Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Nikol Maio: Je jóga opravdu pro všechny?

Jóga se v posledních letech stává stále více populární, jelikož nám pomáhá hledat stabilitu v nestabilním prostředí tohoto světa.

Učí nás kotvit naši pozornost pouze v přítomném okamžiku a nacházet v nás hlubokou sílu, spolehlivou oporu a rovnováhu.

Od roku 2000 se v ČR a SR velmi šíří programy jako power jóga, ashtanga vinyasa a jiné dynamické formy jógy, které krom dynamického provádění jednotlivých ásan v krátkých sestavách, zasahují i komplexní přístup k životu. Více se dbá na řízení dechu, ovládání a práci pánevního dna, hlubokého stabilizačního systému páteře a mentální trénink. Zvláště se pak zapojuje plný jógový dech, nebo dech udždžají při cvičení ásan.

Nikol Maio

Motto všech jógových lekcí je: „Nesoutěžte, nedosahujte výkonu, ale respektujte své tělo a možnosti při cvičení, mějte trpělivost a plynule dýchejte! Nechte si čas a mějte vytrvalost, abyste se v ásanách dobře cítili. Každá ásana je správná tehdy, nebolí-li vás nic.“

Bohužel ale opak je pravdou, a proto jdete-li si zacvičit jógu jako začátečník a narazíte na dynamičtější lekci, kde si lektor přišel spíš sám zacvičit na svou lekci, tak se s bolestí většinou po lekci setkáte. Pokud vás bolí svaly a protáhli a posílili jste tělo, pak je vše v pořádku – a cítíte život v těle. Pokud vás však bolí záda, kyčle, ramena, potom je třeba zvážit formu jógového cvičení a volbu lektora, promyslet, zda vám zrovna tento způsob vyhovuje.

Jóga má tisíciletou tradici, avšak původní záměr a lidé, pro které byly ásany vytvořeny, se velmi liší od dnešní uspěchané doby a pohybových stereotypů novodobé populace. Téměř všichni dnes trpíme bolestmi zad, ať už z celodenních sezení v autě nebo u počítačů, máme přetížené karpální tunely z psaní na klávesnicích, z myší, z telefonů, máme zcela jinak zakřivenou páteř, tuhou pánev a hrudník a předsun hlavy.

Představte si člověka, který takto 10 hodin denně sedí, téměř ze stresu nedýchá, je celý stažený a zatuhlý. Rozhodne se, že si půjde zacvičit na jógu, protože slyšel, že to prospívá tělu a protáhne se, avšak má raději dynamičtější formy cvičení, tak raději zvolí dynamickou formu jógy. Dostaví se na lekci a má tam dalších 20 lidí kolem sebe, kteří již znají názvy pozic, jedou v rytmu svého dechu plynule z jedné pozice do další a on se jim chce samozřejmě vyrovnat, protože možná zrovna lektor zapomněl připomenout, že by se každý měl řídit jen svými pocity a dechovou frekvencí (pokud tam nějaká je a zrovna se urputně nesoustředí na vytažení paží a nedýchá).

Tento člověk je schopen se dostat do ještě většího stresu při cvičení, přestává mnohdy dýchat, ale „zničil“ své tělo fyzicky, a proto se v první chvíli cítí dobře, že pro sebe něco udělal… přeci se vypotil a druhý den cítí svaly. Avšak když jde potřetí, začíná se ozývat nepříjemná bolest v rameni, v bedrech, v kyčlích a vlastně neví, co dělá špatně, protože přeci cvičí jógu, která všem pomáhá. Kde je chyba?

Nikol Maio

Asi první otázky, resp. pochybnosti, by měly být spojeny s lektorem:

  • Zeptal se vás na zdravotní stav nebo vaši pokročilost?
  • Věnoval vám nějakou pozornost?
  • Pomohl vám dostat se do nějaké ásany?

Pokud ne, pak byste měli hledat dál, i když jako člověk vám byl sympatický… Zasloužíte si více pozornosti a vaše tělo také.

Ideální je, kdybyste začali s osobním trenérem jógy, který by vás provedl jednotlivými ásanami, připravil tělo na plynulý pohyb a naučil vás pracovat s dechem a koncentrací. Potom byste byli více než připraveni jít do běžné skupinové lekce. V ČR individuální přístup v józe není tak rozšířený jako ve světě, a je to škoda, jelikož stejně nakonec zjistíte, že vaší vlastní osobní praxí dojdete nejdále.

Pokud však tuto možnost nemáte z jakéhokoliv důvodu, je vhodné si první lekce jógy vybírat dle náročnosti – tedy od jemnějších relaxačních (hathajóga, Iyengar), meditačních jóg (jin jóga), přes  powerjogu, kde je čas a prostor na správné nastavení a držení těla, a zároveň se zajímat i o lektory, ke kterým jdete, jelikož jim jdete svěřit vaše tělo i mysl.

Nakonec tedy souhlasím s tvrzením, že jóga pro všechny je, ale musíme přistupovat k našemu tělu s pokorou, nikam se nehnat a vybírat pečlivě.

Přeji hodně štěstí při hledání vašeho jógového lektora, formy jógy, která vás upoutá, a celkově vám zdravotně pomůže …

foto: Jan Tichý (archiv autorky)

Mgr. Maio Nikol

maionikol.wix.com/concept

  • absolventka FTVS
  • lektorka odborných seminářů a rekvalifikací IQ pohyb akademie, včetně IQ jógy, kde dbají na správné a postupné nastavení těla dle axiálního napřímení v jednotlivých ásanách
  • osobní trenérka jógy a zdravotního TV
  • terapeutka reiki
21.4.2016 Mgr. Maio Nikol Články, Fitness a wellness

Z archivu

Čočka na Nový rok přináší peníze…

Podle dávné staročeské pověry bychom si na Nový rok (to je ten den po Silvestru) měli dát čočku, která má zajistit na celý následující celý rok dostatek peněz.

Popravdě řečeno mě nenapadá, proč zrovna čočku (protože dostat čočku nebývá nic příjemného), proč ne třeba hrách, ačkoliv ten se podle jiného přísloví zase nemá házet na zeď. Nebo proč ne fazole či cizrnu.

Celý článek 29.12.2022

Související články

Premium novinka AI zápis pomocí fotky v Kalorických Tabulkách

Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu. 

Celý článek 1.4.2025

Pět článků, které vám pomohou pochopit užívání aplikace Kalorické Tabulky

V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.

Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…

Celý článek 31.3.2025

Představujeme ti další novinku v Kalorických Tabulkách – Kalorickou bilanci

Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.

Celý článek 27.3.2025

Bezlepková matka: Informací k bezlepkové dietě je moc, ale co byste měli určitě vědět? Rady z praxe

Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.

Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…

Celý článek 23.3.2025

O kaloriích nevážně: Buk jako zdroj potravy

V dobách válek a hladu se lidé snažili zpracovat kde co z přírody.

Třeba listí z buku nebo bukvice.

Celý článek 21.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner