Jídlo s sebou do krabičky: Efektivní cesta k lepším stravovacím návykům
Neporušovat nově nastavený stravovací režim a nedělat v něm chyby, mít dostatek pohybu a zároveň zvládat hektické dny plné pracovních a rodinných povinností… To zní jako obrovská výzva.
Pravdou ale je, že ani v jídelníčku není potřeba docílit dokonalosti. Skutečným klíčem k úspěchu je totiž odhodlání, trpělivost a přijetí toho, že změna nepřijde přes noc.
Chvíli trvá, než se nové návyky stanou přirozenou součástí vašeho života. A neustálý hon za dokonalostí a bezchybností vás bude jen vyčerpávat a brzdit. Dalším důležitým nástrojem, jak se udržet na správné cestě, je mít po ruce vlastní připravené jídlo. To vás zachrání mimo jiné ve chvílích, kdy je čas vaším nepřítelem, nebo když vás překvapí hlad na místech, kde chybí zdravé možnosti.
Tuto problematiku řeším se svými klienty velmi často, a proto vznikl tento článek, ve kterém se s vámi podělím o efektivní přístup i praktické tipy, jak na přípravu jídel s sebou. A doufám, že kromě inspirace na vás přenesu i trošku vnitřního klidu, který je důležitější, než si možná myslíte.
Začátky přípravy jídel s sebou
Možná máte pocit, že není reálné si připravovat donekonečna jídla s sebou a do toho zvládat každodenní kolotoč povinností. Ale věřte, že s trochou praxe zjistíte, že to není tak složité, ani časově náročné, jak se nyní zdá. Mějte na paměti, že investice do přípravy jídel není ztrátou času, ale dobrým vkladem do vašeho zdraví, štíhlé postavy, ale také psychické pohody.
Vím, o čem mluvím, můj nabitý pracovní i osobní život si žádá dokonalou organizaci. Všechno musí zapadat jako dílky v Tetrisu. Ale našla jsem způsoby, jak zvládat hektické dny s větší lehkostí. Tajemství? Dobře nastavená strava. Začíná to správným výběrem potravin a pokračuje přípravou rychlých, jednoduchých a plnohodnotných a časově nenáročných jídel.
Stejně jako pro zkušené „tabulkáře“, tak i pro vás se příprava jídel stane automatickou činností. Odměnou vám bude řada benefitů a výsledky, které za to opravdu stojí.
Proč jídlo s sebou?
Každý známe situace, kdy náročný pracovní den, hektické odpoledne nebo celodenní výlet rozhodí náš režim. Hlad, podrážděnost a unáhlená rozhodnutí vedou často k výběru nejbližšího dostupného jídla, tedy s nadbytkem kalorií a minimem živin. Nebo zvolíme celodenní „uzobávání“ různých potravin.
Výsledek?
- Psychický – krátkodobé uspokojení, ale z dlouhodobého hlediska pocit selhání, výčitky a často ztráta motivace pokračovat v nově nastaveném režimu.
- Fyzický – nedostatek energie, a tudíž minimální motivace k pohybu nebo k naplánovaným činnostem včetně nákupu a přípravy jídel.
Díky vámi připraveným pokrmům získáte lepší přehled o tom, co vlastně jíte, a začnete více přemýšlet nad skladbou jednotlivých porcí. Díky kvalitnímu jídlu budete s větším klidem zvládat i hektické dny a snadněji odoláte pokušení v podobě sladkých či slaných pochutin.
Jak na to prakticky – užitečné tipy
1. Plánování je základ
- Předem si promyslete jídelníček. Stačí jednoduchý přehled na týden, který vám pomůže nakoupit potřebné suroviny.
- Víkend využijte k přípravě. Máte-li prostor, tak si v neděli připravte jídlo na dva dny, věřte, že vám to usnadní začátek týdne.
- Kvalitní zásoba potravin: Mějte doma zásoby základních potravin, které umožní rychlou přípravu plnohodnotného jídla. Zdroje sacharidů (rýže, quinoa, těstoviny, brambory), bílkovin (kuřecí, krůtí maso, ryby, vejce, sýry, jogurty), tuků (olivový olej, ořechy), ale také luštěnin a zeleniny (čerstvá, fermentovaná, zmrazená).
2. Rychlá a výživná jídla na cesty
Jste-li celý den mimo domov, zvolte praktická a vyvážená jídla. Pro představu uvádím příklad jednodenního jídelníčku.
- Snídaně: Ovesná kaše ve sklenici: vločky, ořechy, ovoce a jogurt.
- Obědy: Celozrnné těstoviny, tuňák, mix zeleniny a olivový olej.
- Svačina: Kefírové mléko nebo kvalitní proteinová tyčinka a ovoce.
- Večeře: Celozrnné sendviče s 95% šunkou, sýrem, plátkem avokáda a ledovým salátem.
3. Správné pomůcky na cestování
Investujte do kvalitních nádob, krabičkových boxů s přihrádkami, termohrnků a praktických svačinových tašek. To vám usnadní uchování čerstvosti a zamezí nežádoucímu vytečení.
Co když přípravu podceníte? Hlavně žádnou paniku!
Stalo se vám, že jste si nestihli připravit jídlo a najednou jste odkázaní na to, co seženete cestou? Nebo vás kolegové pozvali na neplánovaný oběd během školení či pracovní cesty? Nic není ztraceno. Pokud víte, jak správně vybírat, tak i v takové situaci můžete vykouzlit zdravé a vyvážené jídlo.
Jak zachránit situaci?
- Rychlý nákup v obchodě: Máte-li základní povědomí o tom, jak vybrat a správně nakombinovat jednotlivé potraviny, tak máte vyhráno. Nákup vám zabere pár minut a poté už stačí hotové potraviny poskládat do plnohodnotného jídla, které vám dodá energii a živiny.
- Výběr v restauraci: Vyhněte se smaženým jídlům a smetanovým omáčkám. Zvolte luštěniny, maso nebo ryby. Jako přílohu vyberte rýži či brambory a nezapomeňte na zeleninu (obloha nestačí).
A co když jste „ujeli“?
Každému se to občas stane. Hlad, stres nebo situace mimo plán nás může přimět k volbě jídla, které neodpovídá našim cílům. A co teď? Hlavně klid. Opravdu nejde o žádnou katastrofu. Občasné „uklouznutí“ neovlivní vaši váhu ani nezmaří dosavadní úsilí. Mnohem horší by bylo, kdyby vás to rozhodilo psychicky. To často vede k výčitkám, pocitu selhání a touze všechno vzdát. A to rozhodně nechceme.
Pamatujte: Chyba není konec světa
Klíčové je, co uděláte dál. Nezastavujte se u jednoho přešlapu. S dalším jídlem se vraťte k nastavenému režimu. Poučte se a připomeňte si, že úspěch je o dlouhodobé vytrvalosti. A občas si i cíleně dopřejte něco, co nezapadá do vašich tabulek, můžete to vykompenzovat pohybem, nebo to prostě brát jako odměnu.
Závěrem
Příprava jídel s sebou je mimořádně efektivním nástrojem, který vám pomůže k dosažení vašeho cíle, a troufnu si říct, že k celkově kvalitnějšímu životu. Investujte trochu času do plánování a přípravy, odměnou vám bude nejen lepší pocit ze sebe, ale i výsledky, které vás budou motivovat.
Nezapomeňte, nikdo a nic není dokonalé. Důležité je začít, využít inspirace od zkušenějších a postupně si najít vlastní rytmus a to, co vám bude vyhovovat. Přeji vám pevnou vůli a ať na cestě za svým cílem neztratíte radost ze života.
foto: cz.depositphotos.com a archiv KT
Ing. Karásková Barbora
Výživová specialistka, osobní trenérka a technoložka potravin (studium VŠ chemie a technologie potravin, státní zkoušky z výživy a rekvalifikační kurzy), která se těmto oborům věnuje již 12 let a působí v Brně.
Autorka eBooků: Doba zrychlená – klíč ke stravě, Nákupní manuál.
Vystupuje v České televizi, kde radí se správným výběrem potravin, ale také s hubnutím.
O zajímavé tipy, recepty a články se dělí prostřednictvím Facebooku, Instagramu a také v rámci svého blogu.
29.11.2024
Ing. Karásková Barbora
Články, Jak zhubnout, Recepty a výživa