Hubnutí podle Měsíce? Už si ťukáte na čelo a chcete kliknout někam jinam? Pak ještě chvíli vydržte a aspoň jedním okem text prolétněte (smích). Věřte, že jsem měla před lety jako absolventka technické školy také pochybnosti o něčem tak „nevědeckém“ jako je dieta podle pohybu Měsíce na obloze, ale nyní uznávám, že na tom něco pravdy je. A má to koneckonců i logiku. Však posuďte sami..
Jsme součástí přírody, která nás ovlivňuje. A když Měsíc způsobuje odliv a příliv v moři, tak proč by nemohl způsobit „příliv“ i „odliv“ v našem těle?
Pamatuji si, když jsem byla hodně malá, jak mi babička s tátou na obloze ukazovali Měsíc a učili základní poučku, kterou jistě znáte: když má tvar D, tak dorůstá, při C couvá. U moře jsme pozorovali již zmíněný příliv a odliv a chodili na zajímavé přednášky do Planetária Praha.
Intermezzo: Tip na výlet
Až pojedete do Prahy, nenechte si ujít stálou astronomickou výstavu v Planetáriu Praha (v blízkosti metra Nádraží Holešovice), kde se lze na modelech názorně přesvědčit, jak to v tom vesmíru funguje: Na virtuální prohlídku se můžete mrknout pro zajímavost zde.
Jak se „pohybuje“ Měsíc?
Pro naše účely postačí, když budeme rozlišovat čtyři základní fáze Měsíce (Luny):
Novoluní (Nov)
Dorůstající Měsíc
Úplněk
Couvající Měsíc
K tomu všemu je dobré také sledovat, v kterém znamení zvěrokruhu se příslušné postavení Měsíce nachází, ale pro dnešní téma hubnutí to zatím můžeme pro zjednodušení vypustit.
Novoluní
Je to období, kdy náš organismus spaluje nejlépe. Pokud pomůžeme „očistě“, snadno prý shodíme až celý kilogram! Ideální začátek pro rozumnou dietu.
„Již v samotném názvu ´nov´ je obsaženo, že se jedná o vznik něčeho nového. Může jít o nový projekt, stav, vztah… Někde hluboko v nás je zkrátka usazeno semínko věcí budoucích,“ říká můj dnešní host, kartářka a znalkyně přírodních cyklů, Markéta Vostrá. „Doba novu je ideální na očištění, zbavení se všeho, co brání našemu růstu a tím pádem i růstu našich možností. To, co jsme nevyřkli, neudělali, to je to, co může tížit podstatně více, než to co, jsme udělali,“ dodává pro představu žena, do které byste neřekli, že je matkou dospělého syna, tak bezvadnou má postavu, kterou samozřejmě „formuje“ na základě lunárních cyklů.
Praktická rada Markéty Vostré
Výborným prostředkem na očistu je popíjení horké vody po doušcích (10 minut převařované)
Dorůstající Měsíc
Pravidlo pro dorůstající Měsíc si budete snadno pamatovat, neboť je ve své jednoduchosti opravdu logické.
Měsíc dorůstá, a proto se pro svůj růst snaží udělat maximum – tj. využívá veškeré přijaté látky víc, než v ostatních fázích. Ukládá vše do tuků a zkrátka „buduje“ objem.
V tyto dny bychom si měli hlídat příjem kalorií pečlivěji a sledovat také složení stravy, protože tělo má tendenci – podobně jako Měsíc – v této fázi „růst“… A to asi nechceme, že? (smích)
Na druhou stranu je to také období, kdy organismus snadněji přijímá důležité minerální látky a vitaminy, takže pokud už občas sáhnete po nějakém doplňku stravy, je vhodné je brát právě v těchto dnech.
Cílit na konkrétní orgány/neduhy pak můžeme ještě i podle toho, v kterém znamení zvěrokruhu se Luna nachází, ale o tom v případě zájmu, jak jsme již zmínili výše, zase někdy příště. Dnes je na programu jarní očista a hubnutí.
Vyhněte se sladkostem (když už je sem tam musíte, počkejte s tím na fázi „C“).
Čím blíže k úplňku, tím více ukládací fáze sílí a vrcholí den před úplňkem a během úplňku (údajně se v toto období může „zhodnotit“ příjem potravy až dvojnásobně!).
Úplněk
Měsíc v úplňku je vskutku magický. Jen si vzpomeňte na různé tajuplné knižní a filmové příběhy … Kolem úplňku můžeme kvůli silné energii pociťovat větší únavu, nervozitu, mít problémy se spánkem (zvlášť když vám měsíční svit „kouká“ do ložnice). A také zvířata bývají neklidná. Podle určitých informací jsou prý i častější dopravní nehody, což může opět logicky souviset s již zmíněnou únavou. Nejsou to žádné čáry máry…
V období úplňku zkuste držet půst, který by měl začít 12 hodin před úplňkem.
Couvající Měsíc
Nejsnazší hubnutí. Příroda nás v našem záměru bude podporovat!
A naopak – pokud nechcete hubnout, ale jen se tzv. „udržujete“, můžete si v tyto dny povolit lehké hřešení bez následků. Samozřejmě to neznamená, že když sníte deset koblih se šlehačkou, že je vše v pohodě 🙂 Používáme rozum, to je jasné.
Při couvajícím Měsíci se navíc z těla vylučují toxické látky, a je proto vhodné „užívat“ různé čistící čajové směsi. Energie z jídla se tolik neukládá, ale naopak se účinněji spaluje.
Nenásilné a přirozené hubnutí
Dieta podle Luny vám nepřinese bezpracný rekordní úbytek kil, ale poměrně bezbolestně vás za předpokladu dodržování pravidel (a nepřejídání se :-)) přivede na přirozenou cestu udržování přiměřené hmotnosti.
K jaru tak nějak patří tradiční úklid domovů. Do této doby by měl spadat i úklid „duševní“, který je, jak tvrdí Markéta, mnohem náročnější než ono pověstné smýčení domácnosti. „Přes všemožnou škálu fyzických, emočních i mentálních obtíží se často doslova protrpíme až k poznání, že celý vesmír žije v cyklech, které mají obrovský vliv i na nás. A nemůžeme a ni nesmíme je opomíjet. Naučit se vnímat cykličnost svého těla znamená vědět, co je pro nás nelepší. Kdy je čas na aktivitu a kdy na odpočinek… Kdy je dobré být expanzivní a kdy je potřeba se ponořit v klidu do svého nitra… Kdy se o sebe aktivně starat, pěstit se a kdy je potřeba nechat tělo prostě jen odpočívat.“
Lunární kalendáře
V dnešní době není těžké si obstarat „lunární kalendář“. Pokud vím, vychází jich několik. Tradiční od paní Žofie Kanyzové, pak také krásně ilustrovaný od Kláry Trnkové. K tomu řada publikací pro zahrádkáře a kutily. Zkrátka v posledních letech se vracíme, jak jsem již zmiňovala v článku o jarní únavě a boji proti ní, k moudrosti našich předků. A je to dobře. Koneckonců proč dělat něco složitě, když to jde lehce.
Hubněte s rozumem
Hubnutí se stalo výnosným byznysem, protože řada z nás sedí celé dny v práci, přesouvá se z místa na místo pohodlně (s vydáním minimální energie), potraviny jsou mu – obrazně řečeno – podávány téměř až na stůl. Zkrátka žijeme tak trochu jako ta zvířátka v zoologické zahradě. A tak jako tam se o ně musí starat chovatelé a dbát na jejich životosprávu (věděli jste, že jim třeba dopřávají „půst“, aby se přiblížili režimu, který by měli v přírodě?), tak nám firmy vyrábějící potravinové doplňky usnadňující hubnutí podávají takovou pomyslnou berličku. A je na vás, jak se rozhodnete a do čeho budete své těžce vydělané peníze investovat. Nemám pravdu?
Něco navíc: Proč (ne)chceme hubnout?
Když už jsme si tak s Markétou povídaly o hubnutí, zeptala jsem se jí také na samotnou podstatu problému, který dnes trápí řadu žen a mužů. Pokud se vám chce, čtěte dál malý bonusový materiál k zamyšlení. „Téma hubnutí přišlo do módy někdy v minulém století a stalo se bičem a zasévačem pocitů viny, kdykoli si chceme dát něco dobrého – a tím pádem velmi kalorického,“ objasňuje historii hubnutí v rámci našeho povídání o dietě podle Luny Markéta Vostrá. „Před tím se naopak cenilo, když byla žena „spravená“, když jí byl kus. Muž se pyšnil tím, jak mohutnou má ženu, protože to zároveň dokazovalo, že mají dostatek, hojnost a je to na nich i vidět.“ I když to pro mnohé z nás zní asi velmi lákavě, zdraví to zřejmě dvakrát neprospívalo, že? „Nejzdravější – co se týká civilizačních chorob – byla populace po druhé světové válce. Existuje teorie, že dnes se již umírá více na dopady přejídání se, než na hlad. Tedy v rámci západního světa,“ pokračuje ve svém povídání Markéta.
„Na přejídání se, touhu po sladkém a nesmyslném směsování mnoha chutí se můžeme podívat i z jiného úhlu pohledu. Pokud jsme nespokojení, citově poranění, ukřivdění, bez lásky, bez pocitu sebeúcty a sebedůvěry, jídlo slouží jako náhražka za příchutě, které nám, jak se domníváme, nedává život,“ vysvětluje zkušeně můj dnešní host. A pokračuje na příkladech: „Není láska, zakoupíme kremroli a alespoň na chvíli se necháme unášet přeslazenou rozkoší na jazyku. Tak jednoduché to samozřejmě není, ale mnohé emoční i mentální stavy nás nutkají k obžerství či sebeničení prostřednictvím jídla. Každý má svůj motiv… Jedna má klientka mi vyprávěla, jak moc se trápí svojí nadváhou, ale nedaří se jí zhubnout. Vždy nastane jo jo efekt. Nakonec jsme spolu rozkryly, že má těžké zkušenosti z dětství se svým otcem a se svým prvním vztahem. Podvědomě se tedy mužů obává a velká nadváha je pro ni určitou obranou i „zárukou“, že si jí mužský svět nebude až tak všímat. Tento rozporuplný stav vědomí a podvědomí pak vytváří právě zmíněné jo jo efekty. Jedna část chce zhubnout a být atraktivní pro druhé, druhá část se obává toho, co opět nastane za vztahové potíže. Je tedy důležité jít ruku v ruce nejen s dietami a cvičením, ale i hledáním těch pravých příčin, proč se obalujeme tukem a ničíme si zdraví, zakončuje své povídání autorka řady zajímavých knih, která v takových případech odkazuje své klienty na různé „osvobozující“ techniky (EFT, homeopatie…).
Takže i to je pohled na problematiku hubnutí, kterou vám zde představujeme… A jak to vidíte vy?
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
V našich uzavřených skupinách na facebooku se den co den těšíme nejen z úspěchů uživatelů Kalorických Tabulek v podobě úžasných proměn, ale jsou tam k dispozici také báječné recepty či inspirace na pohybové aktivity.
Pokud stejně jako my cestujete rádi po naší krásné zemi, tak čtete pozorně dál.
Vaření jídel v jednom hrnci je v podstatě staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy dokladují tento způsob přípravy do doby před 16 tisíci lety.
Vlastně se není co divit. Pokud jste žili jako nomádi, těžko jste mohli mít široce vybavenou kuchyni s mnoha pánvičkami, hrnci, pekáči a několika plotýnkami.
S podzimními dny opět rozjíždíme náš volný cyklus „proměny“.
Jde o příběhy uživatelů aplikace Kalorické Tabulky, v kterých najdete nejen návody, jak na to (jak dotyčný dokázal změnit svůj život a postavu), ale také notnou dávku motivace.
Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté – váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.
Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.
Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.
Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.