Poslední dobou je módní kritizovat facebook. Prý lidem ničí reálný život. Upřímně si myslím, že i zde platí: Jaké si to uděláš, takové to máš. Závislost na čemkoliv je špatná.
Ovšem na druhou stranu musím za sebe říct, že díky facebooku jsem poznala spousta úžasných lidí, které bych možná v „normálním“ životě potkala jen stěží.
Pamatuji si například, že před časem kdosi z mých přátel „lajknul“ příspěvek jisté Kuchařky ze Svatojánu a já tak rozklikla stránku plnou báječných receptů. Slovo dalo slovo a dva z nich se již objevily na blogu kaloricketabulky.cz. Šlo o polévku z červené řepy s křenovými knedlíčky a salát z hnědých fazolí.
Eva Francová alias Kuchařka ze Svatojánu odpověděla vždy na každou moji zprávu a já jí držela opravdu moc palce, aby své recepty mohla jednou vydat jako knihu. Protože co je psáno (na papíře), to je dáno… A i když jsem velkou příznivkyní internetu, tak zastávám názor, že kniha je prostě kniha…
Je mi tedy velkou ctí, že vám nyní mohu nabídnout tři originální recepty z krásně voňavé kuchařky Kuchařka ze Svatojánu.
Domácí polévkové koření
3 kg různé zeleniny (cibule, česnek, celer, mrkev, petržel, kapusta, kedluben…)
zelená nať petržele, celeru a libečku
100 g mořské soli
5 lžic lahůdkového droždí
3 lžíce sušené dobromysli
3 lžíce drceného libečkového semena
Očistíme a nadrobno rozmixujeme 3 kg různé zeleniny, nezapomeneme na cibuli v dostatečném množství a také na česnek, potom něco aromatického – celer a petržel, pro barvu mrkev a doplníme kapustou, kedlubnou, pastinákem a podobně.
Je dobré, když máme i něco zeleného – petrželovou a celerovou nať, libeček. Nadrcenou zeleninu usušíme, zůstane nám z ní přibližně desetina váhy – to znamená asi 300 g.
Zeleninu smícháme se 100 g mořské soli. Můžeme přidat trochu lahůdkového sušeného droždí (koupíte ho v každé prodejně zdravé výživy), sušenou dobromysl nebo drcené libečkové semeno.
Uchováme v chladu a temnu. Tohle polévkové kořeni vám provoní cely dům.
Lehká pomazánka z červené čočky
100 g červené čočky
3 lžíce pohankových vloček
sůl
1 mrkev
1 cibule
1 lžíce citronové šťávy
slunečnicová semínka na posypani
Uvaříme 100 g čočky v 250 ml vody na kaši, přidáme tři lžíce pohankových vloček, zamícháme, osolíme a odstavíme. Do mísy najemno nastrouháme velkou mrkev, přidáme cibuli nakrájenou na malé kostičky, lžíci citronové šťávy a prochladlou čočku.
Na chlebu posypeme slunečnicovými semínky.
Příběh bramborového hrnce
1 kg brambor
1/2 květáku
3 mrkve
1/2 celeru
1 cibule
3 lžíce oleje,
100 g rajského protlaku
150 g zakysané smetany
Sůl
Petrželka
Potřebujeme asi kilo brambor, půlku květáku, tři velké mrkve, půlku celeru a velkou cibuli, taky dobrý olej a dobrý rajský protlak a kysanou smetánku.
Kořenovou zeleninu a košťál z květáku nastrouháme najemno, cibuli osmažíme na oleji, nakrájíme brambory a květák rozebereme na růžičky.
K cibuli přidáme strouhanou zeleninu a růžičky květáku, trochu osmažíme, přidáme brambory a rajský protlak, taky kysanou smetanu, osolíme, dobře promícháme a dáme dusit.
Uvaříme si čaj a než ho vypijeme, oběd je hotový. Můžeme se najíst.
Kdo je Kuchařka ze Svatojánu
Eva Francová žije se svou rodinou ve Svatojánském Újezdu nedaleko Jičína. Je výtvarnicí na volné noze a miluje vegetariánskou a veganskou stravu, kterou upravuje po vzoru našich babiček. Na jejích stránkách naleznete kromě nápaditých receptů také krásné popisné fotografie.
Její knihu vydalo v roce 2014 nakladatelství v roce 2014 Motto.
Ing. Macáková Marcela
Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. a také působila jako šéfredaktorka na několika webech, včetně vlastního úzce specializovaného projektu www.aerobic.cz. Vedle teorie se věnovala i praxi – vedla lekce cvičení a byla lektorkou ve STOBu.
Těhotenská cukrovka se v České republice týká 18 – 20 % těhotných žen (tj. má ji každá pátá těhotná).
Zatímco diabetes 2. typu se často spojuje s obezitou a nezdravým životním stylem, těhotenská cukrovka (gestační diabetes = GD) vzniká především pod vlivem těhotenských hormonů a týká se tak všech těhotných žen – i mladých, štíhlých, sportovkyň, vegetariánek, veganek, nízkosacharidově se stravujících…
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.