Největší vliv na zdraví má vlastní životní styl. Nejčastější bariérou pro více pohybu je nedostatek vůle a vlastní motivace uživatelů
Ve druhé polovině letošního června proběhlo dotazníkové šetření uživatelů serveru www.kaloricketabulky.cz zaměřené na životní styl a používání přístrojů i aplikací pro monitoring zdraví a pohybové aktivity.
Celkem se ho zúčastnilo více než 300 respondentů z celé České republiky.
Téměř dvě třetiny respondentů (63 %) uvedly, že nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím jejich zdravotní stav je životní styl. Na druhém místě jsou podle nich vrozené vlastnosti člověka (20 %) a pak s velkým odstupem následují faktory jako životní prostředí, lékařská péče a pracovní prostředí. Zcela pravidelně chodí na preventivní lékařské prohlídky k praktickému lékaři 52 % účastníků výzkumu, specialisty navštěvuje dokonce až 71 % respondentů.
Jako nadprůměrný hodnotí svůj zdravotní stav 43 % respondentů. Celkem 17 % respondentů považuje svůj zdravotní stav za velmi dobrý, 27 % pak jako průměrný. Na druhou stranu špatný zdravotní stav deklaruje jen 13 % uživatelů.
Zdá se tedy, že většina respondentů je se svým zdravotním stavem spíše spokojena. I když až 86 % (!) z nich chce zhubnout nebo zformovat si postavu a 72 % chce jíst zdravěji. A více než polovina (57 %) chce zlepšit svoji fyzickou kondici, resp. 53 % respondentů chce více sportovat. Však také svoji pohybovou aktivitu označilo jako nedostatečnou více než dvě třetiny z nich (68 %). Pro tyto dotazované jsou největší zábranou pro navýšení pohybové aktivity tyto důvody:
1. nedostatek vůle a motivace (64 %)
2. nedostatek času (43 %)
3. celková únava (33 %).
- Zdroj: N =264 uživatelů, CAWI , 06/2016, www.kaloricketabulky.cz
Mobilní aplikace pro monitoring zdraví jsou používány mnohem více než sport testery a fitness náramky
Sporttestery a fitness náramky pro monitoring zdraví a fitness používá pravidelně jen 15 % uživatelů, mobilní aplikace pro monitoring zdraví a fitness ale už 41 %. Shodně jsou jak přístroje, tak aplikace používány zejména kvůli přehledu o sportovních výkonech, kvůli motivaci k lepším výkonům a k větší efektivitě při sportu. Pro uživatele mobilních aplikací je to pak v daleko větší míře než u sporttesterů a náramků i zábava.
Zároveň ale téměř polovina uživatelů nemá žádnou zkušenost s mobilními aplikacemi pro monitoring zdraví (48 %) ani se sporttestery. Fitness náramky nezná dokonce až 52 % uživatelů. U sporttesterů a náramků některé uživatele (20 %) odrazuje od koupě vysoká cena, u mobilních aplikací je to pak absence chytrého telefonu (14 %). Společným faktorem nepoužívání aplikací i přístrojů je nízká sportovní aktivita respondentů („Nesportuji, sportuji pouze málo“), což uvedlo 16 %, resp. 18 % účastníků.
- Nejznámější a nejpoužívanější aplikace mezi respondenty jsou Endomondo a Runtastic, v obou kategoriích sporttesterů a fitness náramků je nejvíce známá a používaná značka Garmin.
Jako nejvíce atraktivní produkt pro monitoring zdraví se respondentům jeví inteligentní biometrická váha s bezdrátovým přenosem dat, kterou si v příštích dvanácti měsících plánuje pořídit 41 % z nich. Tato váha kromě informací o celkové tělesné hmotnosti poskytuje údaje o podílu tuku, svalů kostní hmoty a obsahu vody v lidském těle.
Služby serveru Kaloricketabulky.cz by doporučilo až 81 % všech uživatelů
Svým přátelům a známým by pak služby serveru Kaloricketabulky.cz doporučilo až 81 % všech respondentů, a naopak jen 7 % uživatelů by spíše nebo vůbec služby nedoporučilo. Přitom spokojenost s poskytovanými službami serveru (na škále 1 = vůbec nejsem spokojen až 10 = jsem maximálně spokojen) je 62 % uživatelů maximálně spokojeno (TOP2BOX) a 26 % spíše spokojeno (hodnoty 8 a 7), jen 14 % z nich je nespokojeno.
Ve stejném období souběžně pak probíhal i průzkum na obecné internetové populaci ČR (více než 500 respondentů z celé ČR). Srovnání výstupů obou vzorků (internetová populace vs. uživatelé serveru www.kaloricketabulky.cz) poskytuje další zajímavé poznatky o zdravotním stylu a používaných technologiích v této oblasti.
tisková zpráva
Robert Stránský, Project Manager
11.8.2016
redakce
Články, Jak zhubnout, O kaloriích nevážně