Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jan: Ze stotřicetikilového tlouštíka maratóncem

Přečtěte si další úžasný příběh odhodlání a pevné vůle z naší skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.

Sympaťáka Honzu jsme v ní sledovali od léta 2019, kdy se k nám přidal a začal sdílet s ostatními členy svou cestu – zamyšlení, pokroky a bezva tipy na výlety a pohybové aktivity.

Na začátku své transformace se prý pokoušel uběhnout 2 km a málem při tom umřel, dnes mu běh dělá velkou radost. Děkujeme za možnost zveřejnit zde na našem blogu jeho vyprávění:

Přesto, že nemám ke sportu žádné dispozice, rád se hýbu. Vždy se hodně nadřu, abych byl alespoň průměrný. Miluji vytrvalostní disciplíny a do mých pětatřiceti jsem najezdil i 15 000 km ročně na silničním kole (můj osobák, se kterým se všude vytahuji, byl 420 km za den).

  • Pak mě zastavila operace páteře a já se na dlouhých dvacet let vsákl do gauče a vyjedl se na 125 kg, neboť jsem si dopřával, co hrdlo ráčilo. A co hůř – rád jsem při tom popíjel pivo.

Dlouhé roky jsem díky práci trávil v zahraničí: V Americe jsem objevil kouzlo fast foodu, v Turecku silnou kávu, v Číně rýžové víno a naučil se kouřit. K tomu přibyl dost velký pracovní stres kompenzovaný hromadou jídla, leností a plíživě se zhoršujícím zdravotním stavem. Až jednou váha ukazovala 132 kg. Děsilo mě to? Ne. Bylo mi to naprosto jedno.

Jan: Ze stotřicetikilového tlouštíka maratóncem

Změna začala nenápadně. Kolega mi v práci vyprávěl o otci, který drží pravidelné půsty, někdy třeba i týden. Měl jsem zato, že je to nesmysl. Vyhecoval mě tím, že já bych bez jídla nedal ani den. To mě fakt naštvalo a vyprovokovalo dokonce k sázce. Vydržel jsem tenkrát tři dny bez jídla a sázku vyhrál. A jako každý neumětel jsem ten půst ukončil bramboračkou a řízkem s bramborovým salátem. Prostě pako.

Jenže 5 kg dole. Jasně, že ne tuku, ale to jsem tenkrát nevěděl. Díky tomu uzrálo vnitřní rozhodnutí, že prostě zhubnu. A tak nastala moje éra přerušovaného půstování – okno na jídlo mezi desátou a šestou. Vůbec mi to nevyhovovalo. Prostě ráno se nenasnídat bylo pro mě něco mezi rafinovaným mučením a hladomorem. To fakt nešlo a určitě by to bylo dlouhodobě neudržitelné.

  • Ale začal jsem také chodit. Nic jiného jsem v té době se svojí váhou ani nemohl dělat.

Jelikož jsem každému vyprávěl, že teď právě hubnu, byly mi doporučeny Kalorické Tabulky. Zadal jsem do nich svoje údaje a nic dalšího neřešil. A ono to jednoduše fungovalo. Za deset měsíců bylo čtyřicet kilo dole.

Zase jsem vytáhl kolo, tentokrát horské, a pokusil se i o běh. Prostě kardio je mi bližší nežli posilovna. První běh snad po sto letech měl jasný cíl – uběhnout v kuse dva kilometry a přežít. Stalo se, ale vůbec mi to nechutnalo. Další dva měsíce jsem tak na běh nenašel motivaci a dál jezdil na kole.

A pokračoval ve své cestě: Koupil jsem si chytré hodinky. Spousta funkcí a k tomu aplikace, jež vám nastaví zrcadlo a hodně napoví, jak na tom jste s kondicí. Dost mě štvalo, že je to tak hrozné, a pomalu se tedy vrátil k běhu. Jen tak bez ladu a skladu jsem si klusal okolo komína, až jsem objevil v aplikaci tréninkové plány. Vybral jsem si ten na pět kilometrů s cílem jej dokončit. Nic víc jsem neočekával. Jenže pak se to stalo a já běhu prostě propadl.

Vzdálenosti se prodlužovaly, nohy přestaly šílet a dalo se při tom i dýchat. Kondice se začala vracet. Po dvou letech jsem dal svůj první půlmaraton a pak hodně dalších. Do loňského roku byla maximální vzdálenost, kterou jsem dokázal překonat, celých třicet kilometrů. Začal jsem uvažovat o maratonu. V ten moment mi došlo, že jsem se úplně zbláznil, nicméně začal jsem trénovat. Celých šestnáct týdnů dřiny za každého počasí. Dal jsem si to jako novoroční předsevzetí s tím, že den „D“ nastane 27. dubna.

Jan: Ze stotřicetikilového tlouštíka maratóncem

A nastal. Počasí mi přálo, patnáct stupňů a polojasno. Auto jsem zaparkoval u cyklostezky a rozhodl se běžet sedm šestikilometrových okruhů. Občerstvení jsem měl v kufru auta tak, abych se po každém okruhu mohl napít, dát si banán a gel. Byl jsem dost nervózní, a tak nějak jsem nevěřil, že to dám. Nastavil jsem hodinky a pustil se do prvních metrů. O první dvacce bych řekl, že utekla jako voda, aniž by mě nějak zvlášť unavila. Jenže pak přišla první krize. Skoro byla chuť na všechno se vykašlat. K pokračování mě motivovaly vzpomínky na tréninky ve sněhu, v dešti, i na tu překonanou pohodlnost, když se mi někdy nechtělo vyrazit ven.

Najednou se vedle mě objevil kamarád, aby mě podpořil na pár kilometrů. Únava zmizela jako mávnutím kouzelného proutku a já poznal na vlastní kůži, co to znamená, že maraton je jenom o hlavě. Kamarád mě opustil na třicátém čtvrtém kilometru a já už věděl, že ten zbytek v pohodě doběhnu. Zrychlil jsem. Byla to euforie a pocit, jaký mají jenom tlouštíci po transformaci. 

8.5.2023 redakce Články, Jak zhubnout

Z archivu

Kolik toho máme vypít radí výživová poradkyně z Hydration for Health

Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost často nejrůznějšími mýty, šířenými někdy i lidmi, kteří mají sice lékařský titul – jen v oborech, jež vlastně s výživou nijak nesouvisejí.

Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená odborníky.

Celý článek 2.4.2023

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner