Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

MUDr. Marie Skalská: Jak poznám, zda je můj pitný režim dostatečný a jak mi jeho dodržování pomůže v hubnutí?

O pitném režimu se toho v posledních letech píše více než dost. Přesto si myslím, že si zasluhuje i zde svou pozornost. Velmi často si totiž sama uvědomím, jak málo jsem během dne pila, a to se vážně snažím…

Jenže pak přijde všední pracovní den, člověk skáče od úkolu k úkolu, od jedné schůzky k další… a najednou si uvědomím, že kromě kafíčka, jenž je z hlediska pitného režimu trochu sporné, jsem pořádně pila naposledy ráno. Znáte to?

Když jsem nedávno dělala rozhovory se skupinou lidí, která úspěšně zhubla, byl nejčastější odpovědí na mou otázku ohledně změny denního příjmu potravin také zvýšený příjem tekutin, resp. vody. Všichni mi potvrdili, že téměř nejtěžším úkolem bylo splnit stanovenou denní dávku tekutin, s kterou bylo nutné začít již ráno. Ovšem výsledky se dostavily a není pochyb o tom, že právě větší příjem tekutin přispěl k naladění správného fungování těla.

Voda nejen pro pěknou pleť

Voda nejen pro pěknou pleť

Dnes jsem si přizvala hosta, který se dlouhodobě zabývá hubnutím a zdravým životním stylem. MUDr. Marie Skalská je zakladatelkou a lektorkou Pro Fit Institutu, jenž si klade za cíl ukázat lidem, jak být v dnešní době fit i při plném zaměstnání. A že je to poslání nelehké, si asi dovedete představit.

Ale pojďme zpět k pitnému režimu a jeho důležitosti v cestě za zdravím. Jsem ročník 1969 a když se podívám na své dětství, musím upřímně přiznat, že náš pitný režim nebyl kdovíjak úžasný. Našim dětem, které si v aktovkách den co den nosí láhev z umělé hmoty, můžeme jen tiše závidět, resp. přát jim ty lepší možnosti.

Průšvih ale je, že vedle toho se např. ve školních jídelnách objevují různé varianty nápojů jako čokoládový nápoj či dokonce dětská kola, složení je de facto fuktozo-glukozový sirup s vodou, takže to děti navyká na sladkou chuť od mladého věku a pak si tuto chuťovou preferenci přebírají do dospělosti ,“ poukazuje na stinnou stránku možností dnešní doby můj host. Ale podívejme se nejdřív, kolik bychom toho měli my a naše děti vlastně vypít.

Jak zjistím, zda je můj pitný režim dostatečný?

Teoreticky všichni víme, praxe ovšem někdy stále pokulhává…. „Nejjednodušeji podle barvy moči,“ říká MUDr. Marie Skalská, jež celý svůj dosavadní život doslova zasvětila zdravému životnímu stylu. „Moč by měla mít při dobrém pitném režimu světle žlutou barvu. Určitě světlejší než má například tzv. první ranní moč, která je po nočním období klidu tmavá a koncentrovanější. A sám pocit žízně je de facto už známka nedostatečného pitného režimu. Žízeň jako takovou bychom při optimálním množství tekutin neměli vůbec pociťovat,“ zdůrazňuje nutnost dostatečného pitného režimu odbornice.

Určitě to, milí čtenáři, znáte – občas jste podráždění a unavení a vlastně pořádně nevíte, proč tomu tak je. Jedna moje svérázná kamarádka (také lékařka) vždy říkala: „Aj, ten je nepříjemný, asi zadržuje příliš dlouho moč.“  Tato vtipná poznámka mi vždy připomene, že podrážděnost a nepříjemný pocit nechuti k jakékoliv činnosti velmi často vzniká ovšem také při nedostatečném příjmu tekutin.

Jaké jsou další subjektivní známky špatného pitného režimu, na které bychom si měli dávat pozor?

  • Únava, bolesti hlavy, horší koncentrace, poruchy soustředění, malátnost.

Při vyšším stupni dehydratace hůře mizí kožní řasa, tj. kůže není pružná, a když uděláte „štípanec“, tak se kůže hůře a pomalu vyrovnává zpět,“ zmiňuje už velmi varovné příznaky paní doktorka a připomíná, že v horku může dojít až k bezvědomí.

Ohroženi dehydratací jsou senioři, u nichž je pocit žízně utlumen. Mohla bych napsat román na toto téma. Maminka, ačkoliv jako nefrolog  v důchodu a uvědomělý člověk, často kromě svého kafíčka zapomíná pít. „Pozor, velmi zdatně umí maskovat pocit žízně bublinkové, sycené nápoje,“ upozorňuje MUDr. Marie Skalská, která je také autorkou Fit testu, jenž na základě zodpovězených otázek ukáže klientův „zdravotní stav“ .

Stejně tak jsou v ohrožení děti, které mají celkové menší množství vody, takže i malá ztráta tekutiny může být významná,“ říká lékařka, která má sama tři děti, a dodává, že u dětí mohou být známky dehydratace dosti odlišné – například když je dítě neklidné až „zlobivé“. Největší pozor na dehydrataci se musí dát hlavně u novorozenců.

Co máme pít?

Vodu!“ říká jednoznačně MUDr. Marie Skalská, absolventka 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jež pracovala řadu let také na Klinice kardiologie IKEM v Praze.

  • Paní doktorka zastává názor, že nejlépe stravitelná je pro člověka lehce kyselá tekutina.

A mě těší, že potvrzuje moje dobré návyky, jenž jsem zveřejnila v článku o imunitě, když nás nabádá, abychom vodu ochutili pár kapkami citronu. „Pokud volíte dnes tolik oblíbené a propagované minerálky, vhodné jsou zejména slabě mineralizované vody,“ souhlasí opět s mým chemickým pohledem sympatická žena, jež mimo jiné vede i lekce cvičení pro veřejnost. A je to na její postavě a energii, která z ní proudí, znát.

Samozřejmě se shodneme i na tom, že minerálky se mají pít v omezeném množství, aby nedošlo k přetížení organismu minerály.  Podobné je to s výběrem bylinných čajů, které se mají vzhledem k svým specifickým účinkům obměňovat.

A co ovocné čaje, případně tak moderní čaj zelený? U zeleného čaje byly medicínskými studiemi v posledních 10-15 letech opakovaně potvrzeny příznivé účinky ohledně srdečně-cévních chorob, prevence diabetu, ale také v boji s nádorovým bujením, či v lepším odbourávání nadbytečných kilogramů. „Důležitá je však celková dávka,“ upřesňuje lékařka. „Jeden šálek denně nás nespasí.  Příznivé účinky zeleného čaje se projevují až kolem pěti šálků zeleného čaje denně.“ O čaji si ovšem budeme povídat podrobně někdy příště.

MUDr. Marie Skalská

MUDr. Marie Skalská

Všichni také víme, že nejsou vhodné kolové nápoje pro vysoký obsah fosforečnanů, které soupeří s vápníkem o místo v kosti, neboť fosforečnany tento boj bohužel vyhrávají. Za sebe zde musím přiznat své colové období po roce 1989, kdy byly najednou tyto nápoje k dispozici. A neodradily mě ani informace, které se mi jako studentce VŠCHT dostávaly. Dnes mi cola prostě nechutná. Dám si někdy hlt na chuť a hned si nechápavě položím otázku, jak jsem to mohla pít. Inu, chutě se mění. A tělo si naštěstí samo řeklo, když mělo dost. Aspoň doufám, že včas 🙂

Záludností jsou také džusy, upozorňuje paní doktorka. „Často obsahují velké množství cukru jako výše zmiňované kolové pití.“  Ovšem diky obsahu tělu prospěšných látek, vitamínů a vlákniny paní doktorka džusy toleruje – samozřejmě v rozumné míře a v ředěné formě.

  • Pokud ale pracujete na redukci hmotnosti, musíte pamatovat na jejich energetickou hodnotu,“ zvedá výstražný prst odbornice.

Kolik toho mám vypít?

V běžném prostředí a teplotě platí, že za den byste měli vypít až 40 ml tekutiny na 1 kilogram hmotnosti,  například 65kilová žena by měla vypít za den přibližně 2 600 ml.

Vyšší příjem tekutin je potřeba při vyšší teplotách okolí, tj. například v teplých měsících, a nebo když pracujete v horkém prostředí – pekaři, taviči, pracovníci u strojů, které produkují teplo, či v místnostech, kde je hodně suchý vzduch.

  • Stejně tak vyšší ztráty tekutin mají osoby, které při svém zaměstnání mluví – učitelé, přednášející, zaměstnanci „u přepážek“.

Možná vás v této souvislosti napadá otázka opačná: Můžu se přepít?Ano, když je něčeho moc, může to být příliš,“ opakuje logické pravidlo paní doktorka. „Velká dávka tekutin je nebezpečím nejenom pro naše ledviny, ale hlavně pro naše srdce, které jako pumpa nezvládne nepřiměřený příjem tekutiny přečerpat. Příznaky nadměrného příjmu tekutiny jsou otoky, zvýšení krevního tlaku, rychlé zvýšení hmotnosti, dušnost. Nadměrným příjem tekutin jsou ohrožení hlavně osoby se srdečním onemocněním a osoby s poruchou funkce ledvin.

Vzpomínám si, jak jsem někde četla, že Sylvester Stallone – posedlý svým zdravým a hlavně věčným mládím – pije 10 litrů vody denně. „Obávám se, že by si tím chlapec přivodil srdeční selhání a poté i renální,“ směje se lékařka, v současnosti také studentka doktorského studia Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde se v Laboratoři sportovní motoriky zabývá tématem Ovlivnění nadváhy a obezity žen středního věku pohybovou intervencí.

Voda je nejlepší

Voda je nejlepší

Optimální je pít dle situace, prostředí, fyzické námahy, hmotnosti. Stručně řečeno – kdy si vzpomeneme, pravidelně po malých dávkách:

  • Když vím, že budu doma, dávám si sklenici s vodou na různá místa v bytě. V rámci hesla „vždy připraven“ (smích). Opravdu to pomáhá, jednoduchý pohyb uděláte spíš, než kdybyste museli jít pro sklenici a natáčet třeba vodu z kohoutku.
  • Zní to neuvěřitelně, ale pomůže i pěkná sklenice, případně hrnek. Tuto radu jsem před lety slyšela na jedné přednášce a pohrdavě si nad ní odfrkla. S odstupem času se pokorně přiznávám, že to funguje.

Náš organismus dokáže bez obtíží zpracovat cca 250 ml tekutiny najednou,“ říká MUDr. Marie Skalská. „Vyšší dávka pak zbytečně zatěžuje náš oběhový systém.“ Samozřejmě, že vyšší příjem tekutin je nutný, pokud se chytáme provádět fyzickou aktivitu.

Pitný režim při redukci hmotnosti

V několikero studiích se opakovaně potvrdilo, že pokud před hlavním jídlem osoby spíše vyššího středního věku vypily 500 ml tekutiny, následně přijímaly nižší množství energie. Není to samospasitelné, ve studiích většinou tyto osoby přijímaly i nízkokalorickou dietu. Tyto výsledky se nepotvrdily u mladých osob,“ vyvrací paní doktorka informace, které se objevují v řadě internetových článků. „Jsem v tomhle docela hodně obezřetná a bráním se zaručeným senzacím,“ vysvětluje svůj přístup.

Věděli jste, že….

  • Cca 500 ml představuje tzv. metabolická voda, která vzniká při metabolických procesech.
  •  Tělo si při nedostatku tekutin bere vodu z méně důležitých částí těla, např. meziobratlových plotének, což vysvětluje na první pohled nelogickou bolest hlavy.
  • Je dobré začít se více hydratovat cca hodinu před cvičením a „dopíjet“ se následně i po cvičení.

Vizitka hosta

MUDr. Marie Skalská
Pro Fit Institut s.r.o.: www.profitinstitut.cz

Z archivu aneb přečtěte si také:

Jak správně jíst a pít před a po cvičení

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

30.12.2013 Články, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout

Komentáře

1

Jiří Täuber

9.6.2014 20:13

Na tyto stránky mě přivedla dcera, která získala neodbytný pocit, že bych měl zhubnout. Se zájmem jsem si přečetl informaci, že bych měl denně vypít 40 ml vody na 1 kg hmotnosti. S tím hubnutím má děvče asi pravdu, ale kdybych se měl jen jeden den pokusit vypít navrhovaných 5,52 litrů vody, tak jsem ještě před večeří utopenej… A 11 piv denně mi doma neprojde…:-)

2

Karel Doktor

23.6.2014 18:30

Tak mně to vychází skoro na 7 l. Ono se tak nějak ukazuje, že tyhlety vzorečky neplatí po celém rozsahu.

3

Patrik Dusil

29.7.2014 07:36

Panove, zde jen upresnim, ze se jedna o pomer vasi „spravne“ hmotnosti k vypite tekutine. Tzn.spocitejte si vasi vahu přiměřenou vysce a aktivitam a tuto hodnotu vynasobte 40ml. Pokud mate nadvahu, zbytecne by vam vyssi davky zatezovaly srdce a celkovy obehovy system. No, zdravi zdar a vlastnim pocitum pruchod;-)

4

Daniela Zapletalová

14.8.2014 10:03

S váhou se peru od mládí, ve vodě podle vzorečku bych se asi též utopila 🙂 a navíc naprosto netrpím pocitem žízně a vodu do sebe prostě nedostanu a to v jakékoliv formě .. výjimkou jsou velmi horké dny nebo náročnější fyzická námaha, ale obvykle 3-4 šálky kávy denně + 1/2 litru vody večer, když se vyděsím zjištěním, že jsem celý den nic nepila .. a to nic neřeší, jen musím v noci běhat :). Všechno špatně …. 🙁

5

Max

6.12.2014 23:15

Nevím, ale při váze 65kg vypít 2,6l vody je dle mě hloupost. Většinou piju cca 1.5l vody a moč mám skoro úplně (někdy úplně) bílou a když vypiju cca 2l vody, chodím každou chvilku na WC.
Jinak bolest hlavy, při nedostatku vody způsobují spíš také toxiny, které se dostávají do krve a nemůže se jich tělo zbavit.

6

Bája

17.12.2014 10:14

🙂 40ml…. je doporučení, nikdo nikoho nemůže k ničemu nutit. Dva a půl litru tekutiny se dá vypít lehce.
Pracuje-li člověk 8 hodin denně a každou hodinu vypije 300ml vody, má to krásně splněno …. a pije se i dál doma.
Hezký den. 🙂

7

Martin

9.1.2015 21:21

To je zase článek…., stačí si vzít jen větu:
„65ti kilová žena by měla vypít za den přibližně 2 600 ml“
Což je nesmysl, sám mám 65 kg, vypiji cca do 1,5 litrů vody denně, což se ještě dá (většinou dopoledne do cca od 6:00 do 14:00 nějakých 1.5litru) a pak do večera ještě trochu.
– po 2 litrech vody začnu automaticky chodit na WC, jako bych vypil snad bečku piv (nejsem pivař. jen přirovnání)
– ráno po průběžném vypití 500ml vody mám moč již bílou (močím prostě vodu)
Pokud bych tedy pil 2.6l vody, byla by to dost zátěž pro ledviny 🙁
Takže opět jsem se nedověděl vůbec nic nového 🙁

8

Martin

9.1.2015 21:24

Pro BÁJA:
jasně během 8mi hod. prac doby vypít každou hodinu 300ml, tak:
1. chodím jen na záchod už po cca litru
2. nemám hlad, takže bych pravděpodobně ani nic nejedl
Navíc, nejlepší je tak cca minimálně 30min před jídlem a min 1hod po jídle nic nepít, aby sis neředil „žaludeční šťávy“ a trávení probíhalo lépe.

9

Jarda

31.1.2015 18:11

Bylo by mozne, aby aplikace do pitneho rezimu zapocitavala i vodu z potravin?

10

Hanka

26.3.2015 11:59

Do přijatých tekutin se počítá vše! Voda v polévce, mléce i omáčkách.
Tak pozor na popíjení jen pro dodržení stanoveného množství.
To vše se tam počítá i přes to, že všude píší, že ne.

Syn je v péči na nefrologii a přes den do něj nedostanu víc než 200 ml „vody“ Jeho potřebný příjem je 1,5 litru. (když jsme to s paní doktorkou spočetli kompletně s polévkami a mlékem tak je jeho skutečná spotřeba mez 1 a 1,5 litru) Myslím, že děti nějaká tabulková čísla vůbec nezajímají a když nechtějí tak do nich tekutiny „na sílu“ nedostanete . KROM TOHO JSME OBĚ DĚTI PLNĚ KOJILA MINIMÁLNĚ DO 6. MĚSÍCE A ANI JEDNO Z NICH NEUMŘELO ŽÍZNÍ 🙂

11

Lucka

7.4.2015 21:15

Tak já teda nevím. 😀 Mám lehce na 50 kg a většinou piju tak 2,5-3,5 litru. Když nejsem v práci, tak teda i méně, ale stejně 2 litry s přehledem dám. Se záchodem je to o zvyku. Pracuji v call centru a během 4 hodin mluvení zvládnu i 1,5 litru a na záchod jdu tak dvakrát.

12

Honza

27.4.2015 22:45

Už opravdu musím zasáhnout a přispět do diskuze. Lidi, nesmíte brát všechno tak „doslova a na tělo“. Podívejte se na auta, jedna značka=stejná továrna a stejně kus od kusu jiný problém a to jsou PROSÍM STROJE. My jsme lidé, každý jiný, na míru nam ušijou leda oblek, rozhodně ne obecný článek určený x tisícům čtenářů a čtenářek. Můj případ sem taky třeba nezapadá, jelikož mám 180cm 78kg a denně vypiju i 5l tekutin. To znamená, že po přečtení tohoto článku, bych měl brzdit a omezit se? Ne! Prostě jak komu vyhovuje, jak kdo cítí, jak kdo potřebuje(te). Aby jste mne pochopili, je mi 24 let, sportovní postavy, miluju pohyb a pracuji za barem. Celý den jsem tedy v pohybu, nehledě na fakt, že takřka obden sportuji. Pokud se tedy v práci doslova zapotíte a jste v pohybu, vaše tělo tekutiny ztratí=vydá a logicky si o ně řekne-dopřejte mu je. Pokud 8h denně sedíte u PC, je to něco jiného. Přestaňte prosím přispívat komentáři „to je zase článek, nic mi to nedalo“ a zkuste se zamyslet nad obecností těchto článků určených širokému spektru čtenářů. Pokud chcete rady a tipy PŘÍMO pro vaše tělo a proporce, zaplaťte si poradce nebo navštivte poradnu (fitness, zdraví apod.). Zde na těchto stránkách můžete zdarma čerpat informace vhodné pro zdravý životní styl a následně je „zkoušet na svém těle“. Jako já, berte to jako malé dobrodružství 🙂
A o tom život je, ne?

13

Dana

30.4.2015 19:22

Já bych k tomu měla jinou připomínku.Dostatek tekutin je bezesporu důležité ale.Všichni znalci doporučují hlavně vodu.A tak máme dvě možnosti.Pít vodu takzvaně balenou a při množství které by se mělo denně vypít by člověk potřeboval menší náklaďák aby se stačil zásobovat a nebo pít vodu z vodovodu.A nyní se naskýtá otázka.Každá voda z vodovodu je upravovaná chemicky hlavně chlórem ve větším či menším množství dle lokality.I když znalci tvrdí že je taková voda zdraví neškodná moc tomu nevěřím a říkám si jestli vlastně pitím takovéto vody tomu tělu vlastně neškodím.

14

Honza

1.5.2015 18:03

Dano, právě pro vás mám tento článek 🙂
Doufám že mi nebude zamítnut, opravdu se nejedná o nějakou reklamu, ale naprosto s článkem souhlasím a otázku jsem měl stejnou jako vy…
http://voda.skrabalek.cz/

15

Markéta

11.5.2015 19:03

Naprosto souhlasím s Honzou, oba jeho komentáře jsou moudré a smysluplné a vidím to úplně stejně. Navíc článek o kohoutkové vodě, na který je v jeho druhém komentáři odkaz, opravdu doporučuji přečíst. Až jsem se zasmála a tisíckrát si gratulovala, že piju VÝHRADNĚ vodu z kohoutku, nebo zelený čaj (také z kohoutí vody :))

16

Honza

25.5.2015 14:10

Markéto, ještě můžu „aktualizovat“: pracuju druhý měsíc v Anglii, Londýn. Opravdu mi věřte, važte si vody co vám teče z kohoutku. Nevím jestli je tady tak strašně upravovaná, nebo právě není upravená vůbec, ale zdá se mi neskutečně těžká, železitá, v práci musíme každý den mít sklo (pomocí chemikálie), v kterém podáváme vodu, neboť zanechává velké mapy. Už se zase těším na náš český kohoutek a komu nevoní kohout, může najít přírodní prameny, v celé ČR jich je spousta.

17

Petr

6.8.2015 09:18

Clanek o kohoutkove vode je dobry, nicmene bod 10 si protireci 😀 – pokud je balena voda vetsinou z vodovodu, pak neni o nic mene zdrava a prospesna, nez kohoutkova. Nicmene souhlasim, ze koupit kubik v podstate stejne vody „za kilo“, nebo 1 l „za petku“, je celkem rozdil…

18

MTMichael

4.2.2016 21:14

Nejdůležitější je pít pravidelně, udělat si návyk, jako třeba pravidelně snídat i při malích dávkách, já to dělám tak, že si napustím 1,5l flašku a do oběda jí musím mít vypitou, pak si dám pití k obědu a v podvečer a třeba hodinku před spaním si dám malou skleničku, myslím si že to je dobrá cesta, jak do sebe dostat potřebné mnoužství vody, samozřejmě se víc napiji během tréninku, při a po. Dostanu tak do sebe kolem 2,5l vody a víc 🙂 Neumím si představit, že bych měl do sebe dostat 2,5l vody během hodiny, ale když se to rozloží, je to v pohodě a mnohem zdravější, stejně jako jíst vícekrát denně, než se nafutrovat večer a jít spát 🙂

19

Marcel

11.3.2017 23:19

Pročetl jsem si jak doporučení, tak následnou diskuzi a lekl jsem se, že jsem silně nenormální. Teď v na konci zimy pokud přes den nesportuji a pracuji doma na PC dostanu do sebe včetně vody vody v potravinách (dle apky kalorické tabulky) cca 1,5 litru denně. Když si v tomto ročním období k tomu dám hodinu intenzivního tréninku, vypiji tak o litr až 2 vody navíc V článku doporučované hodnoty vody bych opravdu nedal anebo by mi nebylo po nich dobře.

20

Martin R.

29.8.2018 13:49

Tak nevím, podle diabetologa mam pít alespoň 3 litry denně. Podle kardiologa jen 1,5 litru. Co si mám počít? Mám to zprůměrovat (tj. 2,5 l denně), nebo sečíst a pít 4,5 l. 🙂 …….. .

21

Zuzana

17.7.2020 06:56

Hm. Já sedím 8 h denně u PC a během toho vypiju cca 3 litry vody, samotné nebo s džusem. A po práci taky ještě něco piju 🙂 Před několika lety jsem to ze zvědavosti sledovala a zjistila jsem, že průměrně vypiju denně kolem 4 l vody. Vážila jsem tehdy 65 kg. Při práci moc nemluvím, tlak mám spíš nízký, na WC chodím tak nějak normálně, třeba po dvou hodinách. Mám sklon k většímu pocení, ale žádný extrém. A piju i v noci, u postele mám dvoulitrovku a často mi v ní ráno zbude třeba jen půl litru (ale někdy naopak v noci nepiju skoro vůbec). Pochopitelně když přes noc piju, tak jdu tak jednou až dvakrát za noc na WC. Tělo si prostě řekne, co potřebuje – určitě to záleží na celé řadě faktorů a stačí jen naslouchat jeho potřebám.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Leden: Nohy v teple, nemoc v pekle

Leden: Nohy v teple, nemoc v pekle

Snažíme se být aktivní, což je trochu v rozporu s přírodou, která stále ještě odpočívá a nabírá síly.

Je skvělé, že povětšinou máme od prvního ledna hodně plánů a předsevzetí, nicméně pořád ještě bychom se měli v tomto čase nést spíše na vlně klidu a rozjímání – zaklubaní v teplé dece.

Celý článek 28.12.2021 0

Martin Schmiedl: Proč má smysl na svátky zvolnit

Martin Schmiedl: Proč má smysl na svátky zvolnit

Když tak procházím sociálními sítěmi své společenské „fitnessácké“ bubliny, nestačím se divit.

Jedni Vánoce neslaví prakticky vůbec, jiní hledají nejrůznější způsoby, jak udělat z cukroví fitness jídlo plné bílkovin. Další se denně kontrolují v zrcadle, jestli se náhodou ta tři linecká kolečka nijak neprojevila na jejich pracně vybudované formě.

Celý článek 27.12.2021 0