
Pavel Furch: Volit raději silovější trénink, nebo kardio?
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
Celý článek 1.5.2023 0
Pilates je hit. Zmiňovali jsme jej už v článku o cvičeních pro pohodu, BODY AND MIND, a dnes se k němu vrátíme trochu podrobněji. Průvodce nám bude dělat Alena Palasová, která o tomto výjimečném programu hollywoodských celebrit i obyčejných lidí připravuje knihu.
Cvičení pilates má na svědomí Joseph Hubertus Pilates, jenž věřil, že duševní a tělesné zdraví spolu úzce souvisí a že tedy pravidelné cvičení dokáže tělo uzdravit. V podstatě praktikoval ono známé „Ve zdravém těle, zdravý duch“, na kterém „vyrostli“ naši prarodiče.
Jak už bylo řečeno, „Pilatesova metoda“ (stará cca sto let) spadá do kategorie dnešních moderních trendů BODY AND MIND. Nějakého zástupce najdete téměř v každém fitcentru, ačkoliv kvalita lekcí bývá bohužel velmi rozdílná. Vyplatí se ptát a hledat (viz článek Jak si vybrat nejlepšího instruktora skupinového cvičení na světě).
Ale zpět k pilates. Sám pan Pilates na tom údajně nebyl se zdravím zrovna nejlépe, a tak zkoušel a zkoušel, až si na základě bohatých zkušeností sestavil vlastní program. A právě i díky tomu můžeme směle prohlásit, že cvičení pilates uspokojí prakticky všechny pohybuchtivé zájemce, i když mají nějaké problémy, nebo bojují s nadváhou.
„Cvičení pilates je vhodné pro každého – pro muže, ženy, mladé, staré, hubené i jedince s nadváhou,“ říká Alena Palasová, můj dnešní host. „Vlastně bych dokonce řekla, že když se třeba někdo s nadváhou rozhodne začít cvičit, pilates je jedním z nejvhodnějších druhů cvičení, neboť nepřetěžuje pohybový aparát, ale naopak velmi dobře zpevňuje střed těla, což je základ pro další pohybové aktivity.“
Díky posílení hlubokých svalů se odstraní bolesti kloubů a zad, které jsou u lidí s nadváhou velmi časté, protože kila navíc pohybový aparát nadměrně zatěžují.
Když někde zahlédnete ukázku pilates, máte pocit, že se takové cvičení nestojí žádné úsilí. Není tomu tak. Cvičení pilates vypadá na první pohled sice jako lenivé protahování, ale je to kupodivu pěkná dřina, která ovšem přináší fantastické výsledky. A jako většina cvičení BODY AND MIND ovlivňuje fyzickou i mentální úroveň člověka.
Já sama jsem si při prvních lekcí uvědomila, že procvičuji svaly nejen dobře známé, ale i takové, o kterých jsem jen tušila, že existují … Právě díky této promyšlené aktivaci pomáhá dobře sestavený program pilates předcházet možnému vzniku dysbalancí a upravuje i různé stávající problémy.
Lekce probíhá v logických návaznostech – často se také využívají různé pomůcky (overbally, gumy), nebo dokonce speciální stroje, které připomínají tak trochu mučidla. Nelekejte se. Vše má svůj význam a věřte, že si toto „mučení“ vaše tělo zamiluje.
Osobně chodím už skoro rok na individuální tréninky s Danielem Mullerem a musím říct, že rozdíl oproti skupinových lekcím je skutečně znát. Často totiž cvik nemusíme ve skupině úplně přesně zachytit a pozitivní účinek pak nepřichází, případně špatným zapojením můžeme tělu nevědomky ubližovat. „Důležité je si vybrat správně lekci nebo přímo celý kurz, jen tak můžete hned na začátku správně pochopit princip cvičení,“ souhlasí se mnou Alena.
Díky pilates se naučíte vnímat své tělo. Pilates odstraní bolesti zad, kloubů, získáte pěkné břicho, štíhlé svaly, elegantní pohyby, zbavíte se migrén i menstruačních bolestí. Vzhledem k tomu, že se toto cvičení řadí mezi cvičení BODY AND MIND, tak se uklidníte, soustředíte sami na sebe a krásně se odreagujete od každodenních problémů.
Připadá vám to jako placená reklama? Tak vězte, že není. Je neuvěřitelné, jak často hledáme komplikované způsoby k lepšímu životu, sedíme v ordinacích lékařů, protože nás stále bolí hlava a záda, a přitom si můžeme pomoci sami. Akorát to chce něco začít dělat… Neříkám, že je to vždy snadné, ale výsledky mluví za vše. Já osobně jsem měla velmi dlouho v důsledku jednostranného přetížení problémy s rukou, o kterých jsem již psala… A po kvalitní rehabilitaci přišlo na řadu právě cvičení pilates.
A jak objevila pilates Alena, která se před tím věnovala aerobiku? „Kdysi dávno jsem byla na víkendu, jenž pořádala organizace FACE, která školí lektory skupinových lekcí. Tam jsme během čtyř dnů vyzkoušeli všechny možné druhy cvičení a jedním z nich byl i pilates. Dan Muller, asi největší odborník na pilates u nás, co znám, nám všem svým „drsným“ způsobem dokázal, že naše „sklapovačkami“ vypracované břišní svaly jsou nám na nic. A mě to zaujalo, takže v roce 2007 jsem se přihlásila na školení a od té doby se změnil můj pohled na pohyb, lidské tělo i na život…“
Rozdílnou úroveň lektorů jsme zde již zmiňovali. Bohužel právě špatný přístup mnohdy vede k tomu, že řada lidí cvičení vzdá a nestačí tak objevit jeho úžasné účinky. Co si o problému myslí Alena, která se věnuje cvičení pilates již šest let? „Existuje mnoho škol pilates a úroveň školení se velmi liší. U jedné pražské organizace získáte diplom cvičitele pilates za pouhý jeden den! Školení, které jsem absolvovala já, pro mě znamenalo zhruba půl roku intenzivního studia, cvičení a získávání zkušeností. Proto je mezi instruktory obrovský rozdíl. Opravdu kvalitní lekce najdete například v Centru funkčního pohybu na Smíchově. Dobří instruktoři přicházejí rovněž z kurzů Pilates Institute, které najdete po celé ČR i SR. Pokud vás po cvičení pilates bolí bedra, hlava nebo kostrč, najděte si rozhodně jiného instruktora,“ radí Alena.
Už jsme si řekli, že první lekci pilates je ideální absolvovat s trenérem, dále můžeme cvičit ve skupinových lekcích, případně doma. To posledně jmenované je trochu problematické, a proto se doporučuje, až když se techniku cvičení naučíte pod dozorem. A ve stejném duchu mluví i Alena: „Samozřejmě je možné některé z cviků využít pro domácí cvičení. Internet a knížky jsou plné nejrůznějších cviků, ale přesto, že je budete cvičit denně, vám cviky nemusí přinést kýžený účinek. Já sama chystám v nejbližší době vydání knihy o pilates, kde jsou uvedeny cviky v několika různých obtížnostech, snažila jsem se je podrobně popsat, vysvětlit principy. Nicméně přesto jsem přesvědčená, že alespoň občasné vedení instruktora je nezbytné.“
U pilates je mimořádně důležité, jak cvik provádíte – tedy kvalita, ne kvantita. Proto s Alenou ještě jednou doporučujeme absolvovat aspoň několik lekcí s instruktorem, který vás zasvětí do principů cvičení pilates. Jakmile je pochopíte, můžete cvičit klidně doma. Ale i tak je určitě dobré aspoň občas se nechat zkontrolovat, jestli cviky provádíte správně. Navíc ne všechny cviky jsou vhodné pro každého. Dobrý instruktor vám mimo jiné může doporučit, které jsou ty nejlepší právě pro vás.
Ano, samozřejmě to znamená nějaké finanční náklady, ale řekněte sami: Do čeho investovat, když ne do svého zdraví?
Alena Palasová – www.ap-pilates.estranky.cz
1.7.2013 Články, Fitness a wellness
Nedávno jsem ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami zahlédl příspěvek na téma volby vhodného pohybu.
Snad budou moje úvahy i zde přínosem.
Celý článek 1.5.2023 0
Svět se dělí na dva tábory: Jedni tvrdí, že není nutné se při pohybu líčit. Jenže ruku na srdce, která z žen se úplně bez make-upu cítí svá?
Tady je pár tipů, jak zajistit, aby líčení vydrželo celý den – v pohybu, při velké zátěži i pocení.
Celý článek 1.12.2022 0
Když se vás zeptám, který orgán je podle vás citlivý na to, co prožíváme, většinu z vás možná jako první napadne srdce.
Ale pozor, emočně velmi citlivým je i náš žaludek – orgán, jenž podle TČM náleží k měsíci říjnu a je tím pádem v tomto období nejzatíženějším.
Celý článek 21.9.2022 0