Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lékárnička na cesty aneb co přibalit do kufru, když vyrážíme za hranice všedních dní

Blíží se čas dovolených a s ním vedle příjemného užívání si zasloužených volných dní také snaha připravit se co nejlépe na nenadálé události, které mohou nastat.

Sepsala jsem pro vás základní tipy pro vaši lékárničku na cesty, abyste si ze svízelné situace mohli pomoci.

Na úvod se přiznám, že když jsem seznam začala sepisovat, tak mi došlo, že těch situací a příznaků nemocí je tak obrovská škála, že fakt nejsem schopná s čistým s vědomím stručně napsat, kdy ještě můžete zkoušet vlastní prostředky (viz dále), a kdy už je třeba k doktorovi (zvlášť v zahraničí) jít, abych nějakou závažnější situaci neprošvihla. Jelikož jde o zdraví a mnohdy doslova o život, doporučuji používat nejen selský rozum, ale také pravidlo, že je lepší jít za odborníkem raději zbytečně, než situaci podcenit.

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, tak nejdůležitější pravidlo, hned po pravidlu „léky zabalit“ říká, pokud cestujete letadlem a léky na celou dovolenou si dáváte do velkého zavazadla, které s vámi nejde na palubu, přibalte si 1-2 dávky léků do svého zavazadla přímo na palubu, kdyby náhodou velké zavazadlo nedoletělo hned s vámi.

Co by nemělo kromě opalovacího krému a plavek v kufru na dovolenou chybět?

Abyste se nepo… je dobré mít:

Na zvracení:

Kinedryl. Pokud trpíte nevolnostmi z jízdy autem, autobusem, je třeba Kinedryl užít hodinu před výjezdem, aby účinek nastoupil.

Na průjem:

Smecta sáčky využijete zejména při dětském průjmu. Pro větší děti a dospělé Imodium, na předpis vázaný Ercefuryl vás potěší při „faraonově pomstě“. Dále je výhodné mít po ruce probitoka, abyste rychle mohli postiženou sliznici střeva začít obnovovat.

Na teplotu:

Brufen, Paralen. Tyto léky je možné dostat v sirupu i v pevné formě či čípku, využijete zejména u dětí, které zvrací. Vždy pečlivě dodržujte dávkování vzhledem k věku a hmotnosti – a odstupy mezi podáním.

Při alergické reakci:

Zyrtec, jsou taktéž kapky i pevná forma, Fenistyl gel na namazání štípanců od hmyzu či medůz, případně Zodac, Aerius

Na podrážděné oči – například při silném slunečním záření, slané vodě:

Opthalmo-septonex kapky, k výplachu oka je vhodná oční voda Opthal.

Na bolesti krku a rýmu:

Cucavé pastilky (Septolette, Tantum Verde, Strepsils…), dále hned při počínajících příznacích „škrábání v krku“, doporučuji začít kloktat Joxem. Při rýmě začněte 3x denně stříkat do nosu Olynth, případně osvědčené vyplachování nosu slanou vodou buď ve formě již hotového spreje nebo si slaný roztok sami udělejte.

Co ještě do lékárničky patří:

Dále přibalte základní obvazový materiál, desinfekci ať nemusíte ve stresu složitě hledat. Osvědčený je „nepálivý“ Betadine k desinfekci, skvělý je i Betadine ve formě krému. K výplachu je vhodný roztok peroxidu vodíku, někoho může štípat už jen, když název čte.

Z obvazového materiálu mějte náplasti s polštářkem včetně voděodolných, elastické obinadlo, sterilně zabalenou gázu a abyste pak měli čím vše ustříhnout, nezapomeňte na nůžky a pinzetu. Pinzetu využijete i při tahání klíšťat.

Při bolestech svalů, drobných svalových poraněních můžete namazat Traumaplant a při spálení Panthenolspray.

Nezapomeňte aktualizovat!

Lékárničku samozřejmě doplňte o vlastní pravidelně užívanou medikaci. Například silní alergici rozhodně doplní o „svůj epipen“.

Výše uvedený seznam vybavení je orientační, včetně uvedených názvů. Na trhu je možné koupit volně prodejné léky se stejným složením, ale pod jiným obchodním názvem.

Pokud máte lékárničku již dlouhodobě vybavenou, nezapomeňte vždy před sezonou zkontrolovat doby exspirace a případně zásoby obnovit „začerstvé“ léky.

Báječné léto, dovolenou dle vašich představ přeje MUDr. Marie Skalská.

MUDr. Skalská Marie

ww.profitinstitut.cz

Kouč aktivního životního stylu, lékařka, lektorka, fitness instruktorka a sportovní labužnice.
Zakladatelka Pro Fit Institutu, přednášející na FTVS UK, členka mezinárodních odborných společností.
S nadšením vám pomůže vyladit stravu a pohyb podle vašich potřeb, možností a chutí. V ambulantní praxi v Centru sportovní medicíny se zabývá sportovní medicínou a nutricí od dětí až po vrcholové sportovce.

28.5.2018 MUDr. Skalská Marie Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Co jsme jedli a pili před rokem 1989

Při návštěvě Mělníka jsme s rodinou zašli na oběd do jedné z restaurací na náměstí. Visí tam zarámovaný jídelní lístek z doby před sametovou revolucí. A nám nedalo zavzpomínat na dobu před listopadem 1989.

Samozřejmě jsme nejprve komentovali samotný jídelní lístek, ceny na něm, vzpomněli jsme na první fast foody, které se objevily zhruba pět let před rokem 1989, a došlo i na vzpomínky každého z nás, co kdo jedl, kupoval, co se vařilo.

Celý článek 17.11.2014

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner