Kalorické Tabulky: Mít „zelená kolečka“ nestačí?
Existují pravidla pro sestavení vhodného jídelníčku?
Nebo prostě stačí, že naplním denní příjem jednotlivých nutrientů a je to v pořádku?
Hubnutí znamená začít cvičit a málo jíst. Alespoň takto si to mnozí bohužel velmi často představují.
A možná právě to je ten kámen úrazu, proč hubnutí spoustu lidí vzdá ještě dříve, než se do něj pořádně pustí.
Základem hubnutí ale nejsou hodiny odcvičené ve fitku, ani každodenní běh v šest ráno před prací. Nejdůležitějším krokem je zaměřit se na jídelníček a poté životosprávu – sledovat, co jíme, jak jíme, jestli dostatečně pijeme, co pijeme, jak spíme, kolik máme v životě stresu.
Dobrou zprávou pro mnohé tedy je, že zhubnout můžeme, aniž bychom se hýbali. A nebavíme se jen o lenosti či nechuti k pohybu. Může jít o nemoc, rekonvalescenci, stav po operaci.
Ať už má absence pohybu jakýkoliv důvod, nemusíme kvůli tomu s hubnutím čekat. Fungovat budou totiž i samotné změny v jídelníčku. Jen počítejme s tím, že může celý proces trvat o něco déle.
Společným jmenovatelem pro jakoukoliv formu hubnutí je kalorický deficit. A k tomu nám velmi dobře pomohou Kalorické Tabulky.
Jídlo je totiž alfou a omegou redukce váhy.
Ovšem pozor. Bez pohybu bohužel můžeme nechtěně ztrácet svalovou hmotu, a proto je velmi důležité hlídat si denní příjem bílkovin a postupně všech makroživin. Pokud budeme dodržovat toto jednoduché pravidlo, rozhodně zhubneme. Opravdu.
Mějte na paměti, že má-li být změna trvalá, hlídání jídelníčku a celkově naše životospráva nás nesmí nějak výrazně omezovat. Musí se stát součástí našeho života, která nás bude těšit.
Pokud je to jen trochu možné, začněte s chůzí. Pravidelná chůze pomáhá snížit celkové procento tělesného tuku a obvod pasu. Časem třeba dostanete chuť zamyslet se nad dalšími druhy pohybu. Jaký pohyb zařadíte, je jen na vás. Dnes existuje nespočet možností a určitě je něco, co vás bude bavit a naplňovat.
Ať se daří.
Článek vznikl na základě častých dotazů ve skupině Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami.
ilustrační foto: Vaříme zdravě s Léňou a Hellčou
31.7.2023 Hellča Vávrová Články, Fitness a wellnessExistují pravidla pro sestavení vhodného jídelníčku?
Nebo prostě stačí, že naplním denní příjem jednotlivých nutrientů a je to v pořádku?
Celý článek 20.8.2022
Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.
Přitom existuje daleko více možností příloh.
Celý článek 14.10.2024
Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.
Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.
Celý článek 12.10.2024
K sepsání tohoto článku mě dovedly opět zkušenosti z mojí nutriční poradny.
Díky rozhovorům s řadou klientů totiž vím, že hodně lidí by si přálo zdravě hubnout, lépe jíst a více se hýbat a dobře spát, ale prostě a jednoduše jim na to prý nezbývá čas.
Celý článek 9.10.2024
Sumky jsou podobné pulcům – v mládí plují oceánem, dokud si nenajdou podmořský útes s výhledem, na němž se usadí, a už se do konce života nehnou.
Nepohyb způsobí, že se z nich stanou jakési hrudky bez mozku se dvěma trubicemi – jednou trubicí nasávají vodu a druhou ji vypouštějí ven. Investice energie do nervového systému a mozku se nevyplatí, když je sumka bez pohybu.
Celý článek 4.10.2024
Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.
V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.
Celý článek 30.9.2024