Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lucie Boháčová: Detoxikace organismu – tlustí, nemocní a téměř mrtví na vlastní tělo

Detoxikace organismu je proces, při němž jsou z těla odplaveny všechny škodlivé látky – paraziti, viry, toxické látky aj.

Tyto toxiny jsou v dnešní době součástí potravin častěji, než myslíme.
Toxiny se do těla se mohou dostat i pomocí vody a vzduchu. Jsme jim vystavováni každý den, proto je důležité pomáhat tělu se této zátěže zbavit. Známe mnoho způsobů, které detoxikaci těla pomáhají.

Lucie Boháčová - Osobní fitness trenérka a výživová poradkyně
Moje detoxikace

Ráda bych se však tentokrát zaměřila na jeden konkrétní, který jsem vyzkoušela na vlastní kůži. A co mě vůbec dovedlo k tomu takový detox vyzkoušet? Byl to dokument „Fat, sick and nearly dead“, jenž vypráví několik příběhů obyčejných lidí, kteří doposud nijak nedbali na zdravý životní styl a nyní se kvůli tomu potýkají s nadváhou a spoustou nemocí (na něž užívají mnoho léků). Kvůli těmto problémům se následně rozhodnou podstoupit šedesátidenní detoxikaci založenou na konzumaci šťáv z čerstvého ovoce a zeleniny. Tento program jim podle dokumentu pomohl zhubnout mnoho kilogramů a navíc se postupně zbavili všech léků, které užívali. Je nutné podotknout, že následně  najeli na zdravější způsob života, jenž spočívá v dostatku pohybu a vyvážené stravě.

  • Samozřejmě jsem se nepouštěla bezhlavě do tak dlouhé doby, ale rozumově se nechala inspirovat k tomu, abych vyzkoušela zmíněnou proceduru na jeden týden.

Den 1

Protože jsem do této chvíle dodržovala objemový jídelníček, můj žaludek byl zvyklý na velké porce jídla a během dopoledne se dostavil pocit hladu. Vzhledem k tomu, že během detoxu je důležité pít čistou vodu, která pomáhá škodlivé látky z těla odplavovat, rozhodla jsem se hlad zahnat právě pitím.

  • Během dne mě pocit hladu úplně přešel, postupně se však dostavila mírná bolest hlavy, jež  může být jedním z projevů detoxikace.

Následný trénink v posilovně byl pro mě velmi náročný – nechtěla jsem své tělo přepínat, a tak jsem ho zkrátila a zařadila lehčí cviky. Večer jsem šla brzy do postele a dopřála si dlouhý desetihodinový spánek.

Den 2

Ráno po probuzení byla bolest hlavy pryč. Tentokrát jsem se rozhodla (zcela výjimečně) trénink vynechat úplně a nechat své tělo odpočívat a prát se s toxiny.

  • Pocit hladu mě zcela přešel, přesto člověku tak nějak najednou začne chybět normální jídlo a přemáhají ho chutě. Proto doporučuji doma v ledničce nemít nic, co by vás lákalo detoxikaci porušit.

Den 3

Třetí den ráno jsem vyrazila na trénink s klientkou a cítila jsem v sobě spoustu energie. Myslím, že tento den by mé tělo zaznamenalo přelomový bod, o kterém byla řeč v dokumentu. Bohužel jsem ale byla nucena třetí den s detoxikací přestat. Proč? Postavila jsem se na váhu a ta ukázala o 3 kg méně než před začátkem detoxu. Počítala jsem samozřejmě s nějakým váhovým úbytkem, ale 3 kilogramy během dvou dnů je na mne příliš.

  • Nelituji však, že jsem se rozhodla takovou detoxikaci vyzkoušet. I během těchto několika dnů se začalo mé tělo pročišťovat a dodržováním zdravého jídelníčku, ke kterému se vrátím, tento proces bude pokračovat.

Zřejmě díky tomu, že se snažím co nejvíce vynechávat ze své stravy potraviny, které obsahují chemické přídatné látky, průběh prvních dnů mé detoxikace nebyl tak bouřlivý, jako tomu bylo v dokumentu.

Lucie Boháčová - Osobní fitness trenérka a výživová poradkyně

Doporučení pro detoxikaci – obecná pravidla

  • Je důležité konzultovat s vaším lékařem.
  • Doporučuji vypít alespoň 400 ml ovocné či zeleninové šťávy a to každé 2 – 3 hodiny.
  • Mezitím nezapomeňte na dodržování pitného režimu.

Je na vás, na jak dlouho se rozhodnete detoxikaci podstoupit. Vhodné je 7 – 10 dnů, aby mělo tělo čas odplavit všechny škodliviny z těla. Pokud u vás však nastanou jakékoliv zdravotní komplikace, ukončete ho dříve.

Pozor, nepřehlédněte:

Detox je vhodný k nastartování organismu před úspěšným hubnutím. Váhový úbytek je opravdu velký, proto ho nedoporučuji těm, kteří nemají velké tukové zásoby. To však neznamená, že by snad lidé bez nadváhy nemohli své tělo zbavit toxinů také.

Odšťavňování ovoce a zeleniny může být něčím, co skvěle doplní i váš jídelníček a nese s sebou nespočet výhod. Ovoce a zelenina obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, fytoživin, enzymů a vlákniny. Mezi fytoživinami najdeme velké množství antioxidačních látek, které snižují nebo úplně blokují činnost volných radikálů v těle. Proto jejich konzumací předcházíme vzniku nádorových, cévních, srdečních a imunitních onemocnění.

Proč pít doma připravené šťávy?

K odšťavnění jedné sklenice je potřeba několika kusů ovoce a zeleniny, které bychom nebyli schopni sníst naráz. Odšťavňováním tak do svého těla dostaneme větší množství blahodárných látek, než při pouhé konzumaci jednoho jablka ke svačině.

Džus, který si sami doma odšťavníte, je mnohem chutnější než ten, který koupíte v supermarketu. Navíc kupované džusy již prošly úpravou a i přes to, že se může jednat o 100% džus, nebude nikdy obsahovat takové množství vitamínů a dalších tělu potřebných látek, jako ten, který si vyrobíte sami doma.

Jak dlouhodobě udržovat své tělo vitální a co nejméně ho zatěžovat:

  • nekonzumovat potraviny, které obsahují škodlivé E-přídatné látky
  • vařit z čerstvých potravin, vyhýbat se polotovarům
  • konzumovat každý den čerstvé ovoce a zeleninu
  • nekonzumovat uzeniny, smažená jídla, sladkosti a slazené vody
  • dodržovat pitný režim – pít neperlivou vodu (případně můžete vyzkoušet mou oblíbenou zázvorovou limonádu: nastrouháte zázvor, necháte vylouhovat ve vodě, osladíte medem a přidáte šťávu z citronu)
  • být aktivní a v pohybu každý den
  • odšťavňovat
  • konzumovat potraviny, které mají silné detoxikační účinky (červená řepa, česnek, zázvor, citrony, zelí, listová zelenina, …)
  • užívat chlorellu, spirulinu a zelený ječmen (např. formou tablet)

Držím palce všem, kteří se rozhodnou detoxikaci vyzkoušet. Nezapomeňte však, že se jedná jen o očistu a nastartování organismu, po němž je nezbytně nutné mít dostatek pohybu a začít dodržovat vyvážený jídelníček.

Lucie Boháčová

ucie-bohacova-fitness8.webnode.cz

Osobní fitness trenérka a výživová poradkyně

16.4.2015 Lucie Boháčová Články, Recepty a výživa

Z archivu

Bohumila: Kalorické Tabulky jsou životní styl, který mě velmi baví

Ačkoliv příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky sledujeme mnoho let, nepřestáváme žasnout nad tím, co dokáže lidské odhodlání.

Přečtěte si příběh paní Bohumily, která začínala hubnout na váze 127 kg se třemi dětmi a hromadou léků.

Celý článek 9.11.2022

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner