Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Lesk a bída sušeného ovoce: Proč bychom měli mít jeho konzumaci pod kontrolou?

Sušení je jednou z nejstarších a zároveň nejlepších forem uchovávání potravin.

Při správném sušení (nízká teplota po delší dobu) dochází k minimální ztrátě nutričně hodnotných látek. V poslední době je velmi in sušení mrazem, tzv. lyofilizace. Ovoce je díky této metodě krásně křehké, plné chutí a bez použití jakýchkoli přísad.


Čerstvé ovoceje zdravé a výživné. Jakmile se vysuší, stává se více energeticky hutným, na minerály, vitamíny a vlákninu bohatším. Sušené ovoce je velmi snadné jíst ve větším množství – to však vede i k nadměrnému příjmu cukru a kalorií.

Co to pro nás znamená? Vysoká dávka fruktózy (ovocného cukru), kterou organismus hned neupotřebí, jde přímo do tuků! Nadbytečná fruktóza se rychle přemění játry na VLDL, což je forma cholesterolu s vysokým obsahem triglyceridů, což vede k ukládání tuku. Fruktóza je také typ cukru, který při vyšším množství spoluvytváří inzulinovou rezistenci, srdeční choroby, obezitu a další.

V poslední době se hodně řeší otázka množství g cukru, které přijmeme z ovoce za den. Mnoho odborníků se shoduje na 30 g pro dospělého člověka.

Představte si, že 1 hrníček čerstvých brusinek obsahuje 4 gramy cukru, avšak 1 hrníček sušených brusinek obsahuje celých 70 gramů!

  • Náš mozek neví, jak říci ne sušenému ovoci!

Je snadné sníst horu sušeného ovoce, protože fruktóza nedává signál mozku, že už má tělo dost. Fruktóza nepotlačuje ghrelin ani nestimuluje leptin po jídle (ghrelin spouští hlad a leptin jej zastavuje). Proto dává smysl, že se stále cítíme hladoví, ačkoli jsme na posezení snědli pytel sušeného ovoce.

Kolik je ta správná míra?

Vezmeme-li meruňky jako příklad – ze šálku čerstvých meruněk se stane přibližně 1/4 šálku sušených. Vycházejme tedy z této představy obecně a jakékoli sušené ovoce si před jeho konzumací představte 3 – 4 x objemnější.

Sladké chutě je velmi těžké zastavit na jednom nebo dvou kusech. Nenechte se sušeným ovocem omámit. Pokud ale hledáte zdravou alternativu rafinovaného cukru, jste na správné cestě. Skvěle se s ním dá sladit při domácím pečení i přípravě tepelně neupravených dezertů. Už jste například zkoušeli datlovou pastu?

Jaké je TOP ovoce, které si můžete dát v sušené formě?

DATLE  – představují bohatý zdroj vlákniny, který pomáhá snižovat LDL cholesterol. Datle jsou také dobrým zdrojem železa, manganu a vitamínu B6.

MERUŇKY – obsahují vysoké množství vitaminu A a jsou opět bohatým zdrojem železa. Vždy se rozhodněte pro hnědé nebo černé organické meruňky, protože zachovaná oranžová barva u sušených plodů je způsobena konzervačními látkami (E220).

ŠVESTKY – obsahují vitamíny B a jsou dobře známým domácím prostředkem pro stimulaci střev. Švestky jsou opět dobrým zdrojem železa.

ROZINKY – dobrý zdroj draslíku a manganu.

A pak také samozřejmě všechny různé druhy superfruits jako jsou goji, acai, lucuma a mnoho dalších.

Sušené ovoce má mnohem delší trvanlivost než čerstvé ovoce a může tak být šikovnou svačinkou vám i vašim dětem, zejména na dlouhých cestách.

Dejte si však pozor při jeho výběru na kvalitu a kupujte jej jen u dobrých značek. V opačném případě hrozí, že bude kontaminováno houbami a toxiny z důvodu nesprávného skladování.

[poll id=“6″]

Bc. Daubnerová Renata

ww.fitarian.cz

Nutriční terapeut (Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta), výživový poradce a sportovní dietolog – rekvalifikační kurz Mahra, sportovní dietolog, masér a lektor TRX.
Odpůrce jakýchkoli léků a umělých doplňků, které slibují zázračné účinky na zdraví

2.10.2017 Bc. Daubnerová Renata Články, Recepty a výživa

Z archivu

Cecílie Jílková: O ženě, která na stará kolena skákala jako kamzík

Paní Zdena ke mně přišla na doporučení MUDr. Jana Hnízdila, ke kterému ji přivedly letité problémy s koleny.

Už na první pohled vypadala jako „správná ženská“ plná energie a optimismu, pevně odhodlaná změnit svůj životní styl a pomoct si od bolesti kolen mimo jiné i tím, že shodí nadbytečná kila a vyčistí organismus díky zdravé stravě.

Celý článek 9.11.2015

Související články

Zimní superpotraviny: Jaké potraviny vám dodají energii a podpoří zdraví

V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.

Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…

Celý článek 19.11.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Chůze jako nejvýhodnější celoroční pohybová aktivita

Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.

K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.

Celý článek 17.11.2024

Co je světelná hygiena a proč je světlo klíčový hráč ve hře o kvalitní spánek?

Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.

Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.

Celý článek 13.11.2024

Eliška: Minimalistický styl života ve Švédsku mi dal prostor soustředit se na to, co je podstatné

Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.

Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?

Celý článek 10.11.2024

Kalorické Tabulky v praxi: Co znamená well-being a co pro to můžeme udělat?

V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.

Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.

Celý článek 6.11.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner