Jana Najbrtová: Seniorem s radostí i v době koronaviru?
V důsledku výjimečné situace se mnohým seniorům obrátil život vzhůru nohama. A trvá to už dlouho…
Myslete na svoje rodiče a prarodiče a pomáhejte jim co nejvíce udržovat život v „normálu“. Vaši pomoc velmi ocení i senioři ve vašem okolí, kteří třeba zůstali úplně sami…
Připravila jsem se pro vás na základě svých zkušeností ze své práce několik bodů, která vám pomohou uvědomit si, co byste mohli pro starší lidi dobrého udělat. Je možné z nich vytvořit i jakýsi tahák, který by měli babičky a dědečkové na očích.
Nastavte si nové rituály. Vstávejte ve stejnou dobu, umyjte se, zacvičte si, něco upleťte, ukliďte, namalujte nebo vytvořte. Zavolejte si denně s rodinou, přáteli nebo dobrovolníky. Rituály pomohou udržet se v kondici.
Cvičení může být i podle videa. V dnešní době jsou příslušné technologie dostupné i v domácnostech starších lidí. Zde najdete několik kvalitních videí pro trénink těla a mysli na doma a navíc zcela zdarma. Zacvičte si se mnou, zakladatelkou Seniorem s radostí, zameditujte si s lékařkou Terezou Kertesz nebo procvičte hlavu s psycholožkou Hanou Mezerovou. Cvičení potom najdete i na TV Šlágr.
Osobám na 70 let se doporučuje vůbec nevycházet, proto si nebojte říct o pomoc. Senior s radostí disponuje více než tisícovkou dobrovolníků, kteří jsou ochotni zajistit nákup, dovézt jídlo, vyvenčit psa, dovézt léky nebo si popovídat po telefonu. Zavolejte nám na : 792 308 798 , nejste na to sami.
Cítíte úzkost? Jste paralyzovaní a nechce se vám vůbec nic řešit a dělat? Využijte sezení s psycholožkou po telefonu na čísle : 773 944 450 nebo online terapii. Pokud se úzkosti poddáme, oslabíme nejen svou psychiku, ale i imunitu a zdravotní stav.
Už nevíte, co doma celé dny dělat? Pomáhejte! Připojte se k seniorkách, které šijí roušky pro potřebné, pomáhají sousedům, přátelům, telefonují s osamělými. Aktivita, která má smysl pomáhá vůbec nejvíc!
Držte se, jsme v tom s námi.
Tip redakce KalorickeTabulky.cz
Ukázalo se, že zapisování jídelníčku může v nelehkých sitaucích pomoci. Pokud by vaše rodiče/prarodiče aplikace www.kaloricketabulky.cz odrazovala – nechtějí se učit něco nového, pomůže si dělat přehled i na papír. Oni budou mít své rituály, vy přehled o tom, zda její dostatečně a kvalitně.
Když mě paní redaktorka v souvislosti s koronavirem (COVID-19) požádala jako psychoterapeuta o článek pro blog kaloricketabulky.cz, přemýšlela jsem, kdo ho čte.
Dnešní společnost klade velký tlak na štíhlost – zejména žen, což vede často k držení nesmyslných diet s cílem dosáhnout konkrétního čísla na váze, které bývá obvykle mimo realitu.
Tento článek vznikl na základě povzdechu členky skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, která touží svou jinak úspěšnou hubnoucí cestu zakončit na vysněných 69 kg. Ale váha jí dlouhodobě ukazuje 70,1 kg. A ne a ne se už hnout…
V dnešní době se stala věda včetně západní medicíny jakýmsi novým náboženstvím, entitou všeobecně přijímanou a uctívanou, proti níž není radno vznést jakoukoli kritiku a polemiku.
Ovšem neměli bychom zapomínat na to, že ani dnešní věda není neomylná – však stále fungujeme jen skrze naše nedokonalé smysly a omezenou inteligenci.
To, jakým způsobem a jak dlouho spíme, má bezesporu vliv nejen na naši produktivitu během dne, ale z dlouhodobé perspektivy i na naše zdraví či nálady.
Jak je to ale s délkou spánku s ohledem na vývoj tělesné hmotnosti, přibírání či hubnutí?