Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Káva a hořčík – nesmiřitelní nepřátelé?

Jako milovníka kávy mne zaujaly dvě v podstatě protichůdné informace – káva obsahuje hořčík a káva vyplavuje hořčík z těla.

Jak to tedy je?

Nejprve se některým z vás omlouvám, že nebudu používat dnes marketingově tolik protěžovaný název magnesium, ale český tvar hořčík. Mám tak nějak obecně raději česká slova. A nyní tedy k tomu magnesiu, pardon hořčíku. Než se dostanu k odpovědi na záhadu uvedenou v úvodu, pojďme si prosvištět základní slovíčka, tedy informace.

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Káva a hořčík – nesmiřitelní nepřátelé?

Hořčík je jedním z prvků důležitých pro správnou stavbu našeho těla. Posiluje svaly, kosti, zuby, ale třeba také nervy, mírní deprese. Nedostatek hořčíku způsobuje nervozitu a podrážděnost, třes svalů, někdy i srdeční arytmii. Proto se doporučuje brát hořčík ve formě doplňků před spaním, aby tělo nebylo v napětí po aktivitách celého dne.

Na trhu je hodně doplňků stravy s hořčíkem, najdete jej i v e-shopu Kalorických Tabulek. Jen je potřeba si dát pozor na dávkování, protože doporučená denní dávka hořčíku je zhruba 300-320 mg pro ženy a 350-420 mg pro muže (v závislosti na stavbě těla a věku).

A tady je ten zakopaný pes. Hořčík přijímáte do těla i běžnou stravou a často minimálně polovinu denní dávky sníte společně s běžnými jídly ke snídani, obědu a večeři. Například rohlík obsahuje zhruba 10 mg hořčíku, krajíc chleba 24 mg, vejce 6 mg, plátek sýra má asi 8 mg hořčíku.

Brambory nebo nudle mají na 150g porci 30 mg hořčíku, 100 g ryby nabídne zhruba 20-30 miligramů hořčíku, 150 g kuřecího nebo hovězího masa 30 miligramů. Ve 100 g vařené čočky je 36 mg hořčíku, ve 100 g špenátu dokonce 87 mg hořčíku, ve 100 g fazolí najdeme 26 mg.

Nu, a pokud si večer dáte hrst (30 g) ořechů, tak vlašské ořechy budou mít 52 mg hořčíku, arašídy 60 mg hořčíku a mandle dokonce 90 mg. Takže si sami spočítejte podle svých denních záznamů, kolik hořčíku do těla dostanete běžnou cestou.

Málem bych zapomněl na pivaře! Půllitr desítky obsahuje 25 mg hořčíku a dvanáctky 30 mg hořčíku. A když už jsme u těch nápojů, tak tedy konečně naše záhada – obsahuje káva hořčík, nebo jej naopak vylučuje z těla?

O zdravotních účincích kávy obecně jsme psali v článku „Káva – nejznámější třešeň“. Ve zkratce je káva bohatým zdrojem účinných látek jako antioxidanty, minerály, alkaloidy apod. Obsah a podíl těchto látek se liší podle druhu kávy, země jejího původu, způsobu pěstování, ale i způsobu přípravy samotného nápoje a dokonce i podle stupně mletí.

Podle vědecké studie „Coffee Brews: Are They a Source of Macroelements in Human Nutrition?“ se v turecké (tedy kávě zalévané horkou vodou) nachází od 3,22 mg do 22,38 mg hořčíku. Při přípravě v espresso přístroji najdeme ve 150g šálku od 3,22 do 16,05 mg hořčíku a v malém espressu zhruba 7,5 mg hořčíku. A v instantní kávě 9,75 mg hořčíku.

Káva však obsahuje rovněž takzvané antinutriční látky, které mohou blokovat vstřebávání mikroživin. Tyto sloučeniny jsou totiž součástí obranné strategie rostlin. Jde o třísloviny a fytin, resp. kyselinu fytovou. Tyto látky mohou zhoršit vstřebávání hořčíku a dalších minerálů. Tepelná úprava však jejich obsah snižuje. Vědci ale doposud přesně nevědí, kolik minerálů z potravin naše tělo nevstřebává kvůli antinutričním látkám.

Jan Lipšanský o kaloriích nevážně: Káva a hořčík – nesmiřitelní nepřátelé?

Podle čínsko-americké studie z roku 2014, publikované o rok později v časopise Sci Med Sport, je tak často zmiňovaný diuretický účinek kávy (tedy že nutí k častějšímu močení) velmi nepatrný, zanedbatelný. Pít po kávě vodu, jak se často doporučuje, je tedy zbytečné. Pro nás je důležitá informace, že káva nemá tak velké diuretické účinky, takže hořčík z těla nevyplavuje.

Jestliže si to celé shrneme, káva může být jistým drobným zdrojem hořčíku, řekněme 2 % doporučeného denního příjmu, ale nijak významným. V těle zůstává, protože močopudné účinky jsou minimální. Nu a hořčík samotný do těla dostáváte mnoha běžnými potravinami, takže si denní příjem z nich můžete sami spočítat.

foto: cz.depositphotos.com

Tip redakce Kalorické Tabulky

Set Nejlepší recepty a Diář plný motivace

Autor článku přispěl svými texty také do naší kuchařky Kalorické Tabulky – nejlepší recepty a Diáře plného motivace. Nyní oba tituly zakoupíte ve zvýhodněném balíčku na e-shopu Kalorických Tabulek.


Chcete zhubnout? Mohlo by se vám hodit:

Jan Lipšanský

Absolvent scenáristiky, novinář, spisovatel, spolupracovník České televize, v současné době si užívající svých dvou synů a výletů s nimi.

23.1.2025 Jan Lipšanský Články, O kaloriích nevážně

Z archivu

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Související články

Pokrok v sestavování jídelníčku. Kontroluj svá kolečka ještě před zápisem!

Máme pro tebe další novinku v Premium verzi aplikace Kalorické Tabulky pro Android. Díky té se můžeš snadněji posunout ke svému stanovenému cíli.

Celý článek 29.4.2025

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Vhodné potraviny pro snadnější redukci tuku v oblasti břicha

Tendence k ukládání tuku v těle (kam se nám bude ukládat) jsou rozhodně dány do velké míry vrozenou dispozicí člověka.

Jednoduše řečeno, někomu se přirozeně ukládá více tělesného tuku do boků, nohou a třeba i rukou/prsou a někomu spíš do oblasti břicha (do tzv. abdominální oblasti).

Celý článek 27.4.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace (3. díl): Jak na pokrok, motivaci i krize

V našem volném cyklu došlo na téma, jež je možná důležitější, než se na první pohled zdá – práce s vlastní psychikou.

Jak zaznamenávat pokrok a jak si udržet motivaci i ve chvílích, kdy se nedaří?

Celý článek 23.4.2025

O kaloriích nevážně: Kontroverzní potraviny

Vědci se, pokud jde o potraviny, občas pletou.

Asi nejznámějším příkladem jsou hodnoty železa ve špenátu, ale třeba i pohled na vajíčka. V tomto článku si představíme nejen tyto, ale i další potraviny jako maso, sádlo, máslo či alkohol.

Celý článek 19.4.2025

Vylepšené funkce v aplikaci. Kopírování a hromadné mazání položek!

Zapisování tvého jídelníčku teď bude ještě rychlejší a jednodušší! Přinášíme dvě vylepšené funkce, které ušetří čas.

Celý článek 15.4.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner