Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Ideální pitný režim během dne a při sportu: Vypij, co můžeš?

Asi každému se už někdy stalo, že si na sportování vzal málo pití. Mně zrovna včera…

Odpolední procházka s dětmi. Cesta domů ještě cca 20 min. Vedro. Starám se, ať je voda hlavně pro děti, abych ještě v noci nelítala kvůli jejich úpalu. Domů jsem se dopotácela vysušená jako křížala – s jazykem nalepeném na patře.

„A to jsi instruktorka,“ pomyslela jsem si při vzpomínce, jak klientům stále připomínám, ať dostatečně pijí, ať nejsou dehydrovaní a není jim špatně, ať nemají křeče, ať je nebolí hlava a tak podobně a stále dokola.

Ale kolik vlastně máme vypít za den, případně během tréninku. A hlavně co pít? Názorů a rad je jak máku, takže se to pokusím shrnout a přidat nějakou vlastní zkušenost.

Kolik vypít tekutin za den a při sportu

Průměrně by to mělo být za den cca 2 – 3 l, pokud zrovna nejdete cvičit. Při intenzivním tréninku či ve vedrech je to samozřejmě ještě více. Mluvím pochopitelně o nealko nápojích – ideálně o vodě.

Zarytým kafařům, kteří vypijí 2 litry za den (pressa), asi moc radost neudělám, protože káva se do toho fakt nepočítá. Má totiž spolu s colou, černým čajem a alkoholem (i pivo je alkohol) opačný efekt. A to ten, že vodu z těla odvádí (tedy dehydruje).

Voda, voda a zase voda

V naší zemi je v podstatě nejlepší neperlivá obyčejná voda z kohoutku. Dále málo sycené minerálky, bylinkové nebo lehké ovocné čaje. Ale jestli si musíte to kafe dát (jinak ten projekt neodevzdáte včas), vypijte k němu sklenici vody (a zase ta voda).

  • Víte, že v pracovním procesu pít zapomínáte? Stáhněte si do mobilu aplikaci, která vám bude připomínat, že se máte napít. Nebo si prostě našiďte budíka. Jak prosté…

Pokud víte, že vás ten den čeká intenzivní trénink, můžete se tzv. „předpít“. Asi 2 hodiny před cvičením byste měli vypít okolo 0,5 – 1 litru tekutin, během tréninku ideálně také doplňovat tekutiny a po tréninku tzv. „dopití“, což je dalších asi 0,5 l do hodiny.

  • Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, že pokud není zátěž delší než 60 minut, bude vám stačit neperlivá voda nebo neperlivá minerálka.

Jestli vás čeká třeba běžecký závod a počítáte, že vydržíte dýl než hoďku, doporučuji přidat nějaký ten ionťáček nebo hypotonický nápoj.

Stačí si jen vybrat nějaký sportovní nápoj, které se dělí do tří skupin podle osmolarity a koncentrace iontů:

  • Hypotonický – má nižší koncentraci než krev, je nejvíce ředěný a nejlépe zavodňuje. Doporučuje se pro aktivity střední intenzity, které trvají déle než 60 minut.
  • Isotonický – má stejnou koncentraci jako krev. Doporučuje se pro aktivity s vysokou intenzitou a dobou trvání do šedesáti minut.
  • Hypertonický – má větší koncentraci iontů než krev. To znamená, že odvodňuje, vytahuje z okolního prostředí (z těla) vodu do žaludku. Tělo se snaží o udržení stejného prostředí v celém organismu.

Z toho vyplývá, že nejpoužívanější jsou hypotonické a isotonické nápoje.

Radka Neubertová

www.neubertova.cz

Lektorka jógy, Pilates a kompenzačního cvičení.
Vede skupinové i soukromé lekce pro dospělé i děti.
Spolumajitelka firmy Fit Way, která dováží značku Nessi Sportswear.

3.8.2017 Radka Neubertová Články, Recepty a výživa

Z archivu

Nikola Kněžourová z FITFAB: Jak s pohybem nejen začít, ale hlavně u něj s chutí setrvat

Posun času tím nesprávným směrem, brzká večerní tma, vlastně i ranní dlouhá tma, venkovní sychravo…

A když tohle všechno spojíte dohromady, vznikne vám nejen aktuální roční období, ale i instantní snížení motivace tak nějak pro všechno (vyjma zachumlání se s knihou pod deku s teplým čajem).

Celý článek 9.12.2023

Související články

Veronika Mayová: Tělo zhublo, hlava to nestíhala

Zhubla jsem. Po letech snažení se číslo na váze konečně změnilo na mnou trochu přijatelné. Oblečení jsem už za tu dobu několikrát změnila.

Jak mi začalo být volné, musela jsem si utahovat pásek. A také lidé kolem si všímali změny.

Celý článek 8.4.2025

Hubnutí, zdravý životní styl a motivace: Základní informace a určení cílů

V průběhu ledna proběhla ve facebookové skupině „Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami“ výzva #nebudulednacek, jež měla pomoci zrealizovat novoroční předsevzetí.

Spousta z vás se ale do hubnutí nebo jen změny životního stylu pouští také nyní na jaře s nadějí, že se budou v létě (zejména na dovolené) cítit o mnoho lépe.

Celý článek 5.4.2025

Premium novinka AI zápis pomocí fotky v Kalorických Tabulkách

Rozpoznávání vyfocených jídel a odhad gramáže je další věc, která do Kalorických Tabulek přistála – umělá inteligence jako pomocník při zápisu. 

Celý článek 1.4.2025

Pět článků, které vám pomohou pochopit užívání aplikace Kalorické Tabulky

V našich skupinách na Facebooku se často setkáváme s povzdychem „já těm TABULKÁM“ vůbec nerozumím.

Dotyční mají na mysli samozřejmě aplikaci Kalorické Tabulky, kterou stovky lidí roky úspěšně využívají ke kontrole svých jídelníčku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak jednoduché to může být…

Celý článek 31.3.2025

Představujeme ti další novinku v Kalorických Tabulkách – Kalorickou bilanci

Doteď byly výpočty v aplikaci tak trochu magické, vše se odehrávalo na pozadí a mohlo být matoucí, kde se která čísla berou. Proto padlo rozhodnutí, že je objasníme.

Celý článek 27.3.2025

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner