Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Září je tu: Ocukrujte si život – zdravě a s láskou

Radit vám tohle na webu věnovaném hubnutí a zdravé stravě? Ano, a tentokrát to vezmeme z pohledu východní medicíny.

Navíc se naučíte cvik na podporu sleziny a slinivky, orgánů, o které je potřeba v září hodně pečovat. Taky jsem si pro vás připravila pár informací o tom, jak žít svůj dolce vita. Sladký život – bez výčitek.

Září, to je pozdní léto a náleží k němu sladká chuť. Nepleťte si však cukr a přirozeně sladkou chuť. Cukr je bohužel nejvíce škodlivou látkou, kterou můžeme do těla dostat. Jak říkají lékaři tradiční čínské medicíny: „Cukr je zloděj životodárné energie čchi.“ Do těla přináší vlhkost a hleny, které blokují slezinu. A právě slezině, která má ráda sucho, a také slinivce patří měsíc září.

Září je tu: Ocukrujte si život - zdravě a s láskou

Když už sladit, tak…

…vyměňte cukr za obilné slady a med. Nejlíp ale pro sebe, svoji slinivku a slezinu uděláte, když si od nepřirozeně sladké chuti budete odvykat a začnete si vychutnávat to, co je sladké přirozeně. Slezinu posilují třeba jáhly, kroupy, rýže nebo pohanka. Začněte den kaší z celozrnné rýže a obilí, doplňte ho lehce povařeným ovocem, ochuťte skořicí, muškátovým oříškem nebo kardamonem.

Prospívají jí i plody babího léta: mrkev, dýně, rajčata, cukety, jablka, hrušky, švestky a hrozny. Plodiny, které jsou žluté nebo oranžové a kulaté, tak po těch sahejte nejvíc. Všechny jsou zdravé a ideální do vyváženého jídelníčku. A pozor, hodně všechno kousejte, docílíte tak harmonizace v dutině ústní a trávicí soustavě.

Jak podpořit energii slinivky a sleziny, aby se nedostaly z rovnováhy?

Příčinou oslabení sleziny a slinivky, které tradiční čínská medicína považuje za jeden orgán, bývá zahlenění a vlhkost v těle. Vyhněte se masu, mléčným potravinám a cukru. Také smaženým a pikantním pokrmům, které vlhkost a zahlenění podporují. To jsou rady pro fyzickou rovinu našeho těla.

Na té energetické se zaměřte na to, abyste se příliš neupínali na problémy a starosti druhých. Nejde o to být lhostejný, ale je potřeba nezanedbávat sebe na úkor druhých. Jakmile tohle činíte, oslabujete slezinu. Přílišná starostlivost nebo návraty do minulosti jí zkrátka vůbec nedělají dobře. Slinivka odráží lásku, s níž přistupujeme k životu. Je důležité, abychom si žili svůj sladký život, svůj „dolce vita“.

Mějte se rádi, myslete na sebe, protože lásky je zapotřebí. Té vůči sobě i té vůči druhým. Dělat to, co vám přináší radost, by pro vás mělo být v září naprostou prioritou. A protože maximální aktivitu vykazuje slinivka a slezina mezi 9. a 11. hodinou dopolední, nepijte v této době alkohol, ale určitě si dejte ovoce a med. V tomto čase strávíte sladkosti nejlépe. Budete mít také dobře našlápnuto v intelektuální činnosti, budete hezky soustředěni.

Cvik na podporu sleziny a slinivky

Cvik na podporu sleziny a slinivky

Výchozí pozice začíná v sedu na patách. Následně, pokud to dolní končetiny dovolí, usedněte mezi paty. Jakmile se uvelebíte, pomalu přecházejte do lehu na zádech. Nejprve přejděte na předloktí a pak se pozvolna položte na záda. Prsty na rukou vzájemně propleťte. Vzpažte nahoru a ruce obraťte dlaněmi vzhůru. Následuje mírný záklon. S každým nádechem se protáhněte, s výdechem uvolněte. Po třetím výdechu vyslovte dlouze slabiku „hu” (můžete několikrát zopakovat) a vraťte se do výchozí pozice, popřípadě zopakujte ještě třikrát. Případně využijte pomůcek a uvelebte se v odlehčené pozici – viz foto níže.

Cvik na podporu sleziny a slinivky

Šárka Simonidesová

svethormonalnijogy.cz

Vyhledávaná lektorka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues, jejímiž kurzy prošlo už přes 7 000 žen. Šárka učí nejen tuto harmonizující sestavu, ale otevírá různá ženská témata, například role pánevního dna v životě ženy. Je autorkou Orgánové sestavy dle Šárky Simonidesové. Své dlouholeté poznatky jak z kurzů, tak vlastního života shrnula do knihy Jóga pro holky ze Západu, která vyšla v roce 2021 (Albatros). Miluje život, barvy, zvířata, ráda plave a cestuje.

28.8.2022 Šárka Simonidesová Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Chorvatsko v srdci a v žaludku: Na čem si tam pochutnat a co si přivézt jako vzpomínku domů

Dnes si povídáme s paní Dagmar Brokešovou – Udovičić, která má velmi osobní vztah k zemi, jež se dlouhodobě těší zájmu českých turistů.

Ano, je řeč o slunném Chorvatsku, které láká především na průzračné moře, nádhernou přírodu, místní pohostinnost a chutné jídlo.

Celý článek 11.8.2022

Související články

Ing. Barbora Karásková, výživový specialista a technolog potravin: Hubnutí začíná v obchodě

Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté –  váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.

Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.

Celý článek 21.10.2024

Romana (minus 38 kg): Císařovna tančící v dešti

Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.

Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.

Celý článek 19.10.2024

Jak do jídelníčku jednoduše zařadit zeleninu

Podle dostupných dat konzumuje dostatek zeleniny v České republice jen malá část populace. Údajně pouze asi 30 % dospělé populace zvládá doporučené množství, tj. 400 g denně.

Další studie ukazují, že mnoho lidí v ČR trpí nadváhou nebo dokonce obezitou, což je často spojováno s nevhodným stravováním. Náhoda? Nemyslím si.

Celý článek 17.10.2024

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner