Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak zvládat premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (dále PMS) je soubor příznaků, který doprovází první fázi menstruačního cyklu.

Gynekologové uvádějí, že je to vlastně fáze nula, po které neprodleně přichází menstruace.

Troška teorie pro začátek

Menstruační cyklus (dále MC) je soubor pravidelně opakujících se změn celého organismu ženy. Zejména cyklické změny endometria. Systém tohoto cyklu má za úkol připravit děložní sliznici na uhnízdění oplodněného vajíčka. Tento cyklus má 5 fází, z nichž právě „fáze 0“ ženy nejvíc trápí. Tato fáze tvá kolem 24 hodin výjimečně až 48 hodin před začátkem menstruace. Fáze 0 se nazývá premenstruační a právě zde vznikají ony nepříjemné stavy a pocity, které často probíráme v souvislosti jídlem v našich uzavřených skupinách na facebooku.

Jak zvládat premenstruační syndrom

Vzhledem k tomu, že bylo popsáno víc než 300 různých příznaků, které ženy v tento čas trápí, nelze najít lék a úplně se těchto pocitů a stavů zbavit. Jedinou skutečnou „léčbou“ je hormonální antikoncepce, která má ale i svá negativa, proto vždy její užívání konzultujte s lékařem.

Lékaři uvádí, že na PMS trpí více než 60% žen. Ale číslo se může pohybovat přes 80%, protože ne každá žena si u svého lékaře postěžuje, takže data nejsou úplná.

Nejčastěji popisované příznaky PMS jsou

 • Bolesti břicha až křeče v podbřišku
 • Bolesti zad
 • Napjatá a bolavá prsa, zvětšení mléčné žlázy
 • Zadržování vody
 • Plynatost
 • Poruchy spánku
 • Otékání kotníků a prstů na rukou
 • Nárůst hmotnosti až o 3 kg (zavodnění)
 • Pokles sexuální touhy
 • Podrážděnost až lehká deprese
 • Zvýšená chuť k jídlu, především na sladké

Jak zvládat premenstruační syndrom

Jak si pomoci

Vše, co děláme nebo naopak neděláme, ovlivňuje celý náš organismus, může tedy ovlivnit i prožívání PMS.

Základní režimová opatření jsou pravidelný pohyb, dostatek vyvážené stravy bohaté na bílkoviny a kvalitní tuky (rostlinné), dostatek ovoce a zeleniny. Ale ani to někdy nestačí, a i zdravě žijící ženy PMS stejně trápí (a těsně před menstruací se pustí do tabulky čokolády a plata koblih). Pak je čas zaměřit se na další „pomocníčky“

Bylinkové čaje (prodávané pod názvem „ženské“) obsahují jako základ KONTRYHEL. Kontryhel je nejlepší ženskou bylinkou – obsahuje totiž rostlinné „hormony“, které příznivě ovlivňují i hormonální procesy v ženském těle. Napomáhá tak k bezproblémovému průběhu menstruace – ať už jde o pravidelnost či sílu krvácení. Dalšími bylinkami těchto směsí jsou třeba hluchavka, která pomáhá odvodňovat organismus, meduňka pro uklidnění, máta peprná pro zklidnění žaludku, řebříček pro uvolnění křečí.

 • Pití se doporučuje během celého cyklu. Zařaďte si pití směsi do pravidelného pitného režimu.

Dále si můžete pomoci doplňky, které stačí konzumovat týden před menstruací: zvyšte příjem bílkovin, zvyšte příjem hořčíku (minerální voda, ořechy, semínka, listová zelenina, banán, krůtí maso, kakao), vitamínu B6 (vejce, banán, zrníčka, semínka, kakao), železa (tmavé maso, luštěniny, ořechy, semínka, rozinky, brokolice, ovoce a zelenina, kakao).

Pokud vás i tak těsně před menstruací chytí chuť na něco dobrého, připravte si chutný a rychlý dezert, který vašemu tělu přinese výše zmíněné důležité látky (hořčík, železo, B6, bílkoviny, vlákninu) a ještě si pochutnáte skoro jako na čokoládě.

Dezert pro dobrou náladu

 • 500 g tvarohu (250 g odtučněného a 250 g polotučného)
 • balíček želatiny v plátcích
 • 40 g čekankového sirupu (klidně i víc podle chuti)
 • 25 g pravého kakaa
 • kostičku čokolády na zpestření

Dezert pro dobrou náladu

Rozmícháte tvaroh se sladidlem a kakaem. Želatinu připravíte dle návodu a přimícháte k tvarohu. Dáte do pohárků a necháte aspoň 15 minut chladit. Dezert je výborný i jako dopolední svačin třeba i pro děti.

 • foto: cz.depositphotos.com

Chcete také zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Z archivu aneb přečtěte si také:

Pro ženy: Proč je zdravé pánevní dno důležitější, než si myslíte?

Miluška Burdová
https://www.fitschuti.eu

 • Kvalifikovaný výživový poradce – profesní kvalifikace zakončená státní zkouškou
 • Člen Aliance výživových poradců ČR
 • Výživová poradkyně od roku 2016. Sestavování individuálních výživových plánů, online poradenství.
 • Originální články i recepty najdete na FB stránce Fit s chutí
 • Jídlo nás provádí po celý život, a nelze jej vyřadit ze života jako jakoukoliv jinou závislost. Proto je mottem stránky Fit s chutí „Žádný jídelníček vás nenaučí správně jíst. Jídlo je třeba pochopit a milovat“.

17.7.2021 Články, Jak si udržet zdraví

Související články

Nejčastější omyly ve snaze o zdravý životní styl

Nejčastější omyly ve snaze o zdravý životní styl

Ve své ordinaci se setkávám s různými nešvary – některé jsou nešvary v pravém slova smyslu, kdy člověk na svou tělesnou schránku vůbec nedbá – nehýbe se, kouří, jí potraviny, které mu rozhodně nesvědčí.

A potom tu máme další nešvary – ty, o kterých si člověk myslí, že jsou to zvyky dobré, dokonce žádoucí, a provozuje v upřímné snaze udělat něco pro své zdraví.

Celý článek 23.11.2022 0

Veronika Žilková: Neobětujte své tělo péči o ostatní

Veronika Žilková: Neobětujte své tělo péči o ostatní

V souvislosti s uvedením komorního snímku Spolu do kin přinášíme krátký rozhovor s oblíbenou a výjimečně všestrannou herečkou Veronikou Žilkovou, která v něm exceluje v roli matky autistického syna (Štěpán Kozub).

Zajímalo nás, kde tato vitální žena bere energii, jak se stravuje a zda vůbec někdy odpočívá.

Celý článek 23.11.2022 0

Jak nastavit aplikaci Kalorické Tabulky pro těhotné ženy

Jak nastavit aplikaci Kalorické Tabulky pro těhotné ženy

Těhotenství je kouzelné období, kdy se v bříšku nastávající miminky stane neuvěřitelný zázrak, díky kterému se za 9 měsíců objeví na světě nový člověk.

To nejdůležitější, co můžete pro toho malého človíčka udělat, je to, že se nebudete stresovat a budete řešit stravování selským rozumem.

Celý článek 19.11.2022 0