Jana Divoká, lektor a metodik kurzů snižování nadváhy: Ode dneška je povoleno přibírat na sebeváze!
Také začínáte den konfrontací s osobní váhou? Když naše ranní kamarádka ukáže méně, než obvykle, tak SUPER! Dnes bude prima den! Ale běda, když nemá zrovna pozitivně hodnotící náladu, a ukáže o nějaké to deko více.
V hlavě pak naskočí nesčetně sebemrskačských myšlenek a den je často odsouzen k blbé náladě.
Mnoho žen, a možná i mužů, si bohužel určují pomocí ručičky či displeje osobní váhy svou momentální osobní hodnotu.
Pracuji několik let jako lektorka kurzů snižování nadváhy i jako individuální terapeut. Za ty roky jsem slyšela spousty příběhů lidí, kterým kilogramy navíc po dlouhá léta, ne-li celý život, ubírají energii, a přitom by ji mohli investovat do smysluplnějších činností.
Ano, obezita je problém, který má na svědomí řadu onemocnění, a není dobré, pokud člověk dlouhodobě nosí mnoho kil navíc. Ale ze zdravotních důvodů hubne málokdo.
Motivace klientů, kteří navštěvují kurzy snižování nadváhy nebo přijdou do individuální poradny, k hubnutí je různá. Všímám si však, že se často přes zhubnutí chtějí dopracovat k jiné, a to často důležitější životní změně.
Když jsem začínala pracovat s klienty s nadváhou, bylo mým největším přáním, aby zhubli co nejvíce kilogramů. Čím déle však svou práci dělám, tím více si uvědomuji, jak pro mě množství zhubnutých kilogramů ztrácí význam. Cítím se více naplněná, když přijde klientka s tím, že si po mnoha letech koupila plavky a šla na plovárnu, změnila účes, začala studovat, našla si nového partnera, změnila zaměstnání či udělala jinou pozitivní změnu ve svém životě. Nejkrásnější odměnou je pro mě okamžik, kdy cítím, že mé konání pomohlo druhému hledat nové životní možnosti, které mohou přispět ke zvýšení kvality života.
Mnoho z nás má zakódováno, že pro úspěšné dosažení nějakého cíle – ať již jde o hubnutí, kariéru, vztah či jinou oblast života, musí být vykoupeno velkou dřinou, a tudíž i nepříjemnými a někdy až bolestivými pocity. Jinak to není ten pravý úspěch!?
Ale co když existuje i jiná – radostnější, příjemnější, a tím i trvalejší cesta?
Popustila jsem uzdu fantazii a pohrávala si s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby měl každý z nás možnost využívat nějaké měřidlo osobní hodnoty. Něco jako osobní váhu, která by nás ovšem vážila každé ráno v kilech štěstí, hodinách, kdy se cítím dobře a spokojeně, v množství okamžiků, kdy se mi něco povede, nebo dávkách chvil strávených činností, která nás naplňuje.
A pak mi došlo, že si takové měřidlo možná můžeme vytvořit sami v sobě. Jednotkami osobní hodnoty by byly například okamžiky, kdy děláme něco, co pro nás má hluboký smysl, naplňuje nás, a pomáhá i druhým. Lze ji měřit také množstvím dobrých vlastností, hezkých životních okamžiků, překonaných trablů, vyřešených úkolů, ale i možná velikostí či důležitostí cílů, které máme před sebou.
Existuje krásná kniha s názvem Moudrost soucitnosti, ve které jsou zprostředkovány krásné příběhy o setkání dalajlamy s různými lidmi. Kniha začíná tímto popisem ranního rituálu:
„Každé ráno už více než půlstoletí se dalajlama budí v půl čtvrté ráno. Po rychlé sprše (nepatří k těm, kteří by plýtvali vodou a koupali se ve vaně) se ponoří do rutiny motliteb a meditací, které trvají pět hodin. V té době si také ´zformuje motivaci´ pro zbytek dne. Je vděčný, že je na světě, a každý okamžik vnímá jako vzácnou příležitost otevřít srdce a udělat vše, co je v jeho silách, aby mohl sloužit ostatním.“ (Jeho Svatost dalajlama a Victor Chan, Moudrost soucitnosti, Příběhy pozoruhodných setkání a nadčasové moudrosti, Euromedia Group k.s – Knižní klub, 2014 str. 7)
Ano, dosáhnout duchovního rozměru života dalajlamy je pro normálního smrtelníka asi nepředstavitelné, ale inspirovat se zcela jistě můžeme.
Mám proto malou výzvu! Zkusme si namísto ranního pohovoru s kamarádkou váhou dát krátkou sprchu – a zformujme si motivaci pro daný den. Motivací se rozumí něco, co mi přidá alespoň pomyslnou jednotku osobní hodnoty. Ode dneška je tedy dovoleno tloustnout – přibírat na sebeváze v jakýchkoli jednotkách!
Jak se vám to líbí? A co pro to uděláte? Napište nám do komentářů.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.