Paleo stravování aneb návrat ke stravě našich předků
Jelikož píši článek na internetový portál, který se zabývá stravováním, předpokládám, že s výrazem paleo stravování (dieta) jste se již někdy setkali.
Nejprve v kostce shrnu, o čem tento alternativní výživový styl je.
Nechci zacházet zcela do detailů, jelikož si myslím, že těchto informací je na internetu již mnoho, ale chtěla bych vám tento výživový směr přiblížit trochu z jiného hlediska a vyvrátit některé mýty, které mezi lidmi (dokonce i mezi odborníky na výživu) kolují.
Co je paleo?
Je to nový (i když o tomto by se dalo velice polemizovat) alternativní výživový směr, který je inspirován stravou našich předků ještě před příchodem zemědělství. V podstatě je to návrat k přirozeně se vyskytujícím potravinám, na které je naše tělo adaptované. Tento výživový směr učí lidi nad jídlem přemýšlet a využívá především tukového metabolismu.
Jak taková strava vypadala?
Tato strava byla přirozeně bohatá na zdraví prospěšné tuky a vysoce kvalitní živočišné bílkoviny. Zvířata, ze kterých maso pocházelo, se volně pásla. Maso neobsahovalo pesticidy, hormony a ani antibiotika. Sacharidy se v této době konzumovaly minimálně (strava byla tedy nízkosacharidová), pocházely z pestré škály sezónní rostlinné stravy (zeleniny – hlavně listové, kyselého a planého ovoce). Strava zahrnovala také vejce, hmyz, dary moře (ryby i mořské potvory), ořechy a semínka.
Rozdíl oproti běžné stravě
Tato strava neuznává průmyslově zpracované potraviny (zjednodušeně vše, co je zabalené v obalu), cukr, sladidla, alkohol (povoluje ho jen výjimečně), maso z velkochovů, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a nestabilní průmyslově zpracované tuky.
Jaké potraviny bychom tedy měli zařazovat?
Ty, které:
obsahují dostatečné, ideálně mírně nadprůměrné množství vitamínů, enzymů a minerálů
mají dostatek kalorií, abychom měli dost síly, ale ne tolik, abychom přibírali
zasytí dříve, než se dokážeme nekontrolovatelně přejíst
nezpůsobují výrazné výkyvy glukózy v krvi a nenarušují inzulínový mechanismus
nedráždí trávicí trakt, nezpůsobují systémový zánět v těle a neobsahují látky, které nedokážeme strávit
dobře chutnají
nejsou plné jedů (vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám)
Jaké výhody tato strava přináší?
Benefitů je opravdu mnoho, zkusím vyjmenovat alespoň pár základních.
Budete jíst skutečné potraviny, které budou vašemu tělu svědčit.
Pokud máte nadváhu, tuk se vám začne redukovat.
Potrava vás dokáže zasytit na delší dobu! (Při konzumování tučných jídel se vždy dostanete do bodu, kdy budete mít dost a tím pádem přestanete jíst.)
Zbavíte se inzulínových propadů. (Jelikož vám přestane kolísat hladina cukru v krvi, zmizí vám neovladatelná chuť na sladké, díky čemuž se hladina cukru ustálí ještě více.)
Pokud jídlo oddálíte nebo vynecháte, nebudete pociťovat intenzivní hlad. (Nový druh hladu bude mít pouze informativní charakter.)
Ucítíte nárůst energie (propady krevního cukru již nebudou způsobovat útlum po jídle) a zvýší se vám výkonnost (mentální i fyzická).
Změní se vám chutě. (Začnete jíst potraviny, které vám do té doby nechutnaly a začnete si jídlo více užívat.)
Diplomovaná nutriční terapeutka se skoro desetiletou praxí.
Motto: „Jen jediná cesta vede k dobré mysli, spokojenému žití, zdravému a opravdovému jídlu. Ta cesta jste vy.“ Na co se zaměřuji? Výživové poradenství dle nejmodernějších poznatků.Testování potravinové intolerance, DNA test k určení metabolického typu. Komplexní programy sestavené na míru zdravotním problémům, atd.
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.