Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Z kanceláře na dovolenou a zpět – jak udělat v létě něco pro své zdraví, a nezničit se

Léto je v plném proudu a já bych vám dnes ráda doporučila vychytávky, které vám zpříjemní dovolenou i pracovní dny během roku.

Pojďme si během léta odpočinout a také se naučit něco nového.

Nejprve se zkuste zamyslet nad tím, jak vlastně trávíte svůj volný čas a jak vypadá obvykle vaše dovolená. Je aktivní, nebo se jen válíte u moře ? A hlavně co během roku? Střídáte kancelářskou židli a pohovku, nebo si jdete občas i zaběhat či zacvičit? Pokud máte převážně sedavé zaměstnání a sport vám nic moc neříká, je potřeba o plánovaném pohybu popřemýšlet nejen vzhledem k dovolené, ale také nad tím, jak se naučit hýbat i po zbytek roku.

Z kanceláře na dovolenou a zpět - jak udělat v létě něco pro své zdraví, a nezničit se

Na dovolené je hlavní věcí samozřejmě odpočinek. Ale na vás je, v jakém směru to pomyslné a vytoužené vyčištění hlavy bude. Pokud většinu roku sedíme, nesportujeme a pomaličku záda přetváříme do špatných pohybových stereotypů, hodně aktivní dovolená může být dokonce nebezpečná. Tělo není zvyklé na námahu. A pokud si najednou vzpomeneme, že vyzkoušíme surf nebo „hecneme dvoudenní výšlap do hor “, tělo najednou neví, jak na to a co s tím.

Jak to tedy v takovém případě udělat správně?

V první řadě je dobré si naplánovat dovolenou na více dní. Zapomeňte na prodloužené víkendy. Ideální doba opravdu odpočinkové dovolené zahrnuje aspoň dva týdny v kuse. Za tu dobu by si mělo tělo opravdu odpočinout. Pozor také na stálou dostupnost na telefonu či emailu, která se poslední dobou v nejednom zaměstnání považuje za samozřejmost. Pokud nás z odpočinku bude stále někdo vytahovat, nikdy to nebude dostatečná dovolená v pravém slova smyslu.

Na dovolené je vhodné věnovat se nějaké opravdu odpočinkové činnosti. Zkusit můžete například geocaching, sbírání hub, psaní si vlastních reportáží z míst, kde jste, nebo cokoli jiného, něž obvykle děláte.

Odborníci tvrdí, že pokud pracujete duševně, měl by převažovat odpočinek aktivní. A naopak. Pokud chcete na dovolené sportovat, zvolila bych raději skutečně rekreační pohyb. Žádné dokazování si, že na to (ještě)  mám. A určitě tělo nezatěžovat jednostranně.

Nejlepší je se vždy lehce rozehřát, protáhnout a postupně přidávat intenzitu. A to platí v jakékoli aktivitě. Naplánovat si odpočinek, regeneraci, ale i delší procházku v přírodě. Zelená barva nás krásně uklidní – navíc symbolizuje zdraví, rovnováhu a klid. Tato barva také dodává novou energii.

Z kanceláře na dovolenou a zpět - jak udělat v létě něco pro své zdraví, a nezničit se

I když si na dovolené pořádně odpočinete, nezapomínejte na cestu, která vás dělí od domova. Spousty hodin v autě nebo letadle je nutné prokládat změnou poloh a častým procvičením. Jakmile to jen trochu půjde, projděte se, vytřepte ruce i nohy, zaskákejte si na místě a co nejvíce se prodýchejte.

Cvičební pomůcky nejen na dovolenou

Vhodným pomocníkem na cesty je polonafouknutý míček overball. Můžete ho snadno vyfouknout a schovat do tašky. A dle potřeby si s ním kdykoliv vypodložit záda, namasírovat nebo protáhnout. Výborně totiž vyrovnává sed a kompenzuje dlouhé cestování.

Další skvělou pomůckou je masážní míček ježek. Ten je také velmi skladný. Můžete si s ním uvolnit chodidla, promasírovat ruce i prsty na nohou. Při dlouhých letech napomůže prokrvení končetin i celého organismu. Na dlouhou jízdu autem doporučuji také naučit se pár cviků z prstové gymnastiky.

Jakmile dovolená skončí, není třeba končit s naučeným odpočinkem a procvičováním těla, na které jste si během volných dní zvykli. Naopak je potřeba si aktivní odpočinek udržet po celou dobu roku a dovolenou zkrátka využít k nakopnutí k něčemu dalšímu, co nám bude další měsíce ku prospěchu. Využijte energii a sílu, kterou jste načerpali, a pokračujte dále ve správném sedu a protažení s míčkem, procházejte se přírodou a pokračujte třeba v nově nalezeném koníčku.

Karolina Jarošová

www.myfitnesslife.cz

  • fitness kouč a instruktor
  • lektorka Fitoffice
  • aktuality na facebooku
8.8.2019 Karolina Jarošová Články, Fitness a wellness

Z archivu

Renata Daubnerová, nutriční terapeut: Nízkokalorické léto budiž pochváleno, ale pozor na umělá sladidla!

Jaká jsou podle mě hlavní nebezpečí léta z hlediska hubnutí? Hlídáme si kalorie jídel, ale často pijeme bez rozmyslu. Přitom je tak snadné se propít k tloušťce.

Dopřávejte si vše, ale s mírou a ve vysoké kvalitě. S tím se pojí další důležitá zásada: Rozhodně není dobré si dát více na úkor nevhodného složení – například snížení kalorické hodnoty nápojů či potravin pomocí umělých sladidel.

Celý článek 7.8.2014

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner