Zdravý talíř musí obsahovat zeleninu: Nejlepší recepty na hubnutí během léta
Všichni víme, že máme jíst zeleninu. Ti sečtělejší dokonce znají i důvody. Přesto, když přijde na lámání chleba, resp. krájení zeleniny, už to tak slavné není. Jak ji zařadit správně do jídelníčku a upravit, aby nám chutnala? A navíc je to – přiznejme si – daleko pracnější, než si vzít rohlík s gothajem.
Mám doma spousta kuchařek. Ano, je to trochu posedlost, zvlášť když vám prozradím, že podle nich vlastně vůbec nevařím. Jenže ty krásné fotografie mě vždy navnadí a já bláhově uvěřím, že tentokrát to bude jinak…
No, není. Jen další exemplář do knihovničky v kuchyni. Co ale realizuji velmi často, je vaření podle ochutnaných receptů někde v terénu. Z návštěv odcházím pravidelně s umaštěným papírkem, kde je v bodech sepsáno, co vše do daného pokrmu patří. Samozřejmě často chybí gramáž, ale nevadí, o to větší fantazii pak člověk musí při vaření použít. Často loudím i v restauracích, naposledy to bylo v jedné chorvatské, a už se těším, až to vyzkouším. Proč to zde vlastně píšu? Protože jsem si pro vás připravila tři podobné recepty a pevně věřím, že díky nim přijdete zelenině na chuť.
Kuchařka ze Svatojánu
Kuchařku ze Svatojánu jsem poznala přes facebook. Naprosto mě uchvátily její unikátní vegetariánské recepty, které připravuje, ochutnává a fotí. Sympatická žena plánuje vydání kuchařské knihy a s jejím svolením vám dnes přináším malou ochutnávku slovem i obrazem.
Salát z hnědých fazolí
Ingredience:
Postup:
350 g hnědých fazolí namočíme přes noc do studené vody, druhý den je scedíme, zalijeme čistou vodou, přivedeme k varu, přidáme cibuli rozkrojenou napůl, dva bobkové listy a lžičku tymiánu. Vaříme asi půl hodiny doměkka (každé fazole se vaří jinak dlouho, ochutnávejte).
Uvařené fazole přecedíme, vyjmeme bobkový list a cibuli, přidáme nadrobno nakrájenou červenou papriku, 3 jarní cibulky, 1 sterilovanou okurku a zalijeme zálivkou: 1 lžička soli, 2 lžičky drceného kmínu, 2 stroužky utřeného česneku, ½ lžičky čerstvě mletého pepře, 2 lžíce citrónové šťávy, 6 lžic panenského olivového oleje, 3 lžíce sekané petrželky. Zamícháme a nakonec přidáme 4 na kostky nakrájená vařená vejce (nejlíp od domácích a milovaných slepiček).
Michail Tsvetanov, konzultant coMra-Terapie a zdravotní soběstačnosti. Spolupracuje s amatérskými a profesionálními sportovci na dosažení špičkové formy, rychlejší rehabilitaci a prevenci sportovních úrazů pomocí stimulace vlastních regeneračních schopností organizmu. A díky tomu jsem se s ním seznámila i já. Pochází z Bulharska a z této slunné země je také recept, jehož česká verze zdomácněla i u nás. Michail vám ovšem přináší jeho původní podobu.
Pravý bulharský šopský salát
Ingredience:
Rajčata: 2 kusy, pěkně zralá a červená Paprika: 2 kusy, zelené Okurka: 1 kus Cibule: 2 kusy, menší Petržel: na posypání Olivy: 4 až 5 kusů (volitelné) Balkánský sýr: 150 – 200 g (méně slaný, doporučuji Měkký sýr Classic – Kaufland) Sůl: 2 špetky Ocet: 1 polévková lžíce Olivový olej: 1 až 2 polévkové lžíce
Postup
Nakrájejte cibuli na tenké měsíčky a promačkejte je v ruce s trochou soli ve velké míse (můžete použít červenou cibuli). Nakrájejte rajčata a okurky na kostky a přidejte je k cibuli.
Opečte papriky (třeba na grilu, nebo na suché pánvi), oloupejte slupku, případně použijte hotové sterilizované pečené papriky ze skla (koupíte v hypermarketu), nakrájejte na čtverečky a přidejte je do salátu spolu s celými olivami. Salát zamíchejte, posolte dle chuti, zalijte dresinkem z octa a olivového oleje.
Rozdrobte sýr nad zeleninou, posypte nasekanou petrželkou, přidejte jednu olivu navrch jako ozdobu a podávejte.
Na salát používejte kvalitní nerezové nože. Ne vše se navíc musí krájet, občas zapomeňte na nůž a „trhejte“.
Máte hosty? Připravte „švédské stoly“ plné zeleniny, ať si každý „namíchá“ svůj salát.
Nezapomeňte nabídnout zeleninu různých barev a dát k dispozici zdravé tuky, díky kterým bude moci vaše tělo využít vitaminy v tucích rozpustné.
Něco navíc:
Proč jíst zeleninu? Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc., Laboratoř pro výzkum aterosklerózy IKEM, Praha; předseda Fóra zdravé výživy: „Rozsáhlé epidemiologické studie prokázaly, že doporučovaných pět porcí je výbornou prevencí srdečně-cévních onemocnění a současně snižuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva, což je onemocnění, které má v ČR největší výskyt na světě. Zelenina je důležitým zdrojem vitaminů. Mnoho lidí si myslí, že přírodní vitaminy mohou nahradit tabletami nebo jinými doplňky stravy, není to pravda.“
Přeji vám hezké léto plné báječných chutí.
P. S. Pokud se mi podaří ten chorvatský recept, určitě se o něj s vámi podělím. A vy můžete již nyní psát do komentářů vaše nápady na úpravu zeleniny. Děkuji za sebe i všechny čtenáře blogu.kaloricketabulky.cz, kteří si je rádi přečtou.
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
Na konci každých prázdnin se objeví stánky a vinotéky, kde nabízejí burčák. Nabízejí ho od konce srpna někdy i do listopadu. Jenže tím pouze klamou zákazníky. Skutečný burčák může být v nabídce jen po omezenou dobu.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.