Akreditovaná výživová poradkyně Kristýna Volfová: Doplňky stravy všeobecně
Dnešní doba je plná nabídek doplňků stravy, různých komplexů, stimulantů či „zázraků“ na hubnutí.
Pojďme se podívat na to, co bychom v našich končinách měli doplňovat a popřípadě zda pořád nebo „pouze“ v určitou roční dobu.
Nejdříve bych ráda upozornila na to, že toto doporučení je všeobecné, individuálně má každý z nás jiné specifické potřeby. Následuje spektrum doplňků, které by měl brát dle možností každý.
Omega-3 mastné kyseliny
Doplněk, který si zaslouží první místo, je omega-3 mastné kyseliny. Patří mezi tuky do skupiny polynenasycených mastných kyselin, tato složka je esenciální – naše tělo si ji nedokáže vyrobit samo. V základu se omega-3 skládá z EPA a DHA (popřípadě ALA, což je prekurzor EPA a DHA, tělo si však z ALA dokáže přetvořit jen kolem 5 %). EPA i DHA se vzájemně doplňují, EPA slouží hlavně pro cévní systém a DHA pro mozkovou činnost.
Jaké mají omega-3 (pozitivní) účinky na náš organismus?
- Ovlivňují přirozený poměr omega-3 a omega-6 ve stravě,
- snižují LDL cholesterol a pozitivně působí na HDL cholesterol,
- posilují imunitní a hormonální systém,
- jsou důležité při infekcích a alergiích.
Všeobecně má naše populace omega-3 málo, proto je vhodné doplňovat (užívají se během jídla) po dobu celého roku. Doporučená dávka například u dětí, těhotných žen apod. je individuální a již by měla být konzultována s odborníkem.
Vitamin D
Vitamin D je vitamin, který je rozpustný v tucích. Tento vitamin přijímáme také ve formě provitaminu D (ze sluníčka pomocí UV záření), avšak poučka „hodně se opaluj, abys měl hodně vitaminu D“ není úplně tak relevantní, protože si provitamin tělo musí přetvořit a neplatí zde, že přetvoří 100 %.
Vitamin D můžeme rozdělit na vitaminy D2 a D3, D2 má rostlinný původ a D3 živočišný. Více jak 60 % celkové populace trpí deficitem vitaminu D, proto je vhodné tento vitamin doplňovat (opět ideálně s jídlem, jelikož je vitamin D rozpustný v tucích).
Účinky vitaminu D:
- Důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu,
- důležitý pro udržení vápníku v krevní plasmě,
- stimuluje imunitní systém, důležitý pro štítnou žlázu a pro hormonální tvorbu,
- také je důležitý pro tvorbu kostí a svalů.
Nedostatek vitaminu D se může projevovat měknutím kostí.
Zdroje vitaminu D najdeme například ve žloutku, játrech, kvasnicích, másle apod., avšak jak jsem již zmiňovala, je vhodné ho doplňovat po celý rok, protože z přírodních zdrojů nezískáme jeho potřebné množství.
Vápník a hořčík
Vápník s hořčíkem bych chtěla rozebrat společně, jelikož se správným poměrem hořčíku a vápníku tyto dva minerály působí synergicky. Pokud se však nedodržuje ideální poměr vápníku ku hořčíku (2,5:1), může dojít k antisynergickému účinku, tedy vápník potlačí účinek hořčíku.
Pokud vybíráte vhodný doplněk stravy s hořčíkem a vápníkem, koukejte vždy v tabulce hodnot na poměry. Také je fajn, když se v doplňku vyskytuje vitamin D, který pomáhá vstřebávat vápník.
Hořčík jako takový má několik forem, do detailu tyto formy dnes rozebírat nebudeme. Zaměříme se na účinky hořčíku, pokud ho správně doplňujeme:
- Podílí se na metabolismu energie,
- je důležitý pro fungování svalů, regeneraci a proti svalovým křečím,
- také značně ovlivňuje kardiovaskulární systém a nervový systém.
Vápník je základní jednotkou kostí a zubů, toto však není zdaleka jeho (hlavní) úkol:
- Hraje roli při tvorbě enzymů a hormonů,
- je důležitý pro hojení ran, krevní srážlivost a činnost svalů,
- také zajišťuje přenos mezi nervovými buňkami.
Jak jsem již zmiňovala, doplněk stravy můžete koupit i v kombinaci (vápník, hořčík, vitamin D), ale dávejte si pozor na poměry, vstřebatelnost a na doporučené denní užívání.
Připravujeme pokračování.
Tip redakce:
Autorka článku ráda tvoří nové recepty a kombinace jídel. Najdete je na jejím IG a také v naší databázi – díky tomu je můžete zapsat snadno a rychle do aplikace Kalorické Tabulky.
foto: cz.depositphotos.com
Kristýna Volfová
- Akreditovaná výživová poradkyně pod MZČR.
- Studuje psychologii na VŠ, protože ví, jak strava občas dokáže jedince potrápit a chtěla by pomáhat nejen ze strany výživové, ale i psychologické.
- Je autorkou knihy Strašák jménem jídlo (Pointa, 2021), jež je zaměřena na strach z jídla a na přístup k vlastnímu já.
- Na Instagramu @a.point.of.me sdílí svou cestu.
6.3.2023
Kristýna Volfová
Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživa