Bohužel, ale tak velkou velikost šatů nemáme, řekla prodavačka paní Haně
Dneska je to přesně rok, co jsem se do toho pustila, protože už jsem sama ze sebe byla nešťastná, napsala ke své úžasné proměně do skupiny KT paní Hana.
A my jsme jí požádali o pár slov pro náš blog, neboť motivace pro ostatní není nikdy dost.
Jak to tedy všechno začalo? Paní Hana vzpomíná na větu, která jí změnila život – ač by se to na první pohled nemuselo zdát, paradoxně k lepšímu. Tady už jsou její slova:
„Bohužel, ale tak velkou velikost šatů nemáme.“ Podobné věty jsem slyšela skoro každý den. Ale tahle věta od prodavačky mě tak neskutečně zabolela, že jsem si řekla: „A dost!“
Nikdy jsem nebyla hubená a už od puberty jsem měla nadváhu. Ve čtrnácti letech jsem svou postavu začala řešit a zkoušela různé diety. Mé stravování bylo většinou jen o zelenině a vodě, což bylo dlouhodobě neudržitelné. Sice jsem vždy zhubla, ale jen pár kilo. A kila se rychle zase vrátila zpět. Dokonce jsem si vytvořila i nechuť k jídlu. Pak jsem naopak svou váhu nějaký čas neřešila a až do seznámení s mým manželem jsem si držela váhu kolem 80 kilo. Ale pak přišlo první těhotenství. V den porodu jsem se dostala na váhu 89 kg a z porodnice se vracela z 85 kg.
Po porodu jsme začali plánovat svatbu a já zase díky zelenině a vodě zhubla na svých 80 kg. Pak přišlo druhé těhotenství. Přibrala jsem, ,nádherných“ 17 kg a z porodnice jsem se vrátila z 92,5 kg. Snažila jsem se zase hubnout. Vůbec jsem nechápala, proč nehubnu, když moje jídlo je jeden rohlík za den, nějaké ovoce, zelenina a ,,zbytky“ po holkách (ano, teď díky Kalorickým Tabulkám vím, že můj jídelníček obsahoval pouze sacharidy a tuky).
Deset měsíců po porodu jsem se dozvěděla o aplikaci Kalorické Tabulky. Večer jsem k nim sedla, vše jednoduše nastavila a můj boj hned druhý den ráno začal.
Jejda, můj jídelníček neobsahuje skoro žádné bílkoviny?
A kde se proboha bere tolik tuků?
Ano, tohle všechno mi Kalorické Tabulky ukázaly – jak moc špatně jsem jedla. Pak stačilo jen dodržovat zelená kolečka. Ta radost, když jsem je dokázala splnit se ani nedá popsat. Postupně jsem tomu úplně propadla a nedokázala jsem si bez nich představit ani den (i má rodina a kamarádi už věděli, že všude s sebou mám váhu a jídlo si vážím a zapisuji). Váha šla dolů a já jedla a jedla a jedla. Konečně žádná hladovka a žádné odpírání jídla. Za 12 měsíců s Kalorickými Tabulkami šlo dolů 24 kg!
Poznámka redakce:
Že život s aplikací Kalorické Tabulky skutečně není o odpírání jídla, potvrzuje i fakt, že si paní Hana s chutí dopřává i tyhle úžasné knedlíky. Děkujeme za recept.
Tvarohové knedlíky s jahodami
500 g tvarohu (měkký odtučněný ve vaničce)
300 g špaldové mouky
2 vejce
jahody (dělala jsem i se švestkami)
Z tvarohu, mouky a vajíček vypracujeme těsto. Poté plníme ovocem a vytváříme knedlíky. Z tohoto množství máme asi 15 knedlíků. Vaříme ve vroucí vodě cca 15 – 20 minut. Knedlíky vyplavou nahoru. Můžeme podávat posypané mákem nebo strouhaným tvarohem. Na oslazení polevám čekankovým sirupem.
V roce 2020 jsme vydali ve spolupráci s Nakladatelstvím Jota naši první kuchařku.
Naším cílem bylo představit aplikaci Kalorické Tabulky i lidem, kteří se třeba nepohybují na vlnách internetu s takovou samozřejmostí. Nebo prostě jen milují papír…
Strava hraje důležitou roli při snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšená hladina cholesterolu, zejména LDL („špatného“ cholesterolu), může vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Správně zvolená strava může přispět k jeho snížení.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.