Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

RNDr. Lucie Svobodová: Nízkosacharidová dieta není správnou volbou

Lidé s touhou po štíhlé postavě zkoušejí spoustu více či méně drastických diet a právě jednou z nich je dieta založená na nízkém příjmu sacharidů.

Proč není pro naše tělo vhodná?

Sacharidy jsou pro nás hlavním (primárním) zdrojem energie. V jídelníčku dospělého člověka by měly tvořit 50-60% denního energetického příjmu. Množství potřebných sacharidů se odvíjí od fyzické aktivity i psychického stavu člověka.

Sacharidy jsou potravou pro svaly, tkáně a také hlavně pro mozek a nervy.  Ani v období redukce váhy bychom neměli množství komplexních sacharidů výrazně snižovat!  Lidské tělo samozřejmě dokáže jako zdroj energie využívat jiných živin – a to tuků a bílkovin. Na tom je mimochodem dieta založena.  Je to však energeticky nevýhodné a z dlouhodobého hlediska i značně nezdravé.

NÍZKOSACHARIDOVÁ DIETA – NENÍ SPRÁVNOU VOLBOU

Atkinsonova dieta

Pokud budeme mluvit o nízkosacharidové dietě v pravém slova smyslu je při ní povolen příjem vysokého (neomezeného) množství tuků (často až 70% denního příjmu) a bílkovin. To vede k zcela nechtěnému zvýšení LDL cholesterolu a s tím ruku v ruce i k rizikům kardiovaskulárních onemocnění, k velké zátěži jater a ledvin a díky zvýšené hladině močoviny v krvi (vzniká při nadbytečném příjmu bílkovin) také k problémům s klouby.

Takto složená strava postrádá důležité vitamíny, minerály a hlavně vlákninu. Výsledkem je dále zácpa, zhoršení pleti a nehtů, únava, menší výkonnost, špatná nálada, větší chuť na sladké.

Co nízkosacharidová dieta způsobí v našem těle?

V těle se po několikadenním sacharidovém půstu jako meziprodukt štěpení tuků začnou tvořit ketonové látky. Ty se v organismu ve zvýšené míře objevují také při metabolických poruchách, diabetu, při stravě s velkým množstvím tuků atd.

Přebytečné ketolátky jsou vylučovány močí a potem, aceton je odstraňován dýcháním – za určitého stavu však produkce ketolátek převyšuje možnosti tkání je zpracovat. Při vysoké koncentraci v krvi mohou narušit acidobazickou rovnováhu v organismu.

Někdy bývá tato dieta upravena tak, že lidé dodržují zásady správné výživy z hlediska bílkovin a tuků, pouze vynechávají sacharidy (přílohy, pečivo, sladkosti). Jedí tedy libové maso, nekonzumují tučné sýry ani jiné tučné mléčné výrobky, máslo, majonézy, jako je to běžné u Atkinsonovy diety.

Přesto nemohu tento způsob redukce doporučit. Energetický příjem je při této dietě velmi nízký. Sacharidy totiž tvoří v normální porci jídla ½ až 2/3 kalorií. Pokud je tedy vynecháme, nastává problém.  I při redukci váhy je běžná energetická hodnota oběda ženy 1800-2000kJ, pokud si nedáme přílohu, jíme najednou pouze 800-1000kJ. To je velice málo.

Nezáleží na počtu shozených kil, ale na tom, jaká kila to byla

Lidé mají tyto diety v oblibě, protože při nich dochází k rychlému úbytku kilogramů. Měli bychom si ale konečně uvědomit, že nezáleží pouze na počtu shozených kil, ale hlavně jaká kila to byla.

Při rychlém hubnutí neodchází z těla pouze tuk, ale velkou část tvoří též voda a co je horší i svalovina. Pokud ztratíme nějaké množství svalové tkáně, velmi si uškodíme, neboť náš metabolismus se velmi zpomalí, postava ochabne, procentuální poměr mezi tukem a svalovinou se ještě zhorší.

Po návratu k běžné stravě na sebe jojo efekt nenechá dlouho čekat. Výsledkem je většinou ještě horší tělesná konstituce než před dietou, protože nazpět nabereme hlavně tuk, takže máme více tuku a méně svaloviny než začátku redukce.

Zapomeňte tedy na diety, které výrazně omezují některé ze základních přirozených složek potravy a změňte raději celý přístup ke stravování a životnímu stylu. To je totiž z dlouhodobého hlediska jediný způsob, jak dosáhnout vysněné postavy i zdraví.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Iva Málková: Nebuďte otroky sami sebe ani toxického prostředí a zhubněte zdravě a přirozeně

RNDr. Svobodová Lucie
www.svoboda-hubnuti.cz

odbornice na výživu a zdravý životní styl
poradce pro sportovní výživu
absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, obor biochemie
člen Aliance výživových poradců ČR

13.11.2014 Články, Recepty a výživa

Komentáře

1

Jan hájek

13.11.2014 09:53

Nejsem žádný odborník na stravu, ale v únoru jsem po dobu čtyř týdnů držel tuto dietu a od té doby nejím přílohy, chleba, rohlíky. Případe výšce 183 cm jsem z váhy 98 Kg zhubnul do července 15 Kg . Čtyřikrát týdně jsem šlapal hodinu na rotopedu při tepové frekvenci 125 tepů/ minuta. Můj věk je 53
To, o kolik se nyní cítím lépe se vůbec nedá srovnávat – najednou me nic neboli, a jsem daleko pohyblivější. Prostě jsem si na tu stravu zvyknul a jen nejím tučné maso a váha se drží na 85 Kg

2

makovec

13.11.2014 10:36

Dobrý den paní doktorko, při čtení Vašeho článku mě napadlo, jestli je určen lidem, kteří chtějí zhubnout, chtějí hubnout nebo si udržet hmotnost a přijde mi trochu matoucí. Chybí mi v něm další důležité skutečnosti, které jsou pro „hubnoucího“ mnohem zásadnější, že strašení nízkým příjmem sacharidů.
Nechci se pouštět do obhajoby přechodu ze smíšeného na ketometabolizmus (u kterého nevím o žádné studii, která by seriózně demonstrovala jeho škodlivost a který je založení na minimalizaci sacharidů), jenom se zamyslet nad sacharidy ve jídelníčku u lidí, kteří se snaží snížit svoji hmotnost (nota bene, pokud je příjem snížený jenom přechodně).
Dle mých zkušeností, téměř každá dieta vede ke zhubnutí, ale žádná k udržení váhy a je úplně jedno, jestli je nízkosacharidová nebo jiná. K trvalému snížení váhy vede jenom trvalá úprava stravy s tím, že první fáze, kterou je intenzivnější úbytek tuku, je nutný větší energetický deficit, než ve fázi udržovací. Promiňte, ale dle posledních výzkumů není nutné, aby sacharidy tvořily 50-60% denního příjmu na úkor tuků nebo bílkovin. Úplně postačí max 40-45%, pokud doplňkem jsou zdravé tuky a široké spektrum bílkovin. Nemohu se ubránit dojmu, že strašíte tuky úplně zbytečně. Naopak, problém s cholesterolem a kys. močovou má větší korelaci s příjmem fruktózy, než s příjmem tuků. Také nesouhlasím s tím, že zvýšený příjem bílkovin může u běžné populace vyvolat problém s klouby a už vůbec ne u ženské populace, která má nižší predispozici ke dně. Toto je opět letitý mýtus, který vychází z toho, že konzumace bílkovin zvyšuje objem produkce kyseliny močové nad zdravou hranici. Není to pravda… Naopak, hlavním zdrojem problému je fruktóza a bílá mouka.
Pokud ve fáze intenzivního snižování hmotnosti nebude zvýšený příjem bílkovin, svalová hmota bude ubývat. A to přímo úměrně energetickému deficitu a objemu tělesných aktivit. U mužské populace, přiměřeně sportující, stačí k ochraně valové hmoty příjem bílkovin kolem 1 – 1,2g na kg netukové hmotnosti, co tvoří kolem 20% denního energetického přijmu. 40% by měly tvořit sacharidy, zbytek tuky. Prosím, přestaňte už z tuků dělat strašáka tím, že se jejich negativní dopad bude zmiňovat s souvislosti s extrémy typu Atkinsové diety. Mnohem záslužnější by bylo poukázat na negativní vliv neúměrné spotřeby jednoduchých cukrů.
Vysokosacharidovou dietu, nebo jinak, posedlost nízkým objemem tuků. tady máme od 70 let a máte dojem/fakta, že obezita, srdeční choroby a cukrovka druhého typu klesá? Podle posledních statistik nikoli.

3

Makoň

14.11.2014 06:47

Povídání o zdravém životním stylu-stravování má v podmínkách dnešní reklamní masáže ze všech stran stejný účinek jako přesvědčování důchodců aby nechodili na předváděčky šmejdů.

4

Lucie Svobodová

14.11.2014 22:06

Dobrý den, pane Hájek, velice Vám přeji radost z dosažených kg a hlavně přeji, aby se Vám je dařilo trvale udržet. Nebudu Vám Váš způsob vymlouvat, moje přístupy k trvalé změně váhy jsou však trochu jiné, což mělo vyznít i z tohoto článku. Z mé praxe jsem si naprosto jistá, že jde úspěšně redukovat váhu bez výrazného omezení energetického příjmu a bez vyloučení sacharidové složky. Samozřejmě velice záleží na skladbě a správném rozložení sacharidů během dne. Nejsem rozhodně pro celodenní pojídání pečiva, ale na druhou stranu ty správné = komplexní sacharidy těžko nahradíme ve stravě něčím jiným.
Vždy, když člověk shodí pčebytečné kg, cítí se úžasně lehce. Nemůžu však posoudit, zda celých těch 15kg bylo z tukové tkáně, což je celkem podstatné.
Každopádně Vám přeji pevné zdraví a dlouhodobou spokojenost.

5

Lucie Svobodová

14.11.2014 23:31

Dobrý den, tento článek je určen všem lidem, kteří se chtějí stravovat zdravěji, ať právě hubnou nebo si svoji váhu udržují. Musím s Vámi souhlasit s tím, že neexistuje dieta, která by se nějakou dobu dodržovala a shozené kg by se už nikdy nevrátily. To bychom to zde vůbec nemuseli řešit 🙂 Já jsem proto ve své praxi výrazným odpůrcem všech klasických diet a naopak učím lidi správně jíst a hlavně jídla upravovat tak, aby se nemuseli navždy vzdát všech svých oblíbených pokrmů. Stačí k tomu přidat přirozený pohyb a změna životního stylu je tady. Není tak důvod se k tomu, co bylo předtím, vracet a změna váhy je pak trvalá.
V mé praxi výrazně neomezuji celkový příjem sacharidů cca 50%, mimochodem mé doporučení se témeř neliší od Vašeho názoru (40-50%)???(Samozřejmě, jak bylo zmíněno v článku, příjem se odvíjí od fyzické aktivity jedince.) Místo toho učím své klienty vyřazovat „zbytečné“ jednoduché cukry a nahradit je kvalitním zdrojem komplexních sacharidů (celozrnné produkty, kvalitní rýže, špalda, jáhly, pohanka, luštěniny…), umět je správně připravit, zařadit ve správnou denní dobu a také správně kombinovat s jinými složkami stravy.
Chtěla bych oponovat, že v článku se nikde nepíše, že jsem odpůrce tuků! Je tomu stejně jako u sacharidů, mí klienti ví, jaké tuky mají konzumovat a jakým se raději vyhýbat, pak nemusí být tuková složka v jídelníčku hubnoucího člověka výrazně snížená oproti běžné stravě (30%). Rozhodně si nemyslím, že je správné jíst všechno nízkotučné a hlídat si přehnaně každý gram tuku, na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že v 1g tuku je zhruba 2x více energie (kalorií) než v 1g bílkoviny nebo sacharidu! Takže všeho s mírou. Doporučený příjem tuků je také velice individuální, vzhledem k pohybu, věku atd.
Pokud správně počítám, zbývá nám 20% na bílkoviny. To je myslím dostatečné množství pro to, aby při redukci neubývala svalová hmota.
Ono stejně v běžném životě, pokud je strava různorodá, těžko dodržíme přesné procentuální složení stravy. Spíš bychom se neměli často a výrazně odchylovat od doporučených gramáží.
Že fruktoza a bílá mouka je ideálním zdrojem sacharidů, také nebyla v článku řeč!?
Nevím, v čem byly pro Vás informace v článku matoucí, snad jsem to tedy aspoň zde trochu objasnila.

6

Lucie Svobodová

14.11.2014 23:45

Nemyslím si, že blog o zdravém životním stylu je zbytečný. Naopak je velice důležité uvádět některé informace na pravou míru. Je pravda, že v dnešním „mumraji“ informací se některé správné a pro zdraví důležité informace někdy ztrácí, což je veliká škoda. O to víc mi ale přijde tento blog potřebný. Děkuji KT 🙂

7

Hana

15.11.2014 11:01

Chtěla bych paní doktorce i všem ostatním doporučit knihu Život bez pšenice od preventivního kardiologa Williama Davise. Myslím, že po přečtení nejeden zastánce sacharidů ve formě „zdravé celozrnné potraviny“ změní svůj životní styl. Já jsem byla přesvědčená o správné skladbě svého jídelníčku, ale můj cholesterol byl stále kolem 7,2. Po vynechání pšenice jsem samovolně zhubla 10kg a cholesterol se mi ustálil na 3,9. A to si opravdu dávám sýry typu gouda, hermelín a pod. Sacharidy stačí ze zeleniny, brambor a rýže. Mám podstatně víc energie a cítím se mnohem líp. Zkuste život bez pšenice a uvidíte tu úlevu 🙂

8

Katy

16.11.2014 23:27

Tak já jsem se v červnu letošního roku nechala navést do sacharidových vln. UŽ NIKDY V ŽIVOTĚ do ničeho takového nejdu! Po 14 dnech mi bylo zle jak nikdy v životě. Vyvážený jídelníček je klíčem všeho a nemusíte vylučovat ani sacharidy, když budete mít v jídelníčku ty spravné (tedy celozrnné výrobky apod a ne sladké limonády a tyčinky.)

9

Harpie

19.11.2014 23:12

Tak nevím – zastávám teorii „všeho s mírou“. Ale… pochopila jsem správně, že fruktóza (ovoce), není vhodná potravina? Nebo jsem se ukvapila v závěrech? Miluji sladké a ovoce je pro mě alternativa, jak uspokojit mlsnou a zároveň neskončit s čokoládou pod polštářem, protože vysoký GI vyvolá touhu po dalších sladkostech a pak mi pomáhej pán Bůh! U ovoce se mi to nestává. Navíc vitamíny, nějaká ta vlákninka… nebo se jen balamutím?

10

Ivana

20.11.2014 13:21

Po 3 měsících, kdy jsem pozvolna přecházela na stravu označovanou ve článku jako nízkosacharidovou, jsem najela na přísný 30ti denní stravovací program podle knihy Hartwigových Jídlo na prvním místě. Nebylo to nic strašného, protože jsem se už předtím naučila vařit doporučená jídla, z doporučených surovin – tzn. bílkoviny, zdravé tuky (včetně démonizovaného kokosového), zelenina, ovoce. Jde o jednoduchou, díky zelenině a ovoci krásně barevnou stravu. Před i po jsem si nechala změřit množství svaloviny, tuků, vody a viscerálního tuku. Svaly zůstaly, tuk se snížil – viscerální na normální hodnotu (dříve hraniční), ten viditelný, kterého jsem se léta nemohla zbavit (břicho, trup) zmizel, na váze mám o 5 kg méně, vážím 56 Kg při výšce 170 cm. Ale hlavně je skvělý pocit vyrovnané energie po celý den. Postupně zařazuji mléčné výrobky, zkouším brambory, pohanku, rýži, ale v mnohem menší míře než dříve, k pečivu se už vracet nechci. Co se týká pleti, únavy a dalších uvedených negativ, nic takového se nekonalo. Podobné kladné ohlasy slyším i od přátel, kteří přešli na tento stravovací program. Ale stále narážím na články, kde je doporučováno celozrnné pečivo, sacharidové přílohy, kde je strašeno tuky, ale i bílkovinami. Moje osobní zkušenost s tímto typem stravování je jednoznačně pozitivní.

11

Atlaua

20.11.2014 13:30

Pani doktorka, vaša prax mi nie je známa, publikovali ste aj nejakú relevantnú štúdiu?
Ja napríklad neviem totiž o inom spôsobe ako chudnúť, než je výrazné obmedzenie kalorického príjmu. Ak človek trpí nadváhou alebo obezitou, tak to znamená, že má neprimerane vysoký kalorický príjem. Jediným riešením je teda ten kalorický príjem obmedziť pod úroveň vydanej energie. Pokiaľ väčšina nadbytočnej prijatej energie pochádza zo sacharidov, tak je na mieste ich príjem upraviť.
Vaša prax nie je relevantným argumentom. Počet ľudí, ktorí prešli vašou praxou by bolo len zanedbateľné množstvo tých, ktorí sa zúčastnili relevantných štúdií.
Vo svojom článku ste označila tuky a bielkoviny ako „energeticky nevýhodné a z dlouhodobého hlediska i značně nezdravé“, ako si má človek teda vyložiť vaše tvrdenie, že nie ste odporcom tuku? Ja by som povedala, že ste nie len odporcom tuku, ale aj bielkovín.
Vhodné množstvo bielkovín sa v žiadnom prípade neráta na percento v strave. Správny príjem bielkovín sa odvodzuje od telesnej váhy, výšky, objemu svalstva a telesnej aktivity. Takže v prvom rade pri zostavovaní jedálnička si prepočítame množstvo bielkovín, ktoré by sme mali prijať a od neho odvodzujeme sacharidy a tuky. Pričom v odbornej literatúre sa hovorí o 1 až 2 gramoch bielkovín na kilo váhy človeka.
Pri redukcii váhy vždy ubúda aj svalová hmota, dokonca aj pri správnom príjme bielkovín. Nedostatočný príjem ubúdanie svalstva zhoršuje. Takže ako sama hovoríte, záleží od toho, aj aké kilá človek zhodí. Ideálne by človek nemal zhadzovať kilá zo svalstva. Rýchlosť chudnutia nemá na úbytok svaloviny nijak extra veľký vplyv, pokiaľ človek cvičí silové cvičenie a konzumuje vhodný príjem bielkovín. Práve kulturisti najčastejšie držia rôzne typy nízkosacharidových diét v období rýsovania. Ak by to viedlo k väčším úbytkom svalstva ako vynechanie tukov či bielkovín, asi by to nerobili.
Ďalšia vec je, že zjavne nemáte ani len šajn, čo všetko sú nízkosacharidové diéty. Vy ste si vybrala zrovna takú, kde príjem ide z 70% tukov. Bolo by vhodné, keby že aj presne pomenujete, čo je to za diéta (atkinsová? osobne pochybujem, že by aj tam bolo také nepomerné zloženie). Lebo ja som sa stretla hlavne s nízkosacharidovýmmi diétami, kde prevládal hlavne príjem z bielkovín ako Dukanová diéta, paleo či ketogenná diéta. Pri Dukanovej je dokonca príjem tukov veľmi nízky.
Vami popísané negatívne účinky tukov a bielkovín sú mýty, ktoré boli vedou dávno vyvrátené, alebo ide skôr o príjem pri nadmernej konzumácii, ktorá by ale zas na druhej strane nebola diétou zameranou na úbytok tuku.
A z mojej skúsenosti, ak má niečo skutočne efekt, tak je obmedzenie sacharidov, v prvom rade pečiva, pričom najviac sacharidov treba prijímať zo zeleniny, konzumácia tukov musí byť obmedzená len na toľko, aby neprevyšovala žiadaný kalorický príjem, a zásadný je príjem bielkovín. A celé to musí dotvárať správny pohyb.

12

denisa

21.11.2014 08:16

Pani Hano, verim, ze pani doktorka tuto knihu zajiste cetla. Asi jste cely vyklad spatne pochopila, vynechani sacharidu nerovna se vynechání psenice. V dnesni dobe se jiz predpoklada, ze vsichni vedi, jak je to s psenici. Takze pabi doktorka tu psala o tom, ze neni dobre se zbavovat komplexnich sacharidu jako jsou vlocky, breambory, ryze atd..

13

Hattori Hanzo

23.11.2014 00:57

Ach, zas to strašenie Atkinsonom :-/ Kompexné sacharidy sú fajn a sú potrebné, ak potrebujete rýchlo regenerovať po ťažkej fyzickej námahe a doplniť glykogén. Bodka.

Príjem sacharidov v tak obrovskom množstve ako je bežne doporučované a ako uvádza autorka je, úplne ZBYTOČNÝ. Ľudia ktorí nešportujú, môžu sacharidy znížiť kľudne na 20% energetického príjmu. Strašenie cholesterolom je tiež úplne mimo. Množstvo klinických štúdií a meta-analýz jasne preukázalo, že low-carb nesúvisí s hladinou LDL cholesterolu, ani so zvýšeným rizikom kardio-vaskulárnych chorôb, naopak zaznamenali mnohé zlepšenia ukazovateľov ako: systolický a diastolický tlak, hodnoty triglyceridov v krvi, glykémia v krvi na lačno, hladina glykovaného hemoglobínu, zvýšenie HDL cholesterolu (toho dobrého) a mnohé ďalšie.

14

Lucie Svobodová

23.11.2014 22:45

Pro Hana a Denisa:
Děkuji Vám Deniso za Váš komentář, napsala jste přesně to, co bych odpověděla Haně já. Nikde v článku není psáno, že doporučuji pšenici a že si myslím, že její konzumace je nezbytná. Pojem komplexní sacharidy je samozřejmě mnohem širší (brambory, oves, žito, rýže, amarant, pohanka, jáhly, quinoa, špalda, bulgur…). Také nemůžu zcela souhlasit s myšlenkou, že stačí vynechat pšenici a jíst klidně velké množství tučných sýrů. Mléčný tuk je vysoce prozánětlivý, tedy vliv na cévy není zrovna prospěšný! Myslím, že změna cholesterolu nesouvisí pouze s vyloučením pšenice, na hladinu cholesterolu má hlavně vliv, jaké tuky konzumujeme! Jaké sacharidy jíme, je trochu jiná stránka. Já sama doporučuji nahradit bílou pšeničnou mouku ve stravě kvalitnějším zdrojem komplexních sacharidů (viz výčet výše), na druhou stranu si myslím, že panická hrůza z pšenice a lepku je přehnaná. Jsem přesvědčená, že je důležité se nad stravou zamyslet komplexněji. Problém spíš je v množství pšeničné mouky (pečiva), které dnes konzumujeme a v celkové skladbě jídelníčku.

15

Lucie Svobodová

23.11.2014 22:48

Katy, nevím, co bych dodala, děkuji:-)

16

Lucie Svobodová

23.11.2014 23:22

Pro Harpie:
Ovoce není určitě špatné, zejména pokud jste se naučila jím nahrazovat sladkosti. Obsahuje vitamíny, tělu prospěšnou vlákninu…to vše je v pořádku. Pozor však na množství, které za den sníte a hlavně kdy! I po ovoci se dá přibrat, obsahuje poměrně velké množství cukrů, tedy i kalorií. Poměr zeleniny a ovoce by měl být cca 5:2, tedy mnohem více zeleniny (ovoce má ve 100g cca 4x více cukru než zelenina). Navíc nadměrná konzumace ovoce fruktózy (ovocný cukr) může vést ke ztučnění jater.
Pokud Vás ale trápí chutě na sladké, určitě je někde problém ve Vašem celodenním jídelníčku. Může to být špatnou volbou sacharidů nebo jejich úpravou, velkými pauzami mezi jednotlivými jídly nebo i nízkým denním kalorickým příjmem. Pokud se správně nastaví jídelníček, chutě na sladké by měly odeznít.

17

Lucie Svobodová

23.11.2014 23:54

Ráda bych odpověděla všem, kteří mi ve svých komentářích vytýkají, že straším bílkovinami a tuky. Je mi líto, že jste vůbec nepochopili smysl a obsah článku. Abych uzavřela tuto otázku: Velmi záleží na zdroji tuků a bílkovin, stejně tak jako sacharidů. Pokud zvolíme správné varianty jednotlivých živin, správné zařazení během dne a vhodnou úpravu stravy, není potřeba výrazně omezovat některou ze základních živin! O tom jsem naprosto přesvědčená. Mám spíš poslední dobou pocit, že mnoho výživových poradců nezná jiné možnosti, jak redukovat váhu, něž doporučit dietu bez „příloh“, která samozřejmě funguje a klienti hubnou, protože vyřazením (nebo výrazným snížením) sacharidů se energetický příjem rapidně sníží. Není to podle mě ale přirozené (to by metabolické cesty nebyly v těle nastaveny tak, jak jsou), ochuzujeme se tak o spoustu látek a navíc, kdo vydrží po celý zbytek života nejíst přílohy, pouze zeleninu??? Přeci znáte pořekadlo, že zakázané ovoce nejvíce chutná. Já jdu ve své praxi méně drastickou metodou, která naprosto a hlavně dlouhodobě funguje. Chápu ale, že někdo upřednostňuje jiné směry a dokonce někteří lidé potřebují mít pocit diety (hladovění). To již nechávám na každém:-)

18

Šárka

25.11.2014 20:02

I já jsem minulý rok držela Atkinsonovu dietu,vydržela jsem to asi 5 měsíců a zhubla jsem kolem 10Kg… ale přesně jak píše paní doktorka,měla jsem šílené chutě na sladké a přišly Vánoce a bylo po dietě a pomalinku jsem vše nabrala zpět a nehledě na to,že mi začaly bolet klouby,žaludek,žlučník… Takže já vyzkoušela a článek úplně chápu… Ted‘ jsem začala chodit přímo k jedný paní doktorce,co se zabývá obezitologií… napsala mi jídelníček a jsem překvapená,kolik toho můžu sníst i večer a hlavně nemám skoro žádné chutě,tak snad tentokrát vydržím a kg už nazpátek nenaberu 🙂

19

Lucie Svobodová

26.11.2014 23:55

Zdravím Vás Šárko, děkuji, že jste se podělila o své zkušenostmi s hubnutím. Bohužel takto vypadá cesta většiny lidí, že se nedříve spálí, než najdou ten správný směr. Ať se Vám daří 🙂

20

Lucie Svobodová

27.11.2014 00:31

Pro Atlaua:
Vážená dámo, ani Vaše praxe mi není známá. To, že neznáte moji práci a přístupy ke klientům, Vás myslím neopravňuje k tomu, abyste takto negativně reagovala a označovala moje argumenty za nerelevantní. Jaké studie jsou více relevantní než stovky lidí, kteří prošli mojí poradnou?
Bohužel mnoho lidí, stejně jako píšete Vy, nezná stále jiný způsob hubnutí, než výrazné snížení kalorického příjmu a zvýšení pohybové aktivity. To je také velký důvod, proč stále tolik lidí trpí obezitou, neboť dietu a dril v tělocvičně nikdo celý život nevydrží. Je naprosto mylné si myslet, že obezita je vždy výsledkem nadměrného kalorického příjmu. Většina lidí, kteří navštěvují moji praxi, mají opačný důvod obezity. Naopak faktem je, že jedí výrazně méně oproti správnému kalorickému příjmu. Pokud byste se chtěla dozvědět více, kontaktujte mě, ráda se Vám budu osobně věnovat.

21

Viktor

24.12.2014 07:40

Dobrý den,
tak pro mne byla, je a bude nízkosacharidová dieta tou správnou volbou. Pokud vás zajímají detaily, pak zkuste třeba získat více informací v publikaci Principia Ketogenica: Compendium Of Science Literature On The Benefits Of Low Carbohydrate And Ketogenic Diets nebo se podívejte jaké výsledky mají lidé s nízkosacharidovou stravou na serveru reddit.com/r/keto/

Všem kdo bojují s obezitou přeji pěkné Vánoce a vše nej v novém roce

22

Marian Kechlibar

21.2.2015 11:32

„Sacharidy jsou pro nás hlavním (primárním) zdrojem energie.“

V současnosti ano, ale je otázka, zda je to dobře. Je to velmi vážně řešená otázka a zabývají se jí špičkoví vědci. Je možné, že během 5 let bude toto doporučení změněno.

Dále: po 99% času existence lidského rodu tomu tak nebylo, sacharidy se živíme teprve od vynálezu zemědělství. Zeptejte se fyzických antropologů, jak se dá poznat na pravěkých kostrách, jestli ten člověk byl zemědělec nebo lovec. Dost dobře. Zemědělci byli zjevně hůře živení a měli mnohem více nemocí.

Také pozor na to, že do „sacharidů“ spadá i rafinovaný cukr, který absolutně není esenciálním nutrientem a dá se žít zcela bez něj.

„V jídelníčku dospělého člověka by měly tvořit 50-60% denního energetického příjmu.“

Toto doporučení má extrémně vachrlaté vědecké kořeny. Když začnete zkoumat, na základě čeho vzniklo, tak v zásadě visí ve vzduchu.

Já jsem na „vyváženou stravu“ se spoustou sacharidů věřil až do svých 36 let. Jenže jsem vzděláním vědec a viděl jsem, že mému tělu výrazně nekonvenuje. Tak jsem jednoho dne ořezal sacharidy na minimum (jen ovoce a zelenina) a od té doby nenápadně hubnu, nemám hlad, upravila se mi řada drobných zdravotních potíží, biochemické výsledky jsou vzorné a ještě mám lepší náladu.

A co se týče sacharidů coby zdrojů energie – jako vytrvalostní sportovec mohu říci, že tuky jsou v tomto směru citelně lepší než sacharidy. Sacharidy vám dají energii na hodinu až dvě, pak následuje citelný „pád na držku“, prostě to má takový sinusovitý průběh podle toho, jak vám kolísá hladina cukrů v krvi. U 10-12 hodin trvajícího pochodu to velmi cítíte a na konci jste smrtelně unavení.

Ten samý pochod je při příjmu majority energie z tuků výrazně příjemnější a k žádnému kolísání sil nedochází. Limitujícím prvkem se stane bolest šlach a puchýře, ne únava. Jakmile si tělo zvykle pálit především tuky, bude umět snáze pálit i vlastní tukovou tkáň. A i štíhlý člověk si s sebou nese aspoň 150 000 kJ v zásobním tuku, což žádnou sportovní aktivitou nespálíte (možná tak ultramaratonem).

Zkrátka, já už bych se k sacharidovému stravování nevracel…

23

Aleš

29.4.2015 14:15

Vážená paní doktorko. U většiny výživových poradců se dozvídám to stejné, co se dozvídám i ve Vašem článku. A to cituji: Sacharidy jsou pro nás hlavním (primárním) zdrojem energie. V jídelníčku dospělého člověka by měly tvořit 50-60% denního energetického příjmu.
Můžete prosím vysvětlit PROČ? Zatím jsem se nesetkal s rozumným, respektive s žádným vysvětlením, proč jsou pro nás primárním zdrojem energie, a proč by jím hlavně měly být. Tuky jsou také zdrojem energie, dokonce pokud vím mnohem efektivnějším (za předpokladu, že tuto energii dokážu spotřebovat pohybem a jedná se o „dobré“ tuky). Navíc vezmu-li v potaz to, že tělo zpracovává sacharidy tak, že si je ukládá do jater a svalů v podobě glykogenu a po naplnění s nimi neumí udělat nic jiného, než si přebytek střádat do tukové zásoby, tak mi připadá mnohem rozumnější využívat cukry pouze za účelem doplnění nedostatku energie. Nebo to tak není? Podotýkám, že nejsem zastáncem keto-cokoliv, ale příjem cukrů jsem snížil do takového rozložení, kdy přijímám 1,5 až 2g bílkovin na kilo váhy, další energii držím na úrovni 30-35% z tuků a teprve potřebný zbytek doplňuji z cukrů. A samozřejmě pravidelně cvičím a hodně chodím. Vysvětlete mi prosím, PROČ bych při skladbě stravy měl primárně čerpat energii z cukrů a to až v 50-60% celkového příjmu energie na úkor potřebných bílkovin a tuků. Nenašel jsem pro to dostatečně smysluplné a opodstatněné vysvětlení kromě „Je to doporučené.“. Ale proč je to doporučené už jsem nenašel – a přečetl jsem toho hodně… A poznámka na konec – když vidím ty tuny reklam v televizi, které do nás chtějí cpát cukry horem spodem (třeba sušenky, co mají prokázané postupné uvolňování cukrů), tak se mi dělá nevolno. 🙂 Díky. Aleš

24

Jan

11.8.2015 00:46

Nízkosacharidová dieta nejenže vede k hubnutí, ale zaároveň odstraňuje všechny problémy o kterých píšete. Tahle věta je naprostá nepravda – To vede k zcela nechtěnému zvýšení LDL cholesterolu a s tím ruku v ruce i k rizikům kardiovaskulárních onemocnění, k velké zátěži jater a ledvin a díky zvýšené hladině močoviny v krvi (vzniká při nadbytečném příjmu bílkovin) také k problémům s klouby. Doporučuji knihu od kardiologa Arthura Agatstona, který nízkosacharidovou dietou zachraňuje své pacienty!!! Nebo knihu od Roberta Lustiga – lékaře endokrinologa, který jednoznačně prokázal, že cukr je jed! Nebo zde nádherné video (české titulky) s doktorem, který se vydal cestou nízkosacharidové stravy, z důvodů metabolického syndromu. Peter Attia.

Vaše názory jsou velmi nebezpečné a hlavně nepravdivé.

25

Lucie

19.8.2015 13:46

Naprosto souhlasím s článkem. Do stravy patří všechny živiny – sacharidy, tuky, bílkoviny v určitém poměru – samozřejmě individuálně podle každého člověka (dnes už jsou k dispozici i kvalitní genetické testy, které tento poměr živin určí přesně. Samozřejmě jsou sacharidy kvalitní a nekvalitní, tuky kvalitní a nekvalitní a stejně rak bílkoviny kvalitní s nekvalitní. Taky je někdy dobrý zeptat se třeba svojí prababičky, co by člověk měl jíst, aby byl zdravý a určitě bude vědět. Dnešní doba je ale plná informací, ve kterých mají lidí síle něj zmatek..

26

Tiežodborník

29.2.2016 10:39

Stravujem sa oproti „štandardu“ nízkosacharidovo už 1 a ½ roka. Dal som dole cca. 23kg tuku. Voda v absolútnych čísla ostáva, takže v pomere k hmotnosti tela sa dostala do normálu. Svalová hmota jemne pribúda. Mal som 33% tuku, teraz mám pod 15%.
Pár poznámok k textu:
„To vede k zcela nechtěnému zvýšení LDL cholesterolu“ . Mne sa LDL znížil
„Výsledkem je dále zácpa, zhoršení pleti a nehtů, únava, menší výkonnost, špatná nálada, větší chuť na sladké.“ Zácpu poznám iba zo spomienok, pleť mám rovnakú, alebo lepšiu ako som mal, výkon o hodne vyžšie ( i keď to je aj vďaka tréningu), duševne som vyrovnanejší a na sladké mám chuť asi tak 1x za 2 týždne a to mi stačí jedem pomaranč, alebo kúsok kvalitnej čokolády a pod.
„Po návratu k běžné stravě na sebe jojo efekt nenechá dlouho čekat. „ Môžete mať diétu akúkoľvek, ale keď sa potom vrátim k „normálnej strave“ čiže k tej čo Vás dostala tam kde ste nechcel byť, tak je logické, že sa vrátim tam kde ste nechcel byť.

Mohol by som pani doktorku poprosiť o vysvetlenie. Prečo fungujem inak? Som iný živočíšny druh?

27

Lucie

19.5.2016 21:27

Pani doktorko,

uvadite nespravne informace pramenici z vseobecneho mylneho povedomi populace zivene medii jiz nekolik desitek let. V kostce: zaprve – omezeni prijmu sacharidu ve prospech KVALITNICH (!!!) tuku a bilkovin neni dietou, ale zivotospravou. Zadruhe – do teto zivotospravy je NUTNE zapojit pohybove aktivity – nejlepe silovy a vysokointenzivni trenink. Prechod na tuto zivotospravu lidem tzv. skodi, protoze jejich tela funguji na sacharidovem metabolismu – kratkodoba energie, kterou musi telo neustale doplnovat. Proto ty chute na sladke, naladovost, podrazdenost a nekontrolovatelny hlad, kdyz prijem sacharidu klesne, je to totiz zavislost na sacharidech. Dulezitou roli hraje inzulin – pri transportu a regulaci glukozy v krvi vlivem prijmu sacharidu. Nespotrebovanou glukozu premenuje na tuky a uklada do zasob – TO JE PRAVOU PRICINOU NADVAHY, ne tuky!!! Telo je od praveku stavene na zpracovani tuku a aktivni pohyb. Prijmem kvalitnich tuku se telo nauci je vyuzivat jako hlavni, kvalitni a dlouhodoby zdroj energie a neuklada je do zasob. Prijem kvalitnich tuku ma nulovou inzulinovou odezvu! V nizkosacharidovem stravovani je krome masa (tucneho a jakehokoli, krome prumyslove zpracovanych uzenin, ty jsou chemickym jedem!), dalsich zivocisnych tuku (vejce, maslo, sadlo, kvalitni syry, tvaroh, jogurty s vysokym obsahem tuku apod.), rostlinnych tuku (pozor – pouze olivovy a kokosovy olej; ostatni rostlinne oleje (zejmena prumyslove zpracovane) pokladane za zdrave maji nevhodnou kombinaci mastnych kyselin), konzumovana hojne take zelenina, nejlepe cerstva tepelne neupravena. Zelenina, tucne primarni mlecne produkty (pozor – ne mekke syry, pomazankova masla a jine chemicke nahrazky) obsahuji sacharidy, ale komplexni a pro telo vhodne, tyto sacharidy bohate pokryji sacharidovou potrebu organismu. Tato strava je bohata na kvalitni tuky, vitaminy, mineraly, bilkoviny a vlakninu. Pri vyse uvedene zivotosprave se ji max 2x denne a cas bez prijmu potravy umoznuje vylucovat dulezite hormony jako testosteron a rustovy hormon, ktere pozitivne ovlivnuji zdravi, imunitu, kondici a odolnost, rust svalove hmoty, nervovou soustavu, mozkove funkce, spalovani tuku atd. Inzulin (nasledkem prijmu sacharidu) produkci techto hormonu potlacuje! Prechod na takovou zivotospravu neni lehky a zpocatku se – vlivem vysazeni sacharidu – objevuji psychicka labilita, naladovost, nezrizene chuti na sladke. To muze hodne lidi odradit, proste to vzdaji. Nez se telo prenastavi do noveho rezimu vlivem desetileti spatneho stravovani a sacharidove zavislosti. Pote se dostavuji efekty jako ubytek nadbytecnych tuku, zpevnovani postavy, narust sily, vykonu, koncentrace, psychicka stabilita, vyrovnanost, zdravi. Svuj tukove a vyzivove bohaty „obed“ snim navecer, druhy den podavam v praci dobry vykon bez poklesu koncentrace a vykonnosti, nemam potrebu premyslet, co kde kdy snim, protoze mam neukojitelny hlad ci uporne nutkani, odpoledne prijdu domu a jdu intenzivne cvicit – posledni jidlo bylo pred 20 hodinami pripominam – bez jakychkoli problemu, slabosti, mrakot a potreby do sebe dostat cukr na doplneni energie, cvici se mi bajecne. Telo totiz cerpa energii z tuku! Tak to doopravdy funguje!!!

28

D

29.7.2016 00:00

Dobrý den paní doktorko, přeji pevné nervy s některými přispěvovateli tady 🙂 I když nejsem moc zastáncem tvrzení „To vede k zcela nechtěnému zvýšení LDL cholesterolu“, na druhou stranu určitě se nepovažuji za osobu v tomhle ohledu nějak zvlášť erudovanou … No, nakonec se uvidí 🙂
Co si jinak myslíte o tomto článku?

https://www.theguardian.com/society/2016/apr/07/the-sugar-conspiracy-robert-lustig-john-yudkin

Děkuji za odpověď

29

David

12.10.2016 16:35

Dobry den, pani doktorko,
dokud budou “doktori” radit lidem, aby omezili tuky namisto sacharidu, tak kolem nas budou chodit obezni a nezdravi lide jako nyni. V 70-tych letech byla celosvetova propaganda zalozena na tom, ze tuky zposobuji obezitu. Toto melo za nasledek to, co vidime dnes, prudky narust obezity, protoze lide zacali omezovat tuky a zvysil se prijem sacharidu. Nejnovejsi studie z poslednich let toto ovsem vyvraci a davaji za pravdu lidem, co celou dobu prosazovali zdrave tuky a odsuzovali sacharidy. Prukopnickou zemi se v tomto ohledu stalo Svedsko.
To, ze rikate, ze sacharidy lide potrebuji a ze telo pracuje lepe, pokud funguje na sacharidy, to take neni pravda. Bylo dokazano, ze telo funguje mnohem efektivneji pri spalovani tuku, tedy v ketoze. I pri nizkosacharidove diete lide stale prijimaji sacharidy ve strave, vetsinou ze zeleniny. A co se vitaminu a mineral tyce, jidelnicek lidi na low carb je casto mnohem pestrejsi nez u “normalni”, nebot lide casto nahrazuji pecivo, brambory atd. mnohem zdravejsimi variantami, jako je brokolice, spenat, kvetak, fazolky a spousta jine zeleniny.
Neberte to pouze jako druh diety, ale spise zivotni styl. Moje zkusenost je takova, ze kdyz jsem zacal, cca pred pul rokem, rikal jsem si, ze to proste vyzkousim, byt jen na par tydnu, protoze muj jidelnicek nebyl zrovna idealni (spousta sacharidu). Po pul roce mam jen slova chvaly. Nejen ze jsem shodil prebytecna kila, se kteryma jsem mel dlouha leta problem, byt pomerne dosti sportuji, ale jak se clovek citi, to je k neporovnani. Velke mnozstvi energie, kterou ma clovek na rozdavani jiz od probuzeni, v podstate zadny pocit hladu, prebytecna kila dole, nyni jen stihla sportovni postava(konecne), uplne vymizely takove ty nahodne bolesti hlavy, ktery asi kazdy z nas ma (a pricita napr. pocasi  ), zadne bolesti bricha, nadymani, paleni zahy, vysoka imunita a spousta dalsich vyhod.
Samozrejme bych se nehrnul do neceho tak zasadniho, kdyz bych si myslel, ze je to nejak nebezpecne. Za posledni mesice jsem si precetl desitky novych studii z nejprestyznejsich svetovych institutu and univerzit, jako treba Harward a ani jedna tato studie neprokazala nejake zdravi skodlive ucinky, spise naopak. Prokazaly se velmi pozitivni ucinky na kardiovaskularni system, obezitu, cholesterol, a velmi pozitivni ucinky napr. i pro diabetiky. Samozrejme jsou vsechno tyto studie v anglictine, tak chapu, ze v cesku jsou lide velmi casto misinformovani, jako treba ve vasem clanku. Takze jeste jednou, low carb hight fat (LCHF) neni nic, ceho by se lide meli bat, bat by se lide meli sacharidu.

30

Lukáš

6.1.2017 11:14

Davide, zcela s Tebou souhlasim 😉 Low carb jedu uz asi rok a citim se skvele. Jasne, obcas mi to ujelo a dal jsem si nejake sacharidy, ale citil jsem se po nich nafoukly a unaveny – zajimave, ze tento stav mi pred rokem prisel uplne normalni. Vtipne je, ze kazdy, kdo mluvi o nizkosacharidove diete, tak poukazuje na vysoky prijem bilkovin a mozne selhani ledvin. A to proc? Prijimam maximalne 2g bilkovin na kilogram CISTE svalove hmoty. To je stejne mnozstvi, jako prijima vetsina aktivnich lidi, kteri se stravuji sacharidy. Lide si pravdepodobne pletou keto dietu s PSMF (Protein sparing modified fast), kdy clovek prijima zvysene mnozstvi bilkovin (cca 3-4g na kg ciste hmoty) a minimum sacharidu/tuku. Toto je vsak extremni verze nizkosacharidove diety a pouziva se k rapidnimu hubnuti na par tydnu. Rozhodne se neda drzet dlouhodobe. A pro pani doktorku: prectete si prosim nejake studie, ktere srovnavaji hubnuti pomoci SAD (Standard american diet, tj. vysokosacharidova) a LCHF (nizkosacharidova). Doctete se, ze pri stejnem mnozstvi prijimanych bilkovin ma druha skupina daleko mensi, ne-li nulovy ubytek svalove hmoty. Pokud clovek pri hubnuti take cvici a zakomponuje IF (intermittent fasting/prerusovane hladoveni – navzdory vsem zabehlym stravovacim „standardum“, tato metoda chrani svalovou hmotu), tak bude ubytek svalove hmoty minimalni, ve velke casti pripadu dokonce dojde k ubytku TUKOVE tkane a narustu SVALOVE tkane.

Samozrejme, neni to cele jen o svalech, ale o celkovem zdravi. Nejim zpracovane potraviny, takze se mi vycistila plet, uz zadne problemy s pupinky, suchou pokozkou v zime, snizenou imunitou, unavou po jidle, lepsi regenerace po treninku. Nemusim se bat, kdyz zrovna nestihnu obed, vim, ze vydrzim klidne dalsich par hodin bez jidla a neprijdu o zadnou svalovou hmotu.

Spousta lidi se take boji jist tuky kvuli cholesterolu. Studie vsak ukazaly, ze cholesterol prijimany v potrave nema zadny vliv na cholesterol v tele a co je zajimavejsi – cholesterol je zivotne dulezity pro spravnou funkci mozku. Vubec nejde o hladinu LDL nebo HDL cholesterolu, jde o mnozstvi triglyceridu v krvi. Pokud je vysoke, dochazi k srdecnim onemocnenim atp. Stravovanim nizkosacharidove a pojidanim tuku vsak „paradoxne“ klesa mnozstvi techto latek.

Priste bych poprosil clanek o vlivu sacharidu a lepku na lidske telo. Co se deje v lidskem tele po prijmu sacharidu, vliv lepku na mozek atd.

Lide se boji zmeny a budou si obhajovat sacharidy jeste dlouho. Protoze kdo by se chtel vzdat toho vonaveho chleba nebo dobre ryze, ze jo? Doporucuji pohledat na internetu lidi ve veku 70-100 let, kteri se stravuji pomoci nizkosacharidove diety. Jak vypadaji, co delaji atd. Budete prekvapeni 🙂

31

ZDENEK

31.7.2017 16:32

Lidsky organismnus potrebuje esencialni bilkoviny (aminokyseliny) a esencialni tuky. Neexistuje ANI JEDEN esencialni sacharid. Clovek muze, po potrebne adjustaci metabolismu, zit a prospivat s minimalnim mnozstvim sacharidu (predevsim z listove zeleniny). Zadne negativni efekty se nekonaji, pokud je cloivek jinak zdravy a neji prehnane mnozstvi bilkovin.

32

Erigoš

22.9.2017 18:09

To pěkná pitomost,.jím takto a k tomu mám přerušovaný půst,.zdravotně jsem si polepšila a zhubla,.mám víc než 25let Crohna ,.ale až s tímto stravováním jsem takřka bez příznaků,přestaly mě trápit silné migrény a bolesti kloubů,..je 59let a cítím se max na 40…a navíc toto stravování není dieta,ale životní styl

33

Daniela

20.10.2017 14:20

Dobrý den, neřekla bych ze zrovna držím dietu, ale léta nejim pečivo, přestala jsem jist i přílohy a místo brambor, pečiva, ryze či těstovin si dávám zeleniny ať už vařené nebo syrové, ale taky avokado, olivy, vajíčka i se žloutkem a všemožně oříšky … jim pravidelně cely den … a když potrebuju víc energie – sahám po fazolich, čočce a pod. (Samo sebou jim maso, ryby a spol.). Chodím cvičit docela pravidelně, taky běhání a začínám i závodně… unavena nejsem – prave naopak….. cítím se skvěle … je to můj životní syl… tam co je špatně? Btw: jednou týdne si dopřávám cheating day … dam si co mi šmakuje, i tu čokoládu nebo rohlík (hlavně den před zavodama) a úplně na pohodu … dokonce mi odeznely i nějaké alergie ….

Asi je to o vůli a přemýšlení, co člověk 80% času opravdu ji ……..

34

Lucie

13.11.2017 17:06

Dobrý paní Svobodová,
bylo by dobré dohledat si odborné studie, zabývající se touto stravou. Na tuto stravu jsem přešla před několika měsíci a nikdy mi nebylo lépe. V žádné případě není navýšen příjem bílkovin to si pletete s jinou stravou. A už vůbec není snížen energetický příjem!!! Všechny dostupné studie jsou bohužel pouze v aj a tak pro mnohé nedostupné. Co se týká pleti je na tom mnohem lépe teď a i lupénka se mi velmi zlepšila. Zácpou netrpím a až bude zase ke shlédnutí, doporučila bych vám shlédnou film That sugar. Jen tak mimochodem naše tělo nikdy nebylo stavěné na takový příjem sacharidů.. to je až posledních cca 400let. Je šílené jak jsou lidé slepí a vůbec neumí poslouchat své tělo. Já vím že mému tělu vyhovuje příjem sacharidů 50-60g denně.. Moje velmi výrazné výkyvy nálad též s touto stravou zmizely. Pořád jste přesvědčená že LCHF je špatně? Byla bych ráda za vaší odpověd. Nebo aspoň za odkazy na kvalitní studie, které mi potvrdí, že máte pravdu. Děkuji

35

Lucie

13.11.2017 17:15

Ještě jedna věc přílohy mi ani trochu nechybí a chutě mě absolutně přešly.. nemám vůbec potřebu cokoliv mlsat. Teď koukám ze kdy tento článek je, snad jste svůj názor trochu přehodnotila po tak dlouhé době.

36

Ing. Macáková Marcela

13.11.2017 20:51

pro Lucie: Dobrý den, myslím, že paní doktorka už po tak dlouhé době reagovat nebude. Pokud ji chcete zkusit napsat, použijte prosím kontakty na stránkách, které jsou uvedené ve vizitce pod článkem. Děkujeme za pochopení. Hezké dny, editorka blogu.

37

Petr

5.12.2017 22:35

dobry den vsem,

uzasne jak se zmenil pristup lidi od r.2014 do ted. LCHF ma obrovsky potencional protoze krom lidi s diabetem 1 nebo urcite hormonalni problemy stitne zlazy, je tento zivotni styl uplne pro kazdeho a prinasi jen a jen same pozitiva. LCHF provozuji uz dva roky a ve svem fitku se snazim lidem ukazat, ze to by mohla byt ta idealni cesta.
Dekuji vsem za osvicene komentare, hlavne tento rok.
Taktez doufam, ze pani doktorka nejakou anglictinu ma a ne jen pro svou prax. ale i pro sebe uz pod natlakem pravdy prehodnotila svuj nazor.
P

38

Dasa

6.1.2018 08:07

Každý trouba, který dělá „poradce“, protože v jiné práci by musel nést odpovědnost za svá moudra, může napsat takovýhle článek, aniž by si uvědomil, že on a jemu podobní jsou příčinou raketového nárůstu cukrovky a kardiovaskulárních chorob v posledních 80 letech. Každý článek, který straší cholesterolem, zákonitě obsahuje i další kraviny. Až bude o výživě dětí rozhodovat generace, která umí anglicky a není zpitomělá Dolečkem (dej mu pán Bůh nebe), bude po cukrovce a po cholesterolu. Na základě studia skutečných vědeckých studií (ne drbů, šířených výživovými poradci), jsem přestala jíst 50 % sacharidů a zvýšila jsem příjem tuků. Bílkoviny mám stejně, tj. ca 1 g na 1 kg aktivní hmotnosti (svalů). Cholesterol se mi snížil, váha šla o 30 kilo dolů a můj mozek i trávicí trakt začal pracovat jak má. Není to žádná přestávka, kdy bych čekala na jojo efekt, je to dva roky, co jsem změnila stravovací návyky, takže takovéhle články by pro mě byly k smíchu, kdyby nebyly k pláči.

39

Sandra

8.1.2018 12:19

Paní doktorko, mýlíte se, váš článek je naprostý nesmysl a je v něm snůška nepravdivostí. Nicméně – jak to je a fakta si každý musí ověřit sám z dostupných zdrojů a sám na sobě. Hezký den

40

Kornelie

12.1.2018 16:12

Též se přikláním k zastáncům tzv Low carb „diety“, kterou též považuji spíš za životní styl než za dietu.
Sama celý život bojuji s obezitou. Teď jsem přes půl roku na nízkosacharidové stravě a cítím se jako nikdy, zlepšil se mi tlak, trávení, shodila jsem 15 kg. Vánoce jsem přežila v pohodě, dala jsem si pár kousků cukroví a neměla potřebu se přežrat – poprvé v životě! Naši předci žili výhradně z tuků, bílkovin, sacharidy byly nedostatkové zboží a vítaný příjem rychlé energie a zásob tuku na zimu. Proto naše tělo nemá na cukry „záklopku“ a neví, kolik je dost. Díky našemu střádavému genu 🙂 Jenže dnes je jiná doba, sacharidy z regálů v obchodech jen tečou. Proto je třeba si tu záklopku vědomě regulovat. Za mě je dostatek sacharidů v zelenině, případně ovoci, víc tělo nepotřebuje, pokud není člověk vrcholový sportovec 🙂

41

Lucie

25.1.2018 13:07

Prý, že drastická dieta :DDDD Jím dva tisíce kcal denně při Aktkinsonovi! A bílkovin 2g na 1kg váhy, zbytek jsou pak tuky.. Tak jaká drastická dieta,?

42

Lukas

13.2.2018 15:40

Urcite by se zadna dieta nemela drzet dlouho a v extremnich formach.. I nizkosacharidova – maximalne 4 tydny, idealne min. Vysledky ma ale pomerne uspokojive, jenom nesmite hned nabehnout na konzumaci sacharidu.. Vetsina lidi totiz neodola..

43

Pavla

21.2.2018 14:39

Zdravím, je vás tu hodně, kteří máte zkušenosti s low-carb stravováním, tak jsem se chtěla zeptat, zda někdo nemáte podobnou zkušenost jako já nebo radu na můj problém… low-carb/paleo praktikuju cca půl roku a maximálně mi vyhovuje, bohužel od té doby téměř každý měsíc (obvykle před menstruací) se u mě objevují „návaly“ – klasicky se mi zatočí hlava, trpím závratí, nevydržím stát, udělají se mi mžitky před očima, které na pár vteřin až minutu vedou k úplné ztrátě zraku… Když se to objevilo poprvé (kolaps na veřejnosti), naměřili mi v sanitce kriticky nízké hodnoty tlaku, primárně tedy za tím asi stojí tlakový pokles (jsem mladá, zdravá, aktivní sportovkyně, ale tlak mám celoživotně nižší, i když dle PL to není nic závažného). Podobné problémy s náhlými kolapsy jsem nikdy neměla a u Taubera jsem četla, že se může jednat o jeden z vedlejších účinků low-carb. Tauber na to doporučuje zvýšit příjem sodíku – máte někdo nějaký jiný tip? Případně bych ocenila i tipy na specialistu, který by mi v této otázce byl schopen konstruktivně poradit (před konzervativním obvoďákem se o svém způsobu stravování radši nezmiňuji, vím, jaké odpovědi by se mi dostalo :D) Předem moc díky.

44

Dominika

23.4.2018 11:09

Dobrý den, nejsem si jistá, jestli jste správně pochopila princip nízkosacharidové diety…. nejde o to, že se jenom odstraní sacharidy a s nimi vše potřebné. Jde o to, že se sacharidy nahradí vhodnou alternativou, např. bílou a zelenou zeleninou, která obsahuje jen minimum sacharidů, za to má mnoho vitamínů, minerálů i vlákniny, o jejichž nedostatek se bojíte. Při dietě jsou dále doporučovány zdravé tuky – extra panenský olivový olej, makadamový olej a další zdravé varianty, které rozhodně nijak nezvyšují hladinu LDL cholesterolu ani nemají další vámi zmiňované negativní vlivy na zdraví.

Nízkosacharidová dieta také neznamená snížení příjmu pod bazální metabolismus, jak píšete.

velká část lidí, kteří tuto „dietu“ drží (dávám ji do uvozovek, protože pro mě je to spíše životní styl, než dieta, držím ji dlouhodobě) si také občas dojde na testy, aby zjistila, co vlastně hubne – v mém případě jde o čisté tuky, na svalovině nijak neztrácím.

A i vámi zmiňované negativní projevy jsem spíše pociťovala, dokud jsem jedla velké množství sacharidů – nyní chutě na sladké zcela zmizely, zlepšila se mi pleť, vlasy, mám bělejší zuby, více energie… jednoznačně doporučuji si o LCHF načíst více informací a neodsuzovat neznámé 🙂

45

Romana

4.5.2018 07:36

Nízkosacharidová dieta (keto dieta), nejenže nezpůsobuje nemoci, ale dokonce je léčí. Při přechodu výživy mozku ze sacharidů (glukózy), na výživu z ketózy, se léčí Alzheimer, Parkinson, epilepsie i mnoho dalších duševních nemocí. Velmi vhodný je i při civilizačních onemocněních jako cukrovka, rakovina, alergie, dna, nemoci štítné žlázy, vysoký tlak i cholesterol, … Ani pro mozkové buňky, které dokáží čerpat energii pouze z glukózy není problém získávat glukózu z bílkovin (glukoneogeneze).
Názory paní doktorky nejsou jen zavádějící, ale i naprosto lživé. Věřím, že od doby, kdy tento článek psala, své vědomosti doplnila a názory poopravila.

46

Ferda

27.5.2018 23:04

Díky za tento článek 🙂 konečně někdo, kdo neskočil na špek a je otevřený kritice. Je fajn, jak se všichni cítí zdravě po vyřazení největších sajrajtů z jídelníčku, ale když se zeptáte nízkosachariďáků – kdo studoval dlouhodobé výsledky tohoto druho stravování, tak nikdo.

Takové věci jako vyšší rizko předčasného úmrtí – to už je jim jendo 😀 sranda. Ale hlavně že se cítí dobře (lépe).

47

Tomáš

15.6.2018 22:41

Dobrý den. Já se držím v ketóze zatím prvních 5 týdnů, nepočítám kalorie, bílkoviny apod. Jím když mám chuť a to bez ohledu na to kolik je hodin. Striktně jen hlídám obsah sacharidů ve stravě a zcela jsem vyloučil sacharidy, nijak moc nesportuju. Je mi 32 a začínal jsem na váze 121kg, dnes mám 112. Cítím se fantasticky, nemám chuť na sladké, ani v obchodě když jdu kolem pečiva mě ten pohled nijak neláká. Samovolně se mi snížil objem jídla které sním – nemám hlad. Snížil se mi krevní tlak, míval jsem i – 160 na 120 v klidu. Energii mám celý den na rozdávání, dříve nemyslitelná věc. Byl jsem unavený, nevrlý. Za mě jsou sacharidy v nadbytečné míře zcela zbytečné, snažím se jejich příjem držet pod 40g za den. Žádnou dietu jsem nikdy držet nedokázal, ale tato mi vyhovuje absolutně. Jím maso, zelenou zeleninu, uzeniny, vajíčka, sýry, dýňová semínka místo pochutin a za mě dobrý. Taková je zatím moje zkušenost.

48

Jirka S.

28.6.2018 09:34

Dobrý den, odkud čerpáte informaci, že „V jídelníčku dospělého člověka by měly tvořit 50-60% denního energetického příjmu. „?

Chtěl bych ji doložit. Domnovám se, že u sportujícího člověka může být tak velký podíl sacharidů nutný (i když záleží na cílech), ale u člověka, který nemá velkou fyzickou zátěž, je tento podíl sacharidů zbytečně vysoký.

49

LN

5.7.2018 16:34

píšem ešte raz príspevok, lebo sa mi nejako neobjavil. Ak bude 2x, prosím admin, aby jeden vymazal. Ď.
Zdravím pani doktorku aj všetkých diskutujúcich.
Mal som dosť veľa zdravotných problémov, a tak som skúsil raw : ovocie, zelenina, orechy, postupne bez mlieka aj potravín s lepkom. Za 2 roky som prirodzene schudol 19 kg. Obrovský nárast energie, viacero problémov odišli, stolica ako z knihy, spánok paráda.
A potom…začali neurologické problémy…až som zašiel za lekárkou…injekcie B komplex…pomohlo a návrat aj k varenej strave, celozrnným sacharidom a k mäsu.
Píšem o tom preto, lebo jediná osoba z diskutujúcich poukázala na to (Ferda), čo som naznačil vyššie:
– ako dlho nízko sacharidová diéta vydrží so svojimi benefitmi?
– asi najčastejším vzorom takejto diéty je Paleo
– všetko beriem, čo píšu diskutujúci : úprava váhy, pocit energie, výborné myslenie (zažil som to na vlastnej koži), gratulujem, teda vám všetkým
– avšak ako ďalej? (ešte raz ďakujem, Ferda)
– ak sa pridržím Palea, často sa opiera o mäsové bielkoviny…tu je ale problém veľa železa (potenciálny silný karcingén), ….pečenie, smaženie = polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU), ako je napr. naftalén a benzopirén a heterocyklické amíny , celkom jasné karcingény….Vitamíny B-komplex sú termolabilné, celkom spoľahlivo odchádzajú tiež cca 30-40%.
– kým sa rozvinie rakovina, to sú spravidla roky až desiatky rokov. Určite nie sú na vine len smažené rezne, ale aj oni
– ako sa dá držať paleo stravovanie bez napr. uvedených rizík? Nevieme…, alebo áno?
(Viem, že je ti diskusia o nízko sacharidovej diéte, ale tá nie je zavesená v ľufte, preto píšem o paleo..)

50

Hattori Hanzo

9.7.2018 14:33

Vidím, že diskusia pod týmto kontroverzným článkom je stále živá. Ono s obsahom článku sa dá čiastočne súhlasiť, hlavne so záverom: „Zapomeňte tedy na diety, které výrazně omezují některé ze základních přirozených složek potravy a změňte raději celý přístup ke stravování a životnímu stylu.“

OK. Lenže v nadpise autorka píše o nízkosacharidovej diéte, no všetka kritika ide smerom k extrémom ako striktné paleo a k diétam využívajúcim ketózu. To je ale úplne niečo iné. Spomínané nevýhody a problémy sa týkajú úplného vylúčenia sacharidov, čo je extrém. Pritom nízkosacharidové stratovanie je aj také, kde sacharity tvoria 30-40% celkového energetického príjmu. Pochopiteľne, pretože odporúčania sú až 60%.

60% energetického príjmu môžu zo sacharidov čerpať možno tak vrcholoví športovci, ktorí majú šancu toľko glykogénu spáliť. Bežný človek musí takúto megadávku cukrov (áno, sacharidy sa trávením tele štiepia na jednoduché cukry) rozložiť na celý deň a dávkovať opatrne v malých množstvách, pretože inak sa to všetko môže uložiť ako tuk. No a nepretržité dávkovanie malých množstiev cukrov je skvelá cesta – k metabolickému syndrómu a inzulínovej rezistencii a výkyvom nálad už pri vynechaní jednej pravidelnej dávky. Veľa štastia s cukrom a závislosťou na ňom.

Začnite už konečne uvažovať, skúste sa zamyslieť a využite sacharidy správne.
Príklad:
_______________________
pohlavie: muž
vek [r]: 41
výška [cm]: 178
váha [kg]: 75,5
telesný tuk [%]: 11,3
váha bez telesného tuku [kg]: 64,2
_______________________

BMR – Katch-McArdle: 1712
BMR – Harris Benedict: 1756
Chceme mierne chudnúť, tak zvolím nižšiu hodnotu BMR – teda 1712.

Režim: chudnutie/rysovanie
Tréningový deň: 2259 kcal
Voľný deň: 1438 kcal

Ako vyplniť kalórie a jednotlivé nutrienty?
bielkoviny: 1,5 g/kg čistej váhy (viac je zbytočné)
tuky: minimálne 50 g (nutnosť)

Využijeme jednoduché cyklovanie kalórií aj sacharidov. Bielkoviny dáme napevno – hodnotu nemeníme, tuky v deň kedy cvičíme máme na minime (50g) v netréninvogé dni môžeme ísť od 60-90g vysokokvalitných tukov, pričom dbáme na správny pomer (SFA, MUFA, PUFA) hlavne na dostatok omega 3 EPA, DHA, prípadne ALA.

Tréningový deň:
bielkoviny: 96 g / 385 kcal / 1612 kJ / 17% z celkového energetického príjmu
tuky: 50 g / 450 kcal /1884 kJ / 20% z celkového energetického príjmu
sacharidy: 356 g / 1424 kcal / 5963 kJ / 63% z celkového energetického príjmu
spolu: 2259 kcal / 9459 kJ

Netréningový deň:
bielkoviny: 96 g / 385 kcal / 1612 kJ / 27% z celkového energetického príjmu
tuky: 90 g / 810 kcal / 3391 kJ / 56% z celkového energetického príjmu
sacharidy: 61 g / 243 kcal / 1016 kJ / 17% z celkového energetického príjmu
spolu: 1438 kcal / 6019 kJ

Celý vtip je v tom, že sacharidy používame v jednoduchom cyklovaní ako doplnenie kalórií v tréningové dni. Toto zabezpečí ich vhodné využitie na potréningovú regeneráciu a doplnenie glykogénových zásob – a ich cyklovanie spôsobí zlepšovanie inzulínovej citlivosti. Ak máme ťažký tréning, bielkoviny a tuky sú bez zmien, no energetický „dlh“ doženieme práve sacharidmi. Nebojíme sa pridať, na potréningovú regeneráciu je to OK a telo ich hravo zužitkuje. Toto celé si môžeme prispôsobiť podľa osobných preferencií a momentálnej kondície. A teraz pozor. Ak väčšinu jedálnička tvoria kvalitné hodnotné zdroje, nie je problém 10% z celkového príjmu doplniť potravinami, ktoré sú „nezdravé“ a vo väčšine diét zakázané! 🙂 Áno. Čokoláda, zákusky, čipsy… čokoľvek, čo sa mám zmestí do nastavených kalórií. A bez pocitu viny. Nemusíme, no môžme. A bude to aj napriek tomu fungovať, pretože kalórie nepustia. Jasné, sacharidy zo zeleniny alebo ovocia sú fajn, no ak má niekto potrebu dať si kúsok čokolády, prečo nie? Pamätajte na dlhodobú udržateľnosť zvolenej formy stravovania. Nechceme diétu na mesiac, chceme trvalý životný štýl.

Toto celé spadá mimo mainstream a dá sa označiť ako nízkosacharidová strava. V skutočnosti ale sacharidy neobmedzujeme úplne, ale ich správne využijeme tak, aby sme mali z nich hlavne osoh.

Celá túto srandu som pre zjednodušenie nahodil do excelu, kde si môže každý doplniť svoje preferencie a základné údaje. Vzorce potom vypočítajú vhodný pomer nutrientov. Skúste si nastaviť základné parametre a sledujte ako sa mení množstvo sacharidov v tréningový deň v závislosti od nastavenej fyzickej záťaže. Skúste meniť index aktivity (políčko F2) z rozbaľovacieho zoznamu a sledujte čo to robí s kalóriami a s pomerom sacharidov. Krásne tam uvidíte o čom to je.

Link na stiahnutie: https://uloz.to/!PuobccdmD7FX/vydaj-xlsx

Dobré je prijímať stravu vo väčších porciách a menej často. Ideálne tak, aby organizmus bol 16 hodín z celého dňa (vrátane noci) bez jedla a mohol lepšie regenerovať, nie vkuse tráviť. Ideálny je silový tréning, no akákoľvek forma fyzickej aktivity, ktorá spáli glykogén je lepšia ako nič. Viac info a vedecké podklady nájdete ak budete googliť frázy: leangains, prerušovaný pôst (vzorce vychádzajú z tohto programu), prípadne IIFYM ak vás zaujala aj tá čokoláda 😉

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Znáte poke, misku hojnosti?

Znáte poke, misku hojnosti?

V našich uzavřených skupinách na facebooku nalézáme nejen skvělé proměny uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, které pak zveřejňujeme zde na blogu, ale také krásné inspirace na pokrmy.

Autorkou té dnešní je Dana Veselá. A my ji s jejím svolením zveřejňujeme i zde.

Celý článek 26.9.2021 0