Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Proč nás bolí kolena? Důležité informace nejen pro začínající běžce.

Bolí vás kolena při chůzi, běhu nebo během jakéhokoliv sportu? Bolesti kolen mohou postihnout téměř kohokoliv.

Materiál, který jsem pro vás připravil, vám napoví, jaká je příčina bolesti kolen a hlavně jak se této bolesti pokud možno vyhnout. V první části si povíme o příčinách bolesti kolen.

Lidé si bohužel často neuvědomují, že i malá bolest může být impulsem pro následné větší zdravotní problémy – a to nejen v oblasti kolen. Měli bychom rozpoznávat, kdy je bolest snesitelná a výjimečná, a kdy nás omezuje natolik, že nemůžeme vykonávat oblíbené aktivity.

V každém případě se snažte udělat vše pro to, abyste zjistili, jaký je důvod bolesti. Příčina nemusí vždy vycházet z oblasti bolesti a okamžité řešení může zastavit zhoršování zdravotního stavu, jenž může vést až k operativním zákrokům.

Martin Hrazdil

Nejčastější příčinou bolesti kolen je nedostatečná péče o chodidla. Už jste někdy slyšeli o nožní klenbě? Zdravé chodidlo slouží jako opora správného držení těla. Uvedu pomůcku, která vám pomůže k uvědomění.

  • Zdravá klenba = Zdravá kolena = Zdravé kyčle = Zdravá záda => Zdravý celý pohybový aparát

Příčiny bolesti kolen mohou být různé. Nebudeme tedy házet všechny do jednoho pytle a budeme se snažit najít příčinu na svém těle, nikoliv se držet názoru „bolest jako bolest“.

Zkuste se zamyslet nad tím, co děláte během dne za pohyby a při jakém pohybu vás kolena bolí. Jedině tak můžete dohledat příčinu a pro příště se těmto špatným návykům vyhnout.

Pár základních příčin bolestí:

  • nadváha
  • špatné stereotypní návyky
  • nedostatečná péče o chodidla
  • technika chůze
  • technika běhu
  • jiná zdravotní omezení v kloubním aparátu apod.
  • svalová nerovnováha
  • únavový syndrom svalů (nedostatečná regenerace)
  • technika cviků ve fitness a jiných zařízeních

Martin Hrazdil

Každý specialista má svoji metodu pro odstranění bolesti kolen.  Zkusím vám stručně poradit jak se těmto bolestem vyvarovat a hlavně jak vnímat svoje tělo.

První krok je velmi podstatná věc – správné držení těla včetně chodidel. Najděte si odborníka, který vám vysvětlí správné držení těla a postavení chodidel.

Dalším krokem je posílení oslabených svalů a protažení zkrácených svalů. Nehledejte v tom vědu, protože cviky na protahování dolních končetin jsou velmi jednoduché a sami zjistíte, že velmi účinné.

Poté se naučte vnímat chodidla při jakémkoliv došlapu, ať už při chůzi, běhu nebo jiné aktivitě.

A tou nejdůležitější částí je zpevnění svalových partií v oblasti dolních končetin.

Nezapomeňte, že pro váš pohybový aparát je důležitá všestranná zátěž tzn. statické, dynamické, stabilizační cviky a přidat i rotační pohyby. Ale než se pustíte do stabilizací a rotací musíte si být jisti, že svaly jsou v rovnováze. Jinak hrozí opětovné přetížení přetížených svalů a oslabené svaly budou opět v ústraní.

Martin Hrazdil

Příčiny bolesti kolen u běžců

Když vám někdo řekne, že má bolesti kolen, většinou jde o běžce nebo sportovce, kteří se věnují dynamickému cvičení ve vyšší intenzitě. Pojďme zastavit u běžců, neboť v poslední  době patří běh mezi nejpopulárnější sporty.

Lidé, kteří donedávna celý den seděli a prakticky necvičili, vybíhají do ulic a nestačí se divit, že se „ozývají“ jejich nespokojené klouby. Co dělají začínající běžci špatně?

1.  Nedostatečné komplexní zpevňování

Běžec si musí uvědomit, že jako většina sportů má i běžec jednostranné zatěžování pohybového aparátu. Kromě běhu se musí naučit vnímat svoje tělo a občas si dopřát i kompenzační cvičení, což je zpevňování oslabených a protažení zkrácených svalů ovlivňující funkční stabilitu celého těla. Na pozoru by měli být hlavně lidé s propadlou klenbou, s nohou do X nebo O, u nichž je větší riziko vyskytujících se bolestí.

2. Přetěžování pohybového aparátu

Dalším neduhem, kterým trpí běžec, je přetěžování svalových partií a nedostatečná rekonvalescence. Správný běžec, který si váží svého zdraví, obětuje čas i pro regeneraci celého pohybového aparátu. Svaly se příliš velkým přetěžováním unaví, tím je vypojena funkce svalového aparátu a veškeré nárazy i při pouhé chůzi jsou tlumeny kosterním aparátem (klouby, páteř). Unavené svaly neplní funkci tlumiče a přenáší funkci tlumiče na kosterní aparát. Tento problém je nejčastější, protože sportovci věnující se intenzivnímu tréninku nedokáží najít prostor pro regeneraci svalů. Odpočinek ve formě sauny, masáže nebo jakékoliv jiné relaxační kúry. Důležitou součástí je i strava. Svaly bez živin neumí pracovat a splňovat to, co se od nich očekává.

Martin Hrazdil

3. Technika běhu

Koupením běžecké obuvi, oblečení a prvním vyběhnutím nemáte vyhráno. Správnou techniku běhu se nenaučíte jedním vyběhnutím, po týdnu nebo po měsíci. Jako u každého sportu je i běhání „běh na dlouhou trať“. Najděte si někoho, kdo se věnuje běhu již nějaký čas, aby vám poskytl základní informace o technice běhu. Běh je velmi oblíbený sport, ale zároveň velmi zákeřný pro  vaše klouby.

4. Špatné vnímání těla, především chodidla (tlumič a pružina)

Vypilování techniky neznamená, že můžete začít běhat maratony. Kromě vnímání horní části těla a celkově techniky běhu bychom se měli zaměřit nejvíce na chodidla. Chodidla patří mezi nejdůležitější část, která ovlivňuje stav celého těla. Musíte si uvědomit, že chodidlo má funkci tlumiče a pružiny. Jakmile tuhle funkci vypojíte z provozu, veškeré nárazy dopadají na ostatní části těla jako např. kolena, kyčle nebo páteř apod. Funkce chodidla jako tlumič a pružina není jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Sportujte, ale myslete na své klouby.

Z archivu aneb přečtěte si také:

Cecílie Jílková: Jak konečně zvládnout předsevzetí ohledně zdravého jídelníčku a zhubnutí

Martin Hrazdil
trenerfitness.eu

Osobní fitness trenér

Výživový poradce

Sportovní a rekondiční masér

14.8.2014 Články, Jak si udržet zdraví

Komentáře

1

Marti

14.8.2014 17:23

Nikdy mě nenapadlo hledat příčinu v klenbě a plochých nohách, ale asi na tom něco bude. Díky za tuto informaci 🙂

2

Judge

16.8.2014 21:53

veškeré zdravotní problémy způsobuje strava-tam vše začíná.A bolest kloubů? jednoduché…je to především konzumací masa.

3

Lucius

25.8.2014 12:44

V komentáři předřečníkově vypadlo důležité upřesnění – je to především NEDOSTATEČNOU konzumací masa s vysokým obsahem kolagenu.

4

Hattori Hanzo

26.8.2014 13:51

Lucius:
na tvorbu kolagénu nie je potrebné mäso ani žiadne živočíšne nutrienty. Suplementácia kolagému alebo jeho dopĺnanie straviou je marketingový ťah. Úplne postačí prirodzená produkcia kolagému na účasti glycínu, prolínu a hydroxyprolínu , vitamínu C a zinku, pričom predovšetkým vitamín C zabezpečí jeho vyššiu štrukturálnu pevnosť.

Čo sa týka efektívnej suplementácie na kĺbovú výživu – jasne vedie obyčajný glukosamín sulfát, prípadne glukosamín hydrochlorid. Ďalšie účinné suplementy už živočíšneho pôvodu sú chondroitín a želatina.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

S oblíbených lektorem Václavem Krejčíkem jsme si povídali u příležitosti opožděného křtu jeho zatím poslední knihy.

ŽIJTE JÓGU 2 s podtitulem „hledání harmonie“ vyšla na jaře letošního roku, ale kvůli covidové situaci byla pokřtěna až nyní v říjnu.

Celý článek 12.10.2021 0

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

Příběh z diabetologické ordinace: Stačilo upravit jídelníček a začít trochu chodit

V našem volném cyklu článků pro blog Kalorických Tabulek jsme začali úvahou, zda může diabetik správným jídelníčkem zlepšit svoji cukrovku. Pokračovali jsme doporučeními na úpravy jídelníčku z hlediska příloh (včetně receptů) a vysvětlili si, proč se říká, že pohyb je lék.

Dnes si působení všech těchto obecných doporučení ukážeme na příběhu jednoho našeho pacienta.

Celý článek 2.9.2021 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0