích, zdravotních potřebách a reakci těla na konkrétní sladidlo.
Trenérka a výživová poradkyně, která nepíše jídelníček na papír, protože takový končí nejčastěji na dně šuplíku nebo v koši, ale snaží se pomocí Kalorických Tabulek své klienty vést k pochopení jídla, vytvoření povědomí o nutričních hodnotách potravin a zjednodušení cesty za jejich vysněnou postavou.
Vánoce jsou svátky radosti, pohody a – přiznejme si to – také jídla.
Jako výživová poradkyně si užívám všechny tradiční dobroty, ale s rozumem a vědomím, že klíč ke spokojenému tělu není schovaný ve striktních pravidlech, ale v celoročním balancu.
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.