Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

O kaloriích nevážně: Jídla, která k sobě nepatří

Mám rád luštěniny. Vím, že to trochu začíná jako povídka od Miroslava Horníčka Chvála tolerance.

Avšak nemíním mluvit nyní o toleranci bližních, a pokud také máte rádi luštěniny, víte, co mám na mysli, ale o tom, že kombinace s jinými potravinami může být pěknou bombou.

Nejen kilojouly totiž hrají roli při naší snaze hubnout, ale rovněž skutečnost, nakolik vyváženou stravu na talíři máme…

Z hlediska obsahu živin

Což mi nedošlo, když jsem si dal někdy v nějaké restauraci právě výše zmíněné kovbojské fazole s opečenou klobásou a volským okem. Vypadá to na pohled krásně, člověk se nasytí, jde vlastně o skoro tradiční hospodské jídlo.

  • Až na to, že klobása, fazole a vejce obsahují rovněž významné množství bílkovin. A v tom je ten zakopaný Bóbik, tedy pes.

Fazole nabídnou zhruba 8 g bílkovin, klobása kolem 20 g, volské oko 14 g. Celkem 42 gramů bílkovin, pokud dobře počítám. Optimální denní příjem bílkovin je přitom 0,8 g na kilogram vaší váhy. Což je řekněme 60 g pro muže, něco přes 45 g pro ženy.

  • Jednou porcí fazolí s klobásou a volským okem mám sice skoro splněn denní příjem bílkovin, ale asi bych už neměl ten den nic dalšího jíst.

Nebo sacharidy – rohlík s medem rovná se 57 plus 82 gramů, tedy celkem 139 g sacharidů. Přitom průměrně aktivní žena by měla za den sníst maximálně 260 g sacharidů. Dva rohlíky s medem a má splněno.

Je tedy potřeba myslet na složení potravin na talíři i z hlediska obsahu živin.

Z hlediska glykemického indexu

Pravidelným čtenářům blogu Kalorických tabulek je asi zbytečné vysvětlovat, co je to glykemický index. Tak jen krátce pro ty, kteří tápou.

Po každém jídle se zvýší hodnota krevního cukru v těle. Glykemický index udává rychlost, s jakou se tato hodnota zvyšuje. Čím rychleji, tím hůře pro nás. Máme pak totiž rychleji opět hlad. (Protože tělo se snaží cukr vyplavit a hormon inzulín může způsobit nadměrný pokles hladiny cukru a s tím související pocity nervozity a hladu.)

Hroznový cukr jakožto čistá glukóza má hodnotu 100. Abychom jedli zdravě, měla by být hodnota konzumovaných potravin kolem čísla 50 a méně. Nejideálnějším by byl stav, kdy všechny potraviny na talíři mají nízký GI. Avšak tato podmínka se neplní zrovna snadno.

Za prvé hodnota GI není pevně daná, záleží na tom, kolik tuku přijímáte nebo zda obsahují snězené potraviny nějaké kyseliny apod. Za druhé máme všichni na talíři rádi přílohy. A pokud si k masu nedáváte jen a pouze zeleninu, opět dochází k nerovnováze. Protože třeba vařená rýže má GI 80, převařené špagety 60, brambory vařené bez slupky nebo bramborová kaše 80, hranolky 90.

Hranolky s řízkem nás tedy sice rychle zasytí, ale způsobí, že budete mít brzy hlad. Mezi jídla s vysokým GI překvapivě patří také instantní obilné kaše. Na druhou stranu se hodnota GI významně sníží, pokud si k pečivu dáte sýr či zeleninu.

  • Kdybychom pořádali závody podle nejnižší energetické hodnoty, vyhrály by vařené brambory před rýží, až po čase by následovaly těstoviny a hodně vzadu by ztěžka dobíhaly knedlíky a smažené přílohy.
  • Podle GI by však výsledky závodu dopadly jinak: na prvním místě by se umístily celozrnné těstoviny (GI 40) a za nimi těsně těstoviny vařené na skus a bulgur (45), brambory vařené ve slupce nebo pohanka (50) a rýže basmati (58). Kuskus by byl diskvalifikován (GI 64).

Potraviny živočišného původu mají až nulový GI (maso, drůbež, ryby, vejce, sýry, tvaroh), protože obsahují minimální podíl sacharidů. Dokonce i kvalitní párek má GI jen 28!

Nízký GI má dále zelenina (s výjimkou dýně, pastináku, tuřínu), většina ovoce, luštěniny, ořechy, houby nebo neslazené mléčné výrobky.

  • Tuhle mi nabídli bůček s čočkou. Ano, bůček má v sobě hodně tuku (kolem 30 g), na druhou stranu celé jídlo mělo minimální GI a skutečně jsem pak neměl hlad ani potřebu jídla několik hodin.

Z hlediska trávení

A rovněž nutno brát v potaz i dobu potřebnou k trávení jídla. Jestliže zkombinujeme potraviny s dlouhou a krátkou dobou trávení, vyvolá to v našem organismu jen zmatek.

Těžká masa a tučné přílohy žaludek zpracovává nejdéle. To ví asi každý. Avšak individuálně mohou mít pocit plného žaludku i lidé, kteří jinak jedí zdravě. Každá část potravy se tráví jinak a v jiné části trávícího ústrojí.

  • Například když oběd obsahuje bílkoviny se sacharidy, ty mohou začít v organismu hnít a rozkládat se na ptomainy a leukomainy, které tělo nevyužije, naopak je bere jako jed.

Podobně se doporučuje nekombinovat sladké se slaným, mléko s ovocem, ovoce s masem, makaróny se sýrem či masem, chléb s pomerančovým džusem, škrob s živočišnými bílkovinami nebo kyselým ovocem (vznikají tak kyseliny, z nichž máte pocit pálení žáhy), dokonce by se neměly jíst okurky s rajčaty (v žaludku fermentují a opět tak vznikají nežádoucí kyseliny).

Popravdě řečeno, sám z toho mám hlavu jako štoudev. K fazolím si dám tedy chleba, zkusím mít na talíři víc zeleniny a méně tuku, ale celkově se budu řídit tím nejzdravějším pravidlem: jez do polosyta.

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

11.4.2019 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Křen, česnek, celer a kremžská hořčice: Nezapomínáte na chutné a zdravé pochutiny?

S celkovou globalizací společnosti jsme i pro ostřejší koření sáhli po exotických pochoutkách jako papričky chilli, habanero či jalapeño, nebo po wasabi. Přitom jsme ale zcela pozapomněli na vlastní, české zdroje.

Důvodů, proč se používají ostré přísady, je povícero, a nejde jen o chuť jídla.

Celý článek 25.3.2019

Související články

Salsa, dip, pesto, čatní, omáčky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ochucování jídel nekončí jen u koření a bylinek, o nichž jsme psali minule. Od pradávna si lidé jídlo také ochucovali různými směsmi ze zeleniny, bylinek, olejů, medů, lesních plodů, ovoce, mléka, ryb apod.

Z podobných směsí později vznikly omáčky tak, jak je známe dnes. A to nejenom křenová, svíčková, rajská, ale i ty teplé indické, o nichž jsme rovněž psali. Nebo italské jako ta boloňská.

Celý článek 22.7.2024

Marcela Szlauerová: Moje cesta k vaření a oblíbené recepty

V rámci volného cyklu pro blog Kalorických Tabulek „jak jsem se naučil/a mít ráda přípravu jídel“ vám představujeme další příběh.

S prosbou o sepsání osobnějších řádků jsme se obrátili jak na odborníky, kteří s námi spolupracují, tak na některé členy skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Celý článek 19.7.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Jak si připravovat kvalitní jídlo a zároveň nestrávit v kuchyni celý den

Milí čtenáři blogu aplikace Kalorické Tabulky, než se dostanu k tomu, abych vám předala moje tipy, jak nestrávit v kuchyni příliš času, ráda bych se s vámi krátce podělila o to, jak jsem k přípravě vyváženého jídla našla cestu já.

A jak jsem se naučila zacházet s časem, který je třeba tomu věnovat.

Celý článek 16.7.2024

Ovlivňuje stanovení cíle proces hubnutí?

Můžeme si to říct rovnou – ano, stanovování cílů je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších nástrojů, který můžeme využít při snaze o úpravu hmotnosti a udržení dlouhodobé motivace.

Ať už jste muž nebo žena, tento proces může zásadně ovlivnit (ne) úspěch ve snaze o zlepšení životního stylu.

Celý článek 14.7.2024

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Buďme rádi za uzavírky

Jako každé léto, i letos jsou centra velkých měst rozkopaná. Asi aby to turisté měli zábavnější. Ale nejenom centra, i na okrajích měst se kutá, zavírají se silnice, chodníky…

Jde o nemilou věc, ale všechno zlé bývá k něčemu dobré. A pro nás, kteří se snažíme zhubnout, jde doslova o požehnání. Skutečně.

Celý článek 12.7.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner