Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jan Novosad: Nejlepší posilovnou je svět venku. Otevřete dveře a trénujte kdekoliv! Program MovNat vám ukáže, jak na to.

Přirozený pohyb si žádá i přirozené prostředí, proto moje nejoblíbenější tréninky probíhají hlavně venku pod střechou z oblohy.

Proč cvičit venku?

Pocítíte změny ve vnímání těla, z pohybu budete mít daleko větší prožitek.  I „špatné“ počasí je dobrým pomocníkem v tréninku. Naše těla s počasím a venkovní teplotou souzní, proto se i díky počasí mnohem lépe odhaduje vhodná intenzita i obsah tréninku.

  • Standardní až sterilní prostředí uzavřených prostor nejsou pro cvičení dlouhodobě optimální. A často vedou k přetrénování.

Jan Novosad

Podstatný podíl tréninkového času by měl být venku, a proto je můj oblíbený program MovNat, o kterém si více povíme později, úzce propojen s městskými parky, hřišti, lesy, ale i s ulicí.

  • Největší metlou lidstva je „pohodlnost“ a výsledkem je nejen pohybová degenerace.

Všem nám chybí přirozený pohyb. Nevyužíváme chůzi či běh jako způsob transportu na kratší či delší vzdálenost. Na přesuny používáme převážně dopravní prostředky.

  • V práci sedíme, nad prací se ohýbáme a dusíme v sobě tok energie.

A jak se to snažíme řešit? V době extrémů klasicky:

První extrém je PASIVNÍ. Ve svém volném čase sedíme u televize či jiné elektroniky. Cestujeme (autem, busem, letadlem), nebo trávíme čas v restauračních zařízeních apod.

Druhý extrém je AKTIVNÍ. Je to takový moderního vzor „správného zdravého životního stylu“. Díky mediálnímu tlaku se snažíme spalovat co nejvíce energie a kalorií sportem. Jdeme do posilovny cvičit a překonávat sami sebe či své rekordy z mládí. Jdeme si zahrát tenis, fotbal, squash, protože máme rádi kolektivní hry, zápolení a víme, že se u toho pořádně zapotíme a zasloužíme si pak pořádnou večeři.

Jan Novosad

Škola, práce, sport. Tam všude nás nutí podávat výkony na hranici možností. A to už od útlého věku. A když se dostaneme do dospělosti, je logické, že tento známý stav hledáme i v ostatních aktivitách. A stejně jako ve školách nám někdo cizí uděluje hodnocení.

  • A na tomto povrchním základě si sami sebe vážíme více či se zatracujeme.

Nevím jak vás, ale mě to nikdy moc nebavilo a naopak mě to od dětství dost stresovalo. Proto když jsem objevil tréninkový koncept MovNat a jeho principy, bylo pro mě přirozené ze starého kolotoče vystoupit a začít svou vlastní hru.

  • Řešení je jednoduché. Hýbejme se celý den.

Hýbejte se po celý den! Sportování nechte závodníkům a povalování lenochům. Najděte pro sebe zlatý střed, přijměte svá těla taková, jaká jsou, a naučte se je používat s radostí a naplno. Každý má individuální možnosti a podmínky, proto není šťastné se porovnávat s obecnou normou.

A jak to udělat v praxi?

  • Zuste v práci každou hodinu či dvě změnit svou pozici. Ze sedu do stoje. Ze stoje do dřepu. Z dřepu do sedu na zemi.
  • Vyvěste se na větev či vylezte na strom. Projděte se po trávě v parku po všech čtyřech. Choďte či běhejte občas naboso.
  • Postavte se na zábradlí a hledejte rovnováhu. Nebo jen napřimte záda a snažte se stát hrdě s hlavou v prodloužení páteře.

Nastavte svou mysl a tělo ji bude následovat.

(pokračování)

Z archivu aneb přečtěte si také:

Václav Krejčík: Dejte si pozor na urputnost!

Mgr. Novosad Jan
https://www.facebook.com/MovNatCR

Dlouholetý sportovec a několikanásobný úspěšný reprezentant ČR ve sportovním aerobiku. Dle své zkušenosti věří, že každý se může stát „mistrem světa“, protože každý jsme jedinečný a nejlepší, když děláme to, co nás baví a naplňuje. Ať už je to sport, práce, umění či životní koníček.
Kontakt: +420737282456, movnattrainer@gmail.com

7.5.2015 Články, Fitness a wellness

Související články

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Tabata – efektivní cvičení pro ženy i muže

Chcete zvýšit svojí fyzickou kondici, posílit svaly, formovat postavu, zhubnout, ale běžné cvičení vás nebaví?

Ideální variantou je cvičení tabata, což je vysoce intenzivní intervalové cvičení, jež si v pohodě zacvičíte i z domova.

Celý článek 5.5.2022 0

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Čtení nejen pro diabetiky: Pohyb je lék!

Pohyb má blahodárný vliv na náš fyzický i psychický stav.

Dramatické snížení přirozeného pohybu v posledních desetiletích se významně podílelo na nárůstu obezity a s ní spojených nemocí – od cukrovky, chorob srdce, pohybového aparátu až po deprese.

Celý článek 29.8.2021 0

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Vanda Mikušová pro ženy: Jak zhubnout a cítit se dobře

Pokud ještě někdo neobjevil kouzlo pravidelného pohybu, třeba vás k nějaké té pohybové aktivitě navnadí „5P funkční pravidla podle Vandy“.

Sepsala jsem je na základě dlouholetých zkušeností, které jsem nasbírala díky klientkám za 20 let mé lektorské praxe. Všechny je mám dlouhodobě ozkoušené i na sobě a mohu s jistotou říci, že fungují spolehlivě.

Celý článek 8.8.2021 0