Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak cvičit, aby šlo hubnutí téměř samo? Rozhovor s instruktorkou Lucií Dubnovou o výhodách i nástrahách novinek ve fitness

Pohyb tělu svědčí, o tom není pochyb. Jak se ale zorientovat v té nepřeberné nabídce, na kterou dnes lákají sportovní zařízení?

A jak je to s tím tolik populárním během? Na to vše jsem se ptala profesionální lektorky s patnáctiletou praxí Lucie Dubnové.

Lucie Dubnová
Lucie Dubnová

Jaké jsou podle tebe v poslední době trendy ve fitness? A jak se na ně díváš?

Pozoruji nárůst zájmu zejména o lekce typu kruhového či funkčního tréninku, Tabaty či Cross fitu. Předpokládám, že největším tahákem těchto hodin je fakt, že u lekce cvičící nemusí tolik přemýšlet a že je lektor dost často odrovná. Klient se pak často z takových hodin odplazí téměř po čtyřech a má tak trochu falešný pocit, že pro své tělo udělal maximum.

  • Naštěstí (z mého pohledu) mají klientky stále zájem o lekce typu starého dobrého a účinného Bodystylingu, který tu už funguje pěknou řádku let ve své takřka nezměněné podobě.

Jinak když pominu skupinové lekce, trendem poslední doby je jednoznačně běh. Předělala bych známé úsloví o skákání na „Kdo neběhá, není Čech“.

A jak už to tak bývá, bohužel do běhu jde bez předchozí průpravy i naprostý začátečník, protože jednak je to „in“ a taky poměrně levná záležitost. Běhá se venku a zapotřebí jsou jen kvalitní boty. Bohužel si lidé vůbec neuvědomují, že k tomu, aby správně běhali, musí umět správně pracovat s tělem – především s jeho středem a s hlubokým stabilizačním systémem páteře. Pokud nikdy nesportovali, určitě není vhodná alternativa hned naskočit do rozjetého „běhacího“ vlaku.

To je jistě dobré vědět. Pojďme se ještě víc zastavit u Bodystylingu, který jsi zmínila. Jak si vysvětluješ, že tento styl, který tu frčel po roce 1989, přežil všechny revoluční novinky?

Síla Bodystylingu je s největší pravděpodobností v poměrné jednoduchosti a účinnosti tohoto typu lekce. Pokud je navíc lekce správně sestavena, klient si tvaruje všechny potřebné partie dost často vahou vlastního těla či s pomocí činek nebo posilovacích gumiček – a to vše v rytmu příjemné ne příliš rychlé hudby.

Posilovací cviky tak v klidu a většinou i správně zvládá provést skoro každý – a nemusí tak navštěvovat např. posilovnu, pokud samozřejmě netrénuje s konkrétním cílem na budování svalové hmoty třeba na závody.

Svalovou hmotu navíc většinou budují převážně pánové a tomu se zde budeme věnovat jindy. Co bys ale doporučila ženám, které se cvičením začínají, případně znovuzačínají.

Když se cvičením začínáte, nedělejte si těžkou hlavu z toho, že vám hned vše nejde. Pokud závidíte ženám okolo sebe, že vše zvládají s naprostým přehledem, vězte, že je za tím několik desítek hodin tvrdé práce. Určitě se nepřepínejte. A pokud vám některý cvik nedělá dobře, nenuťte se do něj, nahraďte jej lehčí variantou a po lekci zkonzultujte s lektorem vše, co vás zajímá.

Věřím, že jsi těmito slovy rozptýlila strach nejedné ženy, která chce s jarním počasím změnit svůj životní styl. Strach z toho, že něco nezvládneme, může zbytečně odrazovat. A je pravda, že kolikrát se prostředí některých fitcenter netváří naprvní pohled zrovna přátelsky. Jak ty osobně nahlížíš na vývoj ve fitness a přístupu lektorů ke klientům?

Za dobu, po kterou vedu lekce (od roku 2000), se ve fitness hodně změnilo, a to v náplni jednotlivých hodin, stylu vedení lekcí, v pohledu na škodlivost různých cviků atd. Je toho spousta, co by se k této otázce dalo říct, nicméně když jsem já před lety absolvovala rekvalifikaci na instruktora aerobicu, neexistovalo, že by lektora mohl dělat naprosto každý bez patřičného vzdělání.

Dnes si bohužel člověk z ulice může udělat jednodenní kurz prakticky jakéhokoli sportovního zaměření a je „vyškoleným“ instruktorem, který vede skupinové lekce a může tak lidem ublížit, jelikož krom patřičného vzdělání není vyškolen jak správně komunikovat s klientelou atd.

  • To mi na dnešní době vadí nejvíc. Instruktor by nejen měl mít základní plnohodnotné vzdělání, ale měl by se i průběžně vzdělávat, protože jak jsem již psala, jak trendy, tak způsob pohlížení na jednotlivé cviky, se v průběhu let mění…

Také dost klientů cvičí dle např. youtube a různých návodů na to, jak rychle a efektivně zhubnout či vyrýsovat břišní pekáč. Neuvědomují si ale, že z videa nezískají žádnou zpětnou vazbu a pokud cvičí špatně, nikdo je ani slovně, ani případně „ručně“ neopraví. V tom je svět fitness a lekce (ať už skupinové nebo individuální) stále před moderními technologiemi napřed.

Vizitka hostaLucie Dubnová

Lucie Dubnová

kvalifikace:

  • Fitness instruktor Aerobic Proffesional
  • Pilatesova metoda cvičení
  • Jumping
  • Základy výživy pod FACE Czech
  • fitMAMI®
  • BOSU
  • Flexi-bar
  • Diplom Bodystyling

www.lucik.cz

Děkuji za rozhovor.

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.

Některé postřehy z oblasti fitness sepsala v roce 2001 do knihy Aerobik (Grada). Jako editorka se podílela také na knize Kalorické Tabulky – nejlepší recepty (Nakladatelství Jota). Od roku 2011 připravuje blog Kalorických Tabulek a je jedním ze správců týmu KT na Facebooku.

28.3.2016 Ing. Macáková Marcela Články, Fitness a wellness

Z archivu

Jak se jedlo na svatbách

Doba čtyřicetidenního postu skončila, oslavy rovnodennosti a příchodu jara a Slunce proběhly, a tak je nejlepší doba na svatby a hostiny.

Opravdu?

Celý článek 2.5.2019

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner