David Huf: O tělo a mysl je nutné vědomě pečovat. Já se to naučil až před nedávnem. A tady je můj recept, včetně jídelníčku
Po patnácti letech, kdy jsem byl stále v akci, jsem přehodnotil svůj dosavadní život.
Cítil jsem určité vyhoření a touhu se posunout někam jinam. Mimo jiné jsem si doplnil vzdělání v disciplíně koučink pro osobní rozvoj , který mne úplně pohltil a krásně mi navazuje na mou dosavadní dvacetiletou praxi fitness trenéra.
V současné době, ať je všední den nebo víkend, můj den díky nejmladšímu členovi rodiny, který řídí v naší rodině budíček, zahajuji svůj program kolem šesté hodiny ranní.
Pracovní dny jsou u mne velmi různorodé. Řídím aktivity ve svých projektech větších sportovních akcí pro širokou veřejnost Do toho spolupracuji individuálně s klienty na osobním rozvoji a samozřejmě jako osobní fitness trenér. Abych zvládnul pracovní nasazení – poučen ze starých chyb, svou práci si plánuji v dlouhodobém i krátkodobém horizontu.
Co se týká mého stravování, tak si plně uvědomuji, že již nemám tak vysoký výdej jako v minulosti a dávám si tedy větší pozor na množství přijatých kalorií, složení jídelníčku a čas na regeneraci.
Byť je mi tento životní styl vlastní téměř 30 let, tak obzvlášť po překročení čtyřicítky vnímám tuto péči jako ještě více důležitou než v průběhu mé sportovní kariéry. Jsou to spojené nádoby pro mé zdraví i práci, na kterých vše stojí.
Jelikož za ta léta dobře znám svůj metabolismus, tak pro kontrolu se mi osvědčila pravidelná měření složení těla na diagnostice InBody 230 . Díky tomu přesně znám svou aktuální energetickou potřebu a mohu svůj příjem a výdej přizpůsobovat aktuálním potřebám…
Mým dlouholetým rituálem po probuzení je čerstvě vymačkaná citronová štáva s vodou. Dokonale nastartuje mé vnímání i můj metabolismus.
Před odchodem za svými klienty pravidelně stíhám vydatnou snídani – nejčastěji v podobě vařené pohanky s medem, oříšky, olivovým olejem, skořicí a chia semínky.
Většinou již den dopředu řeším, co mě druhý den čeká. A jídlo alespoň na dopolední část dne si chystám z domova – vždy odcházím se zásobou čerstvého ovoce, müsli tyčinek nebo kvalitních proteinových barů.
Mám to velké štěstí, že můj program si mohu sám plánovat, a tak pokud nemám pracovní oběd či schůzky, tak se s radostí vracím během poledne domů, kde chvilku relaxuji. Moje žena mi nachystá zdravý oběd (čerstvé těstoviny, různá rizota, maso krůtí nebo hovězí jako minutku s lehkou přílohou) a potěším se se synem.
A co určitě nemohu po obědě vynechat, to je dobrá káva, na které jsme se ženou oba závislí a máme to jako svůj denní rituál (každý máme nějakou tu závislost).
Odpoledne mě většinou čeká administrativní část dne a další „kolo“ pracovních schůzek. Svačím tedy opět „z vlastních zdrojů“ nebo pokud se pohybuji ve fitku, rád si dám proteinový koktejl nebo tvaroh s ovocem…
V podvečer se scházíme doma celá rodina. Tento čas věnuji převážně dětem. Uvědomuji si s příchodem druhého syna, jak čas strávený s nimi utíká tak moc rychle, že si nechci tyto okamžiky nechat ujít. Rád chystám děti ke koupeli a trávím s nimi tento čas před spaním. Žena zatím chystá lehkou a zdravou (jinak to ani neumí) večeři (saláty, maso ryby, domácí pomazánky, atd.)
Večer někdy ještě usedám k práci, případně na své spinningové kolo, kde minimálně 60 minut relaxuji a vypínám hlavu, která to po celém dni potřebuje.
Na co si dávám hodně pozor, je, abych při svém tempu a pracovním nasazení dodržoval dostatečný spánek, a tak po několika přečtených stránkách knihy usínám kolem 22 hod.
Akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness trenér
Organizátor Tělo a Mysl tour 2016 s Olgou Šípkovou, akcí Nepostradatelní – návrat aerobikových legend – a celoročních cvičebních aktivit pro seniory 60+
Zveme vás na druhý ročník Československé evidence-based konference o výživě #2, která se uskuteční 21. listopadu 2020.
Kvůli vývoji epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním COVID-19 proběhne celá konference ON-LINE, přičemž každý účastník obdrží kompletní záznam z konference.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.