Andrea Mokrejšová: Pět chyb, na které bychom si měli dát pozor při dodržování novoročních výzev
S tipy na hubnutí se s blížícím se novým rokem zase roztrhl pytel.
Tento článek je pro všechny, kteří se chtějí od ledna více hýbat a zdravěji jíst.
Možná vás napadlo zapojit se do nějaké výzvy, nebo jste si ji vytvořili sami “na míru”. Jak ale nepropadnout nesmyslným radám a zkratkám, které ve výsledku stejně nefungují a akorát vás ve snažení demotivují?
Ukážeme si pět nejčastějších chyb a vysvětlíme si, jak na to lépe:
1. Cvičení každý den
Rozhodli jste se, že začnete cvičit, ale nemáte s tím zatím moc zkušeností? Vracíte se k pohybu po delší pauze, zranění nebo třeba po porodu?
Zahoďte své představy, že teď začnete cvičit každý den. Zhodnoťte svůj aktuální režim a zamyslete se:
- jak moc máte přirozeného pohybu (chůze, zařizování, péče o domácnost aj.),
- kolik času týdně věnujete cílené pohybové aktivitě (cvičení, sport),
- kolik prostoru ve vašem běžném režimu máte na zařazení více pohybu a sportu,
- zda to v takovém režimu dokážete udržet CELÝ rok,
- jaká pohybová aktivita by vás bavila,
- zda to nebude na úkor vašeho spánku,
- zda je to pro vás ZDRAVÉ.
Nemá smysl vymyslet si přísná pravidla, kopírovat někoho na sociálních sítích nebo někoho blízkého, pokud to po třech týdnech úplně vyčerpaní vzdáte, protože to k vašemu režimu jednoduše nebude pasovat.
Zapište si režim vašeho běžného týdne a doplňte si jej o prostor, kdy byste mohli zařadit více přirozeného pohybu a případně i sportu. Na další týden si to zapište do diáře i podle vašich např. pracovních povinností a budete vědět, že ten den máte jít na procházku.
2. Velkolepý start
Vykašlete se na to, že 1. ledna začnete se vší parádou a pořádně! Nemusíte mít všechno pečlivě připravené a nalajnované, protože je taky dost možné, že se 1. ledna probudíte po velkolepé oslavě silvestra a cvičit s vámi bude tak možná kocovina.
Pojďte po malých krůčcích:
- přidejte více zeleniny ke svým jídlům,
- pohlídejte si pitný režim,
- jděte se na 30 minut projít ven,
- zajděte si s rodinou zalyžovat nebo zaplavat do bazénu…
Ty můžete zařadit už teď a je to skvělá orná půda, jak budovat dlouhodobé návyky, které vám skutečně vydrží.
3. Jednostranný pohyb
Vybrali jste si jeden typ cvičení na 10 dní, který pak vyměníte za jiný? Nebo snad dřepovací výzvu, kdy každý den uděláte o 10 dřepů víc než ten předchozí?
Zkoušejte různé druhy pohybu. Je totiž dost možné, že vás nějaké cvičení nebaví, pak u něj i přes počínající obrovskou motivaci asi nevydržíte. Vyzkoušejte proto nejrůznější možné sporty – od svižné chůze po tanec, tenis, jógu, silové cvičení doma nebo skupinové lekce ve fitness. Buď najdete něco, co vás opravdu baví, nebo aspoň objevíte něco, co vás štve nejmíň a vydržíte u toho.
Snažte se o rozmanitost, nehledejte sport, kterým vydáte co nejvíce energie, ale hledejte cestu, která je pro vás nejzdravější. Cardio pohyb (chůze, běh, kolo…) doplňujte o silové cvičení a také cvičení budující větší mobilitu a flexibilitu vašeho těla.
4. Omezení jídelníčku
Přísná pravidla a novoroční předsevzetí se netýkají jen pohybu, ale také stravy. Pokud vaše představa vypadá nějak takto:
- budu jíst jen 3x denně,
- večer žádné přílohy, jen zelenina a zdroj bílkovin,
- hned po probuzení budu pít teplou vodu s citronem,
- omezím všechny sladkosti a dobroty.
Tak s tím raději rovnou zabrzděte.
- Změnu jídelníčku je potřeba dělat postupně a individuálně podle vašich aktuálních návyků, ale také potřeb, možností a cílů.
Tato změna by měla být postupně zaváděná, abyste si ji dokázali dlouhodobě udržet. Cílem není, abyste za měsíc zhubli co nejvíce kilogramů, ale abyste se tak dokázali stravovat dlouhodobě.
Zkuste si proto na začátku udělat analýzu vašeho několikadenního stravování. Připište si také okolnosti, za kterých se stravujete a jak to váš příjem ovlivnilo, jak se u toho fyzicky i psychicky cítíte. K tomu si s odstupem sedněte a zamyslete se, co udělat lépe.
Pokud v této otázce tápete, svěřte se do rukou vystudovaného odborníka, který dané problematice skutečně rozumí a máte v něj důvěru. Ten s vámi důkladně probere, jaké změny jsou ve vašem případě vhodné a také to, jak je zavádět. Určitě si ale dejte pozor na dobře znějící nabídky, které vás budou lákat na výhodnou nabídku a zaručené výsledky. Nezapomeňte, že zkratky neexistují.
5. Velká očekávání
Nečekejte okamžité výsledky. Je možné, že vám bude trvat, než přijdete na to, co vám skutečně sedí a na vašem těle se to esteticky projeví (nebo projeví tak moc, jak vy si představujete). Zkuste se proto zaměřit i na jiné metriky:
- kolik máte energie přes den,
- co vaše trávení,
- jak jsou na tom pocity hladu a neovladatelných chutí,
- lepší nálada a fyzička.
Pokud jste změny provedli adekvátně, právě v těchto čtyřech bodech byste měli zaznamenat změnu k lepšímu téměř ihned. A to není zrovna málo, no ne?
Držím vám palce!
foto: archiv autorky
Mgr. Mokrejšová Andrea
- Nutriční terapeutka, která vystudovala 1. lékařskou fakultu UK. Ve své soukromé praxi i v práci na klinice nefrologie se snaží pomáhat lidem s úpravou stravování podle jejich individuálních potřeb.
- Pomocí svého Instagramu @andreamokrejsova a webu andreamokrejsova.cz bojuje proti výživovým mýtům.
- Je součástí úspěšného fitness programu FITFAB Strong, kde působí, stejně jako ve FitNut akademii, jako odborný garant výživy.
- Také je spoluautorkou knihy První a poslední fitness kniha, FITFAB Diáře a FITFAB Pracáku.
29.12.2023
Mgr. Mokrejšová Andrea
Články, Fitness a wellness, Jak si udržet zdraví, Jak zhubnout