Zuzana Klingrová: Jóga a dech aneb naučte se správně dýchat
Proč vlastně praktikovat dechové techniky v józe? Pro některé lidi, kteří se věnují józe, jejich praxe končí jen u jógových pozic.
Dechové techniky či meditace jim přijdou příliš dlouhé a nudné…
Když toto slyším, vždy se ptám, co je tedy pro vás ve vaší jógové praxi důležité? Odpovědi jsou různé. Od oblíbené pozice přes pocity po lekci až po místo či podložku, na které cvičí. Upřímně, bez těchto věcí zvládnete žít den, týden, měsíc i klidně rok. Bez dechu vám dávám maximálně minutu.
Zde vidíte, jak důležité je věnovat se dýchání. Začneme tou úplně nejjednodušší dechovou technikou.
Plný dech (hluboký dech) – nácvik
Lehněte si na záda, uvolněte dolní končetiny.
Pokud trpíte bolestmi v oblasti bederní páteře, pokrčte dolní končetiny a vtočte špičky dovnitř, paty ven, kolena opřete o sebe.
Pokud trpíte na bolesti krční páteře, podložte si hlavu složenou dekou, ručníkem, aby krční páteř byla v rovině s hrudní a bederní.
Jako první zkuste břišní dech – brániční dýchání
Položte si ruce na břicho a vnímejte, jak se s nádechem břicho zvedá a s výdechem vtahujte pupík k páteři. Ucítíte, jak se s výdechem bederní páteř spojuje se zemí (opakujte desetkrát).
Následuje hrudní dech
Položte si ruce na hrudník (pod prsa). Vnímejte, jak se s nádechem hrudník rozpíná do všech stran a s výdechem klesá (opakujte desetkrát).
A pak podklíčkový dech
Položte si ruce na klíční kosti a vnímejte malý pohyb horní části hrudního koše. Máte pocit, že s každým výdechem vaše ramena padají níž a níž. (opakujte desetkrát).
Plný dech
Spojíme všechny tři typy dechu.
Nádech:
Břicho se zvedá, hrudník se rozpíná, nádech stoupá pod klíční kosti. Máte pocit, že nádech stoupá až do temene hlavy.
Výdech:
Pupík vtahujeme dovnitř, cítíme výdech z hrudníku – zapojení svalů mezi žebry, výdech z podklíčků – zapojení prsních svalů.
Zkuste si nádech představit jako vodu, kterou lijeme ze džbánu do sklenice. Tak, jak voda naplňuje sklenici, nádech naplňuje naše tělo. Výdech si představujeme jako tubu se zubní pastou, kterou vytlačujeme od konce tuby vzhůru (opakujte desetkrát).
Až zvládnete plný dech vleže na zádech, přejděte do sedu. Klidně pro začátek zvolte židli, pokud je pro vás obtížný lotosový květ (nebo jakákoliv jeho varianta), případně sed na patách (pozice hrdiny).
Pozor:
V každé variantě sedu je vaše páteř kolmo k zemi. Vždy srovnejte ramena a kyčle do jedné roviny a nechte bradu v rovině se zemí.
Možná vás překvapí, že po praxi dechových technik ucítíte některé svaly, o kterých jste netušili, že existují. Zpočátku se také může dostavit jemné motání hlavy při praxi dechových technik – i to je naprosto normální. Buďte opatrní při vstávání.
Nezapomeňte, že praxe jógy vás mimo jiné učí trpělivosti. Nikam nespěchejte a užijte si cestu sebepoznání.
Program Director ve společnosti Resort Svatá Kateřina
Co-Owner ve společnosti JÓGA FIT SHOP
Yoga Teacher ve společnosti Yoga Lounge
Studovala na škole Hindu University of America VIDEA NA YOUTUBE
Možná to také znáte – žijete si svým životem, dodržujete blahodárné rituály, sportujete, hlídáte si jídelníček, abyste se cítili dobře a udělali něco pro své zdraví.
A pak znenadání přijde událost, která vám vše obrátí naruby. A vy nemáte energii ani čas pokračovat v tom, co pro vás doposud bylo samozřejmostí.
V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.
Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…
Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.
Trend snižování spotřeby lepkového pečiva a lepku obecně je poslední dobou v módě.
Chce to však opravdu přemýšlet, jestli třeba není vhodnější jen se více věnovat svému jídelníčku a trochu přehodnotit stravovací návyky než začít držet bezlepkovou dietu, protože to streemoval někdo slavný na instáči…