Výživová poradkyně Miluška Burdová z Fit s chutí: Ledňáček
Ledňáček je cca 16,5 cm velký pták, velmi výrazně zbarvený s oranžovou spodinou a modrým hřbetem, křídly a temenem. Výrazným znakem je také jeho nápadně dlouhý zašpičatělý zobák.
Tolik praví Wikipedie. A je třeba k tomu dodat, že …
Ledňáček je slangově také člověk, který si dá 1. ledna předsevzetí, že zhubne/začne zdravě jíst/bude cvičit, a pustí se do toho v plné síle. Ledňáček se mu říká proto, že jak v lednu začne, tak v lednu skončí.
Proč ledňáček nevydrží a nedosáhne vytyčeného cíle?
Má obrovskou motivaci, ale už nemá vůli a disciplínu.
Jednoznačně si dává nereálné cíle.
Má dojem, že během týdne změní celý život.
Všechny špatné návyky chce změnit hned.
Uchyluje se k extrémům.
Hledá zkratky (například práškové diety).
Reálný popis ledňáčka z mé praxe
Paní s obezitou, nyní bez pohybu, nevhodná strava její i její rodiny. Paní 1. ledna stoupne na váhu, lekne se a chce hned vše změnit. Udělá si „plán“: nebude jíst pečivo, vynechá přílohy, vynechá snídaně (protože na přerušovaném půstu se prý hubne nejlépe), bude každý den běhat aspoň 30 min a o víkendech nalačno (protože jen tak se přeci spalují tuky). Nakoupí si proteinové prášky, kterými bude nahrazovat vynechané jídlo, pořídí oblečení na běhání a také nějaké jednoručky na domácí posilování.
A začne. Dva dny to jde, běh je trošku drsná zkušenost, ale tak nějak to dá. Třetí den jí dojde síla: bolí ji nohy z běhu, je hladová a unavená. Odpoledne si koupí tři koblihy, sáček křupek, čokoládu a vše sní ještě v autě, aby ji rodina neviděla.
Takhle nějak obvykle končí ledňáčci. Někdo vydrží déle, někdo není tak extrémní, ale končí podobně (demotivovaně, vyčerpaně, s pocitem dalšího selhání a přesvědčením, že na ně nic nefunguje a nemá cenu se snažit).
Co tedy dělat, abychom nedopadli jako ledňáčci?
Jednoznačně prvním pravidlem je, že nastavené cíle musí být REÁLNÉ. Nikdy jsem neběhala, tak si nedám jako cíl běh 5x týdně, ale třeba jen svižnou chůzi. Jsem sacharidový typ, tak nevynechám v jídle přílohy a pečivo. Mám obezitu, tak si nedám jako cíl v únoru vypadat jako Twiggy zamlada.
Vyhněte se hladovění! Jezte všechno, ale v menším množství, vynechejte jen ultrazpracované potraviny, jako jsou třeba oplatky nebo sladké pekárenské výrobky. Přidejte ovoce a zeleninu. Při nastavení aplikace Kalorické Tabulky buďte upřímní – nepřeceňujte svou aktivitu, ale ani ji zbytečně nepodhodnocujte. Jídlo vám musí chutnat, to je prostě základ. Když do sebe budete rvát brokolici, kterou jinak nejíte, nevydržíte.
Nebuďte na to sami – zapojte rodinu, berte je na vycházky, vařte pro všechny (jen třeba pro sebe v nějaké variantě).
Najděte si parťáka, se kterým si denně budete psát (nebo říkat), co jste jedli a jak vám to jde. Když víte, že budete muset Anně přiznat tři koblihy, tak si je třeba rozmyslíte.
Vážení a měření nechte na pondělí ráno. Proč zrovna na pondělí? Protože víkendy bývají v nastaveném režimu nejsložitější, především pokud rodina není změnám úplně nakloněná. Když budete vědět, že se v pondělí měříte, lépe se vám bude odmítat sobotní pivko a nedělní zákusky, zvlášť v začátku, kdy si ještě neumíte říci „jedno/jeden a dost“.
Když se na všechny body podíváte znovu, tak si můžete všimnout, že je to trošku psychologická hra se sebou samým. Jde především o to být v pohodě. Nedělat si věci zbytečně těžší. Čím příjemněji si nový režim nastavíte, tím větší máte šanci v režimu vydržet. Schválně jsem zde nepsala, kolik máte jíst porcí zeleniny nebo jak důležité jsou bílkoviny. Chtěla jsem vám poradit, jak se vyhnout nejčastějším chybám v novém režimu a tentokrát USPĚT.
Upozornění
Informace zde uvedené jsou sesbírané MOJE zkušenosti z MOJÍ praxe s klienty, kdy jsme probírali jejich důvody dřívějších selhání. Pokud je vaše zkušenost jiná nebo se nenajdete ve všech bodech, já to nebudu rozporovat. Je to v pořádku, ne vše se týká všech lidí.
foto: cz.depositphotos.com
Slovo a tip redakce Kalorické Tabulky
Tento článek není výsměchem. Naopak, jeho cílem je povzbudit všechny, kteří mají předsevzetí, aby vydrželi. Aby se vyvarovali tradičních chyb a tentokrát na své cestě uspěli. Pomoci na vaší cestě může také facebooková skupina Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, kde se můžete přidat do výzvy #nebudulednacek.
Jídlo nás provádí po celý život, a nelze jej vyřadit ze života jako jakoukoliv jinou závislost. Proto je mottem stránky Fit s chutí „Žádný jídelníček vás nenaučí správně jíst. Jídlo je třeba pochopit a milovat“.
I když používáte aplikaci Kalorické Tabulky, která vám sama nastaví potřebné parametry, může se občas stát, že potřebujete (zejména v začátcích) pomoci s jídelníčkem.
… A obrátíte se na odborníka. STOP! Než zaplatíte za stravovací plán, ZAMYSLETE SE.
Máme za sebou vánoční svátky, jež bývají mnohdy spojené s větší konzumací jídla a také kalorií v podobě alkoholu.
Navíc řada z nás si v tuto dobu začne dávat nesmyslně náročná novoroční předsevzetí, která samozřejmě dlouho nevydrží plnit. Jak to tentokrát pojmout lépe?
Pokud jste si letos dali novoroční předsevzetí ZHUBNOUT, věřte mi, že klíčem k úspěchu jsou realistická očekávání a postupné změny dosavadního životního stylu.
Nový rok, nové já! Někteří z nás to vezmou doslova a od prvního ledna začnou jíst k obědu jen saláty a „naordinují“ si fitko pětkrát týdně. K tomu běh a zákaz sacharidů po páté hodině odpoledne…