Nejtěžší není se změnou stravování začít, ale vytrvat
Začátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Předpokládám, že každý čtenář stránek kaloricketabulky.cz dnes už ví, že při zdravém hubnutí je třeba včlenit do života aerobní pohyb. Na teorii výpočtu doporučené tepové frekvence, kterou potřebujeme udržovat pro vytoužené výsledky, se podíváme podrobně v některém dalším povídání. A nyní si představíme rovnou vhodné adepty z nabídky tělovýchovných zařízení, díky kterým bude hubnutí jednodušší a radostnější.
Na úvod připomenu důležité a logické pravidlo – vždy musíme vybírat pohybovou aktivitu podle našeho zdravotního stavu (a zohledňovat i případná kila navíc), a ne podle atraktivity, případně popularity, kterou daný styl právě zažívá.
Jak dále uvidíte, cvičební směry, jenž jsou báječné a propracované, nemusí být ale ještě pro každého. Pojďme se na to podívat postupně.
Ačkoliv aerobik v posledních letech v nabídce fitcenter hodně ustoupil populární Zumbě, které jsme věnovali celý samostatný článek a patří rovněž mezi vysoce efektivní aerobní zátěže, stále je součástí základní nabídky většiny lepších fitness klubů. Klasický aerobik prošel od svého vzniku (počátek osmdesátých let minulého století) bouřlivým vývojem. Jde v podstatě o specifický druh gymnastiky, jež se vyznačuje charakteristickým provedením a kombinací základních pohybů, které se rozvíjejí za doprovodu hudby do různých variací.
Má-li aerobik splnit svůj účel a přinést nám očekávané výsledky, měl by mimo jiné být správně technicky odcvičen. Není nad kvalitně předvedenou hodinu s opravdovým profesionálem, kdy vše do sebe krásně zapadá a běží bez sebemenšího zaváhání!
„Aerobik je vhodný pro zdravé klienty různého věku a kondice, kteří touží po rychlejších formách cvičení,“ říká ostravská lektorka Iva Mojžíšková, jež patří mezi naši lektorskou aerobikovou špičku. „Nedoporučila bych ho ženám s velkou nadváhou či problémy s klouby.“
Když už jsme u aerobiku, nemůžeme nezmínit jeho speciální druh, který slavil velký boom cca před dvaceti lety. Nyní možná trochu ztratil v očích veřejnosti na popularitě, ale kdo jednou objevil jeho kouzlo, nedá na něj dopustit. Jedná se o ojedinělý aerobní vertikální trénink, kdy vystupováním na tzv. step (stupínek) a následným sestupováním překonáváme výškový rozdíl, čímž dochází k podstatně jinému zatěžování svalstva než u normálního aerobiku.
„Lekce stepů učím už téměř 20 let bez větší pauzy a nedám na ně dopustit, protože nutnost výstupů na zvýšenou podložku ve vhodném tempu znamená jistotu správného kondičního a ´spalovacího´ tréninku bez dopadů a otřesů,“ říká oblíbená brněnská lektorka Lenka Velínská. „Zároveň jde o pohyb velmi kreativní – step je možné použít pro choreografické lekce, ale také do posilovacích hodin jako výbornou pomůcku zvyšující intenzitu zapojení svalů dolní poloviny těla. Se stepem lze posilovat i svaly paží nebo střed těla. Škála kroků využívající step je velmi pestrá a zahrnuje základní výstupy vhodné pro kondiční cvičení (většina stepů má nastavitelnou výšku, takže je možné intenzitu měnit podle výšky postavy nebo cíle tréninku), silové prvky vhodné pro zpevňování svalů dolní poloviny těla, ale i taneční kroky používané v choreografických lekcí, které mají především ´spalovací efekt´, rozvíjejí koordinaci a přesnost pohybů, orientaci v prostoru, rytmické cítění,“ vyjmenovává přednosti step aerobiku profesionální instruktorka skupinových lekcí fitness a body&mind.
A dokazují to i další slova Lenky Velínské: „Choreografické lekce stepu bych doporučila těm, kteří preferují skupinové lekce s hudbou, rádi tančí, ale netroufají si na čistě taneční lekce, potřebují zlepšit kondici a spalovat, ale zároveň šetřit klouby a páteř před dopady a nárazy. Posilovací lekce se stepem jsou vhodné pro všechny, jejichž cílem je zaměřit se na kondiční trénink s důrazem na svaly dolní poloviny těla.“
Pokud máte nějaké kilo navíc, můžete zkusit tuto fitness aktivitu, jež vychází z toho nejjednoduššího pohybu, který známe – chůze. Právě díky tomu jej mohou vykonávat opravdu všichni bez rozdílu věku a kondice. I tak jde o aerobní trénink s vysokým energetickým výdejem (H.E.A.T. = High Energy Aerobic Training), který umožní snadné dosažení kýžených výsledků.
Michal Pietrak, master instruktor pro střední Evropu k tomu dodává: „H.E.A.T. Program je pohybovou aktivitou, která je vhodná pro všechny, kteří dojdou (v tom pravém slova smyslu) do H.E.A.T. centra. Vždy je samozřejmě důležité upravit intenzitu cvičení. Pokud mám nějakou zdravotní indispozici, tak můžu vše konzultovat s ošetřujícím lékařem a pak hurá na lekci. Důležitou součástí lekcí s kontrolou intenzity je sporttester a také menší počet pásů pro individuální přístup.“
V podobném duchu jako lekce H.E.A.T. Programu se nese i INDOOR CYCLING, resp. cyklistika v tělocvičně pod vedením instruktora, kdy je simulována jízda v rovině a v kopci, v sedle a ze sedla. A opět si zde volíme intenzitu podle sebe, ačkoliv jsme součástí skupiny.
„Je důležité jet vždy tak, abyste VY „řídila“ kolo, a ne kolo VÁS,“ říká všem svým klientům opakovaně Eva Kupková, bývalá aktivní tanečnice a gymnastka, která před lety tomuto sportu propadla natolik, že dnes provozuje i vlastní centrum, a pokračuje: „Nespornou výhodou indoor cycling je, že se jedná o úplně jednoduchou jízdu na kole, kterou se zkrátka nemusí nikdo učit. Nevymýšlí se žádné nefyziologické pohyby, nezatěžují se klouby.“
Nedávno jsem psala podrobné články právě o dvou výše zmíněných aktivitách a sama jsem si položila otázku, proč nás tak láká jízda na kole, které se nehýbe, a chůze, při které se nikam nedojde? Odpověď mi pomohla najít právě Eva: „Svou roli v tom jistě hraje fakt, že lze snadno dosáhnout rychlých a viditelných výsledků při hubnutí. A navíc: Jezdit na kole přece umí každý.“
I zde záleží, jak jsme zde – na blogu – už mnohokrát zdůrazňovali, na instruktorovi. Pokud bude jeho pojetí lekce nudné a nezáživné, asi to brzy vzdáte. V opačném případě podlehnete zdravé závislosti jako výše citovaná Eva.
Stejně jako již zmíněná jízda na speciálních kolech pod vedením lektora, provozuje se v některých zařízeních forma cvičení na kondičním trenažéru simulujícím veslování, které se provádí na speciálním stroji Concept 2. Bohužel skupinové lekce nejsou tak často k dispozici, proto se u tohoto cvičení zastavíme jen krátce.
Veslování patří mezi aerobní sporty, při kterých dochází k rovnoměrnému rozvoji svalové hmoty, zvýšení tělesné zdatnosti a podle druhu tréninku případně i svalové síly. Velkou výhodou opět je, že nejsou přetěžovány nosné klouby tělesnou hmotností a nedochází k nárazům (jako například při běhu). Jde o cvičení bezpečné a přesné – tím se stává vhodným pro všechny věkové skupiny bez ohledu na momentální kondici.
V samotném závěru zmíníme pak ještě jednou dnes tolik populární Zumbu, o které si spousta zajímavostí můžete přečíst zde.
Iva Mojžíšková: www.aerobicstudioostrava.cz
Lenka Velínská: www.lenka-velinska.com
Eva Kupková: www.kupkova.com
Michal Pietrak: www.heatprogram.cz
Úvodní foto bylo pořízeno na každoroční akci pro veřejnost – Funaerobic show (Olomoucko).
Další zajímavé akce po celé republice najdete v kalendáři akcí na www.aerobic.cz.
Tak snad někde na viděnou. A stále platí, že budu ráda, když do komentářů napíšete, kam chodíte cvičit právě Vy. Děkuji.
28.1.2013 Ing. Macáková Marcela Články, Jak zhubnoutZačátek roku je pro mnoho lidí ve znamení změn…
… a asi všichni známe větu: „od ledna začínám hubnout/cvičit/zdravěji jíst“ či jiná podobná předsevzetí.
Celý článek 8.1.2021
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024
Téma pitného režimu je opředeno poměrně dost mýty. Je tedy logické, že každý věří něčemu a že se občas úporně drží při životě i tvrzení, která nejsou tak úplně podložená.
Kolik tekutin skutečně potřebujeme?
Celý článek 29.8.2024