Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Osobní trenér Martin Hrazdil: Nejčastější bolesti kolen

Před časem jsme v článku „Proč nás bolí kolena? Důležité informace nejen pro začínající běžce“ načali téma bolesti kolen.

Už jsme si uvědomili, proč nás kolena obvykle bolí a jaké nejčastější chyby dělají začínající běžci, kterých každým dnem přibývá. Co ještě nevíme?

Kolenní kloub je jedním z nejsložitějších kloubů v lidském těle. Je to stabilní kloub spojující tři kosti (stehenní, holenní a lýtkovou), přičemž jehož stabilita je dána meniskem a rovnováhou okolních svalů, vazů a šlach ovlivňující stav kloubního pouzdra.

Je-li některá z těchto částí v nerovnováze, vzniká bolest a pozdní reakce na takové podněty mohou způsobit trvalé poškození, které může výrazně změnit váš život. Včasné odstranění svalové nerovnováhy vám pomůže od nesnesitelných bolestí. Další důležitou roli hraje chodidlo neboli tlumič, který tlumí veškeré nárazy dopadající na ostatní části pohybového aparátu, např. kyčelní klouby nebo páteř.

Osobní trenér Martin Hrazdil

Rozhodně se ale nepouštějte do řešení takových problémů sami a nechte si poradit od nějakého specialisty, aby se vaše bolesti ještě více neprohloubily.

Rozlišujeme následující problémy s koleny:

  • Lupání
  • Vrzání
  • Nestabilita
  • Omezení pohybu při ohnutí nebo natažení

Lupání

Lupou vám kolena při natažení nebo ohnutí nohy? Nemusíte se bát vážného onemocnění, ale měli byste zbystřit, protože i lehké bezbolestné lupání může přivodit vážné zdravotní komplikace v jakékoliv části těla. Ve většině případů jde o indikaci zánětu nebo přetížené šlachy.

Jakékoliv přetížení může způsobit nenávratné zranění, které ovlivňuje nejen oblast kolenního kloubu, ale i horní část těla. Může se vyskytovat jak u fyzicky aktivních lidí, tak i u lidí neaktivních. Lupání v koleni byste měli chápat jako důležitý signál pro celý pohybový aparát.

Opět bych doporučil navštívit odborníka, aby vám diagnostikoval, proč k lupání dochází. V praxi jsem se setkal nejčastěji s lupáním způsobeným přetížením svalů z důvodu špatných pohybových návyků při sportování nebo i při pouhé chůzi.

Vrzání

Při pohybu nohou dochází k vrzání v kolenech. Vrzání může být příčinou špatné funkce kloubní tekutiny, která omezuje tření kloubních ploch. Další příčinou může být opět svalová nerovnováha, kdy kloub není dostatečně usazen – „stabilizován“ – v kloubní jamce.

V takovém případě není zátěž rovnoměrně rozložena a tlak je kladen pouze na jednu část chrupavčitého povrchu kloubu a důsledkem je opotřebování chrupavky.

Osobní trenér Martin Hrazdil

Nestabilita

Nestabilita kolene se vyskytuje zejména u lidí zabývajících se pouze jednostranným zatížením dolních končetin, kdy dochází k pohybu dopředu, dozadu nebo nahoru a dolu, ale nikoliv do stran. Postranní šlachy a vazy nejsou dostatečně zpevněny a poté jakákoliv nerovnost nebo nestabilní povrch způsobuje nedostatečnou oporu vazů v oblasti kolen, což může vézt ke zranění.

Kromě kompenzačního zpevňování je důležité zajistit rovnováhu svalových partií, aby byl kloub jako v bavlnce a netrpěl jakýmikoliv náhlými změnami při došlapu. Kromě posilování velkých svalových partií (zadní a přední sval stehenní) se věnujeme i postranním svalům, které mají za úkol stabilizovat nejen koleno, ale i celý pohybový aparát.

Omezení pohybu při ohnutí nebo natažení

V tomto případě už jde o závažnější zdravotní omezení. Při ohnutí nebo natažení máte neskutečné bolesti, které mohou být způsobeny úlomky kosterního aparátu (čéšky, menisku) při velkém nárazu na koleno. Pohyb kolene je omezen tak, že ho nemůžete ohnout nebo naopak natáhnout nohu. Poranění může být opět i svalové. V ostatních případech vyhledejte odborníka, který vám stanoví vhodnou léčbu.

Cílem není kolena jen posilovat nebo jen protahovat. Důležité je, aby svaly a to nejen kolem kolene byly silné a zároveň mobilní. Avšak pozor, nikoliv hyper mobilní.

Přeji vám příjemné dny a fungující kolena.

Martin Hrazdil

renerfitness.eu

Osobní fitness trenér

Výživový poradce

Sportovní a rekondiční masér

6.11.2014 Martin Hrazdil Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Jarka Matoušková: Jak bojovat s kily navíc s pěti křížky na zádech aneb fit a štíhlá i po padesátce

Jaké je hubnutí po padesátce? Spousta žen nejspíš odpoví, že to nejde, případně že to je velmi obtížné.

Možná vás, dámy, tak trochu škodolibě potěší, že ani chlapi na tom ale nejsou o mnoho lépe. I oni mohou mít potíže, protože i oni prožívají období známé jako mužský přechod.

Celý článek 5.12.2016

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner