Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jak zvládat premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (dále PMS) je soubor příznaků, který doprovází první fázi menstruačního cyklu.

Gynekologové uvádějí, že je to vlastně fáze nula, po které neprodleně přichází menstruace.

Troška teorie pro začátek

Menstruační cyklus (dále MC) je soubor pravidelně opakujících se změn celého organismu ženy. Zejména cyklické změny endometria. Systém tohoto cyklu má za úkol připravit děložní sliznici na uhnízdění oplodněného vajíčka. Tento cyklus má 5 fází, z nichž právě „fáze 0“ ženy nejvíc trápí. Tato fáze tvá kolem 24 hodin výjimečně až 48 hodin před začátkem menstruace. Fáze 0 se nazývá premenstruační a právě zde vznikají ony nepříjemné stavy a pocity, které často probíráme v souvislosti jídlem v našich uzavřených skupinách na facebooku.

Jak zvládat premenstruační syndrom

Vzhledem k tomu, že bylo popsáno víc než 300 různých příznaků, které ženy v tento čas trápí, nelze najít lék a úplně se těchto pocitů a stavů zbavit. Jedinou skutečnou „léčbou“ je hormonální antikoncepce, která má ale i svá negativa, proto vždy její užívání konzultujte s lékařem.

Lékaři uvádí, že na PMS trpí více než 60% žen. Ale číslo se může pohybovat přes 80%, protože ne každá žena si u svého lékaře postěžuje, takže data nejsou úplná.

Nejčastěji popisované příznaky PMS jsou

  • Bolesti břicha až křeče v podbřišku
  • Bolesti zad
  • Napjatá a bolavá prsa, zvětšení mléčné žlázy
  • Zadržování vody
  • Plynatost
  • Poruchy spánku
  • Otékání kotníků a prstů na rukou
  • Nárůst hmotnosti až o 3 kg (zavodnění)
  • Pokles sexuální touhy
  • Podrážděnost až lehká deprese
  • Zvýšená chuť k jídlu, především na sladké

Jak zvládat premenstruační syndrom

Jak si pomoci

Vše, co děláme nebo naopak neděláme, ovlivňuje celý náš organismus, může tedy ovlivnit i prožívání PMS.

Základní režimová opatření jsou pravidelný pohyb, dostatek vyvážené stravy bohaté na bílkoviny a kvalitní tuky (rostlinné), dostatek ovoce a zeleniny. Ale ani to někdy nestačí, a i zdravě žijící ženy PMS stejně trápí (a těsně před menstruací se pustí do tabulky čokolády a plata koblih). Pak je čas zaměřit se na další „pomocníčky“

Bylinkové čaje (prodávané pod názvem „ženské“) obsahují jako základ KONTRYHEL. Kontryhel je nejlepší ženskou bylinkou – obsahuje totiž rostlinné „hormony“, které příznivě ovlivňují i hormonální procesy v ženském těle. Napomáhá tak k bezproblémovému průběhu menstruace – ať už jde o pravidelnost či sílu krvácení. Dalšími bylinkami těchto směsí jsou třeba hluchavka, která pomáhá odvodňovat organismus, meduňka pro uklidnění, máta peprná pro zklidnění žaludku, řebříček pro uvolnění křečí.

  • Pití se doporučuje během celého cyklu. Zařaďte si pití směsi do pravidelného pitného režimu.

Dále si můžete pomoci doplňky, které stačí konzumovat týden před menstruací: zvyšte příjem bílkovin, zvyšte příjem hořčíku (minerální voda, ořechy, semínka, listová zelenina, banán, krůtí maso, kakao), vitamínu B6 (vejce, banán, zrníčka, semínka, kakao), železa (tmavé maso, luštěniny, ořechy, semínka, rozinky, brokolice, ovoce a zelenina, kakao).

Pokud vás i tak těsně před menstruací chytí chuť na něco dobrého, připravte si chutný a rychlý dezert, který vašemu tělu přinese výše zmíněné důležité látky (hořčík, železo, B6, bílkoviny, vlákninu) a ještě si pochutnáte skoro jako na čokoládě.

Dezert pro dobrou náladu

  • 500 g tvarohu (250 g odtučněného a 250 g polotučného)
  • balíček želatiny v plátcích
  • 40 g čekankového sirupu (klidně i víc podle chuti)
  • 25 g pravého kakaa
  • kostičku čokolády na zpestření

Dezert pro dobrou náladu

Rozmícháte tvaroh se sladidlem a kakaem. Želatinu připravíte dle návodu a přimícháte k tvarohu. Dáte do pohárků a necháte aspoň 15 minut chladit. Dezert je výborný i jako dopolední svačin třeba i pro děti.

  • foto: cz.depositphotos.com

Chcete také zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Miluška Burdová

www.fitschuti.eu

  • Kvalifikovaný výživový poradce – profesní kvalifikace zakončená státní zkouškou
  • Člen Aliance výživových poradců ČR
  • Výživová poradkyně od roku 2016. Sestavování individuálních výživových plánů, online poradenství.
  • Originální články i recepty najdete na FB stránce Fit s chutí
  • Jídlo nás provádí po celý život, a nelze jej vyřadit ze života jako jakoukoliv jinou závislost. Proto je mottem stránky Fit s chutí „Žádný jídelníček vás nenaučí správně jíst. Jídlo je třeba pochopit a milovat“.
17.7.2021 Miluška Burdová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Pro ženy: Proč je zdravé pánevní dno důležitější, než si myslíte?

Ovlivňuje nás nejenom fyzicky, ale také emočně a odvíjí se od něho i naše energie.

Do tajů pánevního dna nás zasvětila certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues – Šárka Simonidesová.

Celý článek 28.6.2021

Související články

PhDr. Olga Běhounková, Ph.D.: Pohyb jako klíč ke zdraví aneb jak nebýt sumkou

Sumky jsou podobni pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.

Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.

Celý článek 4.10.2024

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner