Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Nejkrásnější a nejteplejší období roku je v plném proudu. Že je to spíš na bazén nebo se položit na pláž?

Ale i běhat se dá po celý rok, jenom tak zůstaneme v kondici, která se pak neztratí.

Stačí jen dodržet několik pravidel…

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 1: Plánujte si běhy

V tropech neběháme jen tak nahodile, kdy se nám zachce. Tady se to nevyplatí a je dobré nad tím trochu přemýšlet. Nejlepší to je brzo ráno nebo večer, když už slunce není tak ostré a teplota trochu klesne. Je to o moc příjemnější a nebere nám to tolik energie. Osmá, půl devátá je ideální, a ještě si vychutnáme i krásné západy slunce.

Rada č. 2: Nezapomínejte pravidelně pít

Pitný režim je jednou z nejdůležitějších věcí u letního běhání. Není ale dobré se hodně nalít před během a pak po doběhu do sebe „kopnout“ další velkou várku. Když jsou horka, tak pravidelně pijeme celý den. Tělo pak není tolik unavené, má dostatek hydratace a s sebou na běh (pokud je do hodiny) si nemusíme nutně ani brát pití. Skvěle v horku fungují hypotonické nápoje. Dodají tělu minerály a stopové prvky, které tělo vylučuje potem, a pomohou mnohem lépe hydratovat.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 3: Vnímejte signály svého těla

Kvůli horku nevynecháváme tréninky, ale snažíme se poslouchat svoje tělo a nemít je tak intenzivní. Ano, intervaly, fartleky nebo další intenzivní věci dělat jdou, ale je nutné nedělat je v pravé poledne a spíše se přesunout tam, kde jsou stromy a nepraží na nás tolik. Navíc v parcích bývají často i pítka, takže je možnost se napít vždy, když to tělo při intenzivním tréninku potřebuje.

Rada č. 4: Chraňte si hlavu

Kvalitní běžecká kšiltovka z prodyšného funkčního materiálu je přes den nutnost! Chrání před prudkým sluncem – díky kšiltu do očí nepadá tolik světla a také nehrozí riziko úžehu. Navíc materiál dobře odvede i pot, takže pak nestéká do očí a neštípe. Před závody si čepici i namáčíme do studené vody a na občerstvovačce nebo při tréninku u nějakého pítka si na ni lijeme vodu. Běží se pak o hodně lépe. Při závodech si dozadu za kšiltovku dáváme houbičku s vodou. Drží a příjemně ochlazuje.

Pět rad, jak běhat v létě a neuškodit si

Rada č. 5: Zkuste fotochromatické brýle

Když se podíváte na naše fotky na sociálních sítích, na blogu nebo když nás v létě potkáte při běhu, tak uvidíte, že brýle máme pořád na nose. Ano, nosíme ty se samozatmavovacími skly, tak průběžně reagují na UV záření a podle toho jsou buď tmavé, nebo světlejší.  Nejlepší na nich je, že když se začíná šeřit nebo běžíme v lese, brýle samy zblednou a vidíme přes ně dobře i v šeru. Navíc jsou praktické v tom, že nám v přírodě chrání oči i před větvičkami a nepříjemným hmyzem.

foto: archiv autorů článku

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec

running2.cz

Soňa a Michal jsou novináři, běžci tělem a duší a proto o něm píšou úspěšný běžecký blog Running2.cz. Poznali se na pražském půlmaratonu a na tam tři roky na to také měli běžeckou svatbu. Oba milují běhání v přírodě a v horách, rádi cestují a jejich vášní jsou ultra běhy.
instagram: running2.cz
facebook: Running2.cz

25.7.2023 Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec Články, Fitness a wellness, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Co všechno potřebujete vědět, když začínáte s během

Běhání je nyní obrovským hitem. Dá se totiž provozovat kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na věk a téměř nic k němu nepotřebujete. 

Jak tedy začít, abyste běhali správně, zdravě a aby vás to hlavně bavilo?

Celý článek 2.4.2021

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner