Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lucie Svobodová: Light potraviny často pro naše tělo odlehčením nejsou. Proč si na ně dávat pozor?

Označení light na výrobcích bývá pro lidi, kteří se snaží zhubnout, magickým pojmem. Pokud ho najdeme na obalu některé potraviny, evokuje v nás dojem, že se jedná o jídlo, po kterém zhubneme.

Light potravina však garancí zdravé výživy být nemusí a často je to právě naopak.

Pod označením light najdeme nejběžněji potraviny:

  1.  se sníženým množstvím cukru, popř. bez cukru
  2.  s nižším množstvím tuku

Bez cukru, ale se sladidly

V potravinách light je cukr nahrazen umělým sladidlem, což určitě není vhodným řešením, podle mého názoru ani pro diabetiky. Jedná se o sladké nápoje bez cukru, žvýkačky, jogurty bez cukru se sníženou kalorickou hodnotou, různé dia výrobky, šumivé vitaminy, zavařeniny, konzervy.

Lucie - Centrum zdraví

Je sice pravdou, že se spotřebou jednoduchých cukrů bychom to neměli přehánět. Denně bychom jich měli přijmout maximálně 10% z celkového množství sacharidů. Nahradit je sladidlem ale není správné.

Sladidla jako je aspartam, cyklamáty, sacharin tělu nepřináší žádnou energii (žádné kalorie), což se na první pohled zdá jako výhoda, chuťové buňky sice zaznamenají sladkou chuť, tělo ale reaguje jinak, než když přijme cukr. Necítí se „nasycené“ a proto po konzumaci potravin s obsahem sladidla máme brzy opět hlad. Navíc si zvykáme na sladkou chuť, což je nežádoucí hlavně u dětí, které si chutě teprve vytváří.

Negativní vlivy umělých sladidel na naše tělo a zdraví

Podle mnohých vědeckých studií jsou umělá sladidla podezřelá z neurotoxicky a některá dokonce z karcinogenních vlivů. Byly zaznamenány různé negativní vlivy na lidský organismus, jako bolesti hlavy, hyperaktivita, diabetes, nevolnost, zvýšený příjem jídla, poruchy zraku a řada dalších.

Přestože s rozšířením umělých sladidel na trhu se objevilo také mnoho studií s překvapivě opačnými výsledky, podle kterých jsou sladidla „naprosto neškodná“, myslím, že není důvod, proč bychom měli sladidla přijímat.

Jak se umělým sladidlům vyhnout?

Zdravá strava se naprosto obejde jak bez umělých sladidel, tak i bez nadbytečných jednoduchých cukrů! Stačí vyvážená a pravidelná strava, člověk pak nemá zbytečnou potřebu sladkého. Pokud si sladké ale nechcete odepřít, vyměňte bílý cukr nebo sladidla jako zdroj sladké chuti za různé sirupy jako je javorový, agáve, datlový nebo různé obilné slady či med. Ty v malém množství splňují zásady zdravé výživy. Pro diabetiky je pak dalším řešením stévie, což je bylinka, jejíž listy se používají ke slazení.

Lucie - Centrum zdraví

Potraviny se sníženým množstvím tuku

Často u regálu s jogurty vidíme ženy, které na etiketě hledají množství obsaženého tuku, a v nákupním košíku pak s dobrým pocitem končí nízkotučné jogurty s 0,1% tuku. Lidé jsou totiž významně ovlivněni výživovým trendem, troufám si říci z minulých let, který říkal „jezte co nejméně tuků“.

Dnes se však ví, že příjem tuků by měl být samozřejmě regulovaný, ale je naprosto zbytečné a nesprávné se mu naprosto vyhýbat (i pokud chci zhubnout). Navíc u jogurtů je množství tuku poměrně nízké. U zakysaných mléčných výrobků je tedy mnohem lepší vybírat ty polotučné s obsahem tuku cca 3%, obsahující proti nízkotučným dostatek probiotických kultur, kterým se ve výrobcích bez tuku moc nedaří.  V odtučněných mléčných výrobcích bývá také mnohem více zahušťovadel a přídatných látek.

Označení light se nevyhýbá ani výrobkům z masa. Než po takovém artiklu sáhnete, pročtěte však celé složení, hlavně obsah masa.

Myslete na to, že nálepka „light“ mnohé potraviny prostě nevylepší, a to třeba tavené sýry a majonézy, ty bych do jídelníčku určitě nezařazovala.

Kdy je light na místě?

Tvrdé „light“ sýry jsou naopak potravinou, kterou z nákupního seznamu škrtat nemusíme. Jen se vždy přesvědčte, kolik % tuku sýr opravdu má. Některé výrobky matou tím, že je na nich uvedeno celkové (hmotnostní zkratka %hm.) procento tuku, jiné etikety uvádějí množství tuku v sušině (zkratka t.v.s.), což je značný rozdíl. Zkontrolujte tedy raději množství tuku ve 100 g výrobku, což by nemělo přesahovat 15 g, to odpovídá cca 30% t.v.s. Odlehčená verze by tedy měla mít ještě méně tuku, třeba 20% t.v.s. (tedy 10 g/100 g).

RNDr. Svobodová Lucie

ww.svoboda-hubnuti.cz

odbornice na výživu a zdravý životní styl
poradce pro sportovní výživu
absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, obor biochemie
člen Aliance výživových poradců ČR

18.9.2014 RNDr. Svobodová Lucie Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Osm důvodů, proč Pavel nehubne. Neděláte stejné chyby i vy?

Přinášíme vám ukázku zhodnocení stravovacích návyků pana Pavla (41 let), jenž nasdílel svůj jídelníček v aplikaci KalorickéTabulky.cz výživové poradkyni. Následující zhodnocení napsala výživová poradkyně Martina Jandová. A zde jsou její slova:

Vyhodnotila jsem Váš jídelníček a zjistila jsem, že Váš průměrný příjem energie za den je 9300 kJ. K přihlédnutí k Vašemu věku, váze, výšce a pohybové aktivitě je tento energetický příjem potravy přiměřený a dokonce bych řekla, že je i v pořádku.

Celý článek 26.8.2013

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner