Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Olga Šípková: Jak vypadá můj jídelníček, jenž mě drží v dobré kondici

Kouzlo mé práce spočívá mimo jiné v tom, že každý den je jiný.

Někdy lítám od rána do večera, a pokud se na takový „vytuněný“ den nepřipravím, následující dny mi to dají pěkně najevo. A tou přípravou myslím zejména jídlo.

Nerada jsem odkázaná na to, co mi přes den cvrnkne přes nos, třeba rychlý fast food nebo rohlík z pekárny po cestě. To už dál rozepisovat nebudu. Je jasné, že na tento druh přijímané energie velká kouzla večer před lidmi v tělocvičně nepředvedu. A i kdyby… Další dny nemá tělo s čím hospodařit.Olga Šípková

Miluji dny, kdy se po ranním obstarání rodiny v klidu usadím a dám si svou oblíbenou snídani: jogurt, semínka typu chia, konopné nebo sezamové, nakrájený banán, trochu kustovnice čínské s vitamíny a domácí vločky.

  • Ty jsem začala dělat teprve nedávno – lehce opražené zakapu medem a trochou másla.

Mám ráda kávu, ačkoliv po očistě a odkyselování, které jsme absolvovala před půl rokem, jsem kávu omezila.

Dopoledne poklidím dům a vrhám se k mému malému bílému počítači. Odpovídám na maily, připravuji akce, termíny nebo píši své minuty zdraví pro Český rozhlas 2. To mi posledním rokem zabírá nejvíce času, myslím tím v poloze v sedě v kanceláři.

Oběd si připravuji doma a snažím se, aby obsahoval od každého trochu: bílkoviny, vlákninu i sacharidy. Ne, nepředvádím se tím, co píši. Poslední léta jsem skutečně přišla na to, jak mi jídlo často bere energii a má vliv i na psychické zdraví.

Prostě jsem se do toho na stará (čtyřicetiletá) kolena více opřela. Samozřejmě není každý den ideální, ale musím říct, že mne to baví a posouvá. A moc dobře vím, jak potom reaguje mé tělo. Obědvám často rýži, maso a zeleninu –  občas maso nahradím sýrem, nejlépe čerstvým ovčím nebo luštěninou.

Odpoledne se věnuji Adélce (dcera, 11 let) a buď ji přemísťuji na její aktivity nebo si uděláme holčičí odpoledne. To pak jedeme do nedaleké vesnice do stájí na projížďku na koních nebo občas obhlédnout nějaké krámky.

Večer mám lekci s klientkami. Většinou 90 minut, to se dá zvládnout pořádně procvičit celé tělo. Ráda kombinuji tanec, posilování a jógu.

Večer se snažím do sebe dostat bílkoviny i trochu sacharidy. Vím, že když si dám jenom salát, budím se často brzo ráno hladem. Takže si naservíruji žitný chléb, šunku, čerstvý sýr a třeba sušená rajčata.

Chodím ráda brzo spát s knížkou….

Takto vypadá skutečně ideální den…  Většinou mám větší zápřah o víkendu, kdy buď objíždím republiku nebo organizuji víkendy s aerobikem. Poslední dobou mne velmi uspokojuje a obohacuje vzdělávání. Proto jsem se po létech pustila do jógy a studuji kurz koučinku. Přivedl mne k tomu hlavně kamarád a všem dobře známý bývalý závodník a trenér David Huf, se kterým připravujeme zajímavé turné na příští rok. A dáme o sobě pěkně vědět!

Olga Šípková

Ukázka jídelníčku Olgy Šípkové

Snídaně:

Jogurt, semínka, banán, domácí musli s medem, káva nebo melta, bylinkový čaj

Dopolední svačina:

Ovoce, ovčí sýr, žitný chléb

Oběd:

Nejčastěji rýži se zeleninou na italský způsob (rýže typu arborie se osmaží na šalotce, zalije decí vína a za stálého míchání a podlévání vývarem uvaří). Na páře podusím zeleninu jako je mrkev, řapíkatý celer, pórek atd. Přidám k rýži, ochutím bylinkovou solí a přesypu parmazánem.

Odpolední svačina:

Často něco sladkého, mám nesmírně ráda Oats cake, tyčinky od Nutrendu, nikdo jiný tak dobré nemá. Je to skvělé právě před pohybovou aktivitou.

Večeře:

Žitný chléb, sušená rajčata a třeba šunka nebo vajíčko na hniličko.

Co se týká pitného režimu piji bylinkové čaje a vodu.  Při cvičení pak iontový nápoj Unisport, který má velké množství chutí a je fakt skvělý.

Olga Šípková

ww.sipkova.cz

8.10.2015 Olga Šípková Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživa

Z archivu

Renata Daubnerová, nutriční terapeut: Nízkokalorické léto budiž pochváleno, ale pozor na umělá sladidla!

Jaká jsou podle mě hlavní nebezpečí léta z hlediska hubnutí? Hlídáme si kalorie jídel, ale často pijeme bez rozmyslu. Přitom je tak snadné se propít k tloušťce.

Dopřávejte si vše, ale s mírou a ve vysoké kvalitě. S tím se pojí další důležitá zásada: Rozhodně není dobré si dát více na úkor nevhodného složení – například snížení kalorické hodnoty nápojů či potravin pomocí umělých sladidel.

Celý článek 7.8.2014

Související články

Ing. Barbora Karásková, výživový specialista a technolog potravin: Hubnutí začíná v obchodě

Ať už je vaším cílem zhubnout, zlepšit krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit svalovou hmotu, mít více energie nebo zkrátka jen jíst zdravěji, tak jedno je jisté –  váš úspěch začíná už v obchodě, v kterém nakupujete potraviny.

Přesně tam začínáte rozhodovat, zda svých cílů dosáhnete nebo ne, protože to, co nakoupíte, se poté promítnete do vašeho jídelníčku.

Celý článek 21.10.2024

Romana (minus 38 kg): Císařovna tančící v dešti

Je odpoledne a já sedím v kavárně, ve které si dopřávám ledový čaj bez cukru. Mnozí z těch, jež mě znají, by se nad tím hned zarazili – bez cukru? Spousta z nich mě již léta neviděli, a tak nevědí, že jsem nedávno prošla nejen fyzickou proměnou.

Ale to už trochu předbíhám, vezmu to od začátku, i když příběh bude trochu delší.

Celý článek 19.10.2024

Jak do jídelníčku jednoduše zařadit zeleninu

Podle dostupných dat konzumuje dostatek zeleniny v České republice jen malá část populace. Údajně pouze asi 30 % dospělé populace zvládá doporučené množství, tj. 400 g denně.

Další studie ukazují, že mnoho lidí v ČR trpí nadváhou nebo dokonce obezitou, což je často spojováno s nevhodným stravováním. Náhoda? Nemyslím si.

Celý článek 17.10.2024

Přílohy k jídlům mohou být pestré a kaloricky i výživově velmi rozdílné

Pokud jde o přílohy, často u jídel měníme jen klasicky brambory, rýži, špagety nebo kolínka a knedlíky. Případně chleba, pokud jde o lečo, chilli con carné či guláš.

Přitom existuje daleko více možností příloh.

Celý článek 14.10.2024

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.: Jak nastavit biorytmus a být fit?

Náš biorytmus neboli vnitřní hodiny jsou alfou a omegou našeho zdraví. Určuje, jak nakládáme s energií, ergo časuje její šetření i výdej.

Hlavní projev biorytmu představuje cyklus spánku a bdění, který trvá přibližně 24 hodin a který je primárně řízen naším mozkem. Kdybychom v mozku tuto funkci neměli, těžko bychom se jako lidstvo dožili tolik generací a dokázali se vyvinout až do dnešní moderní podoby.

Celý článek 12.10.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner