Lukáš: Nechtěl jsem, aby mě syn vnímal jako obézního a nemohoucího otce
Dnes vám v rámci našich proměn představujeme sympatického Lukáše z Ostravy. Díky svému rozhodnutí zhubnul 21 kg.
Na jeho cestě mu pomohla aplikace www.kaloricketabulky.cz.
Syndrom karpálního tunelu je vlastně utlačování periferních nervů způsobené okolními strukturami. Postihuje asi 4 % populace. A ženy jsou postiženy 4 x častěji než muži.
Více zasažena bývá dominantní ruka. Často vzniká například z práce na PC a pozic, kde je déletrvající napětí šlach ruky, rotace v zápěstí, nošení zátěže v dlaních apod.
Karpální tunel si laicky můžeme představit jako otvor v tzv. manžetě v oblasti zápěstí. Karpálním tunelem prochází z paže do dlaně devět šlach svalů, které ohýbají prsty, cévy a tzv. středový nerv.
Karpální tunel se zmenšuje jen při ohnutí zápěstí. Jiné další zmenšení otvoru kanálu (např. otokem, či úrazem) utlačuje středový nerv a bolestivé příznaky pak nazýváme syndrom karpálního tunelu.
Příznaky jsou např. bolest v dlani a 2., 3. či 4. prstu, tuhnutí prstů, mravenčení, brnění, pálení… Bolest přichází často v noci, později v podobě brnění i ve dne – jsou trvalé, mohou vystřelovat do lokte a paže a zhoršují se při zvednutí končetiny.
Pokud již bolestmi trpíte, je naopak dobré mít ruce v klidu. Syndrom karpálního tunelu lékaři řeší operativně. Po operaci je nutný klidový režim. První měsíc se ruka nesmí zatěžovat vůbec, plná zátěž je možná po třech měsících. A kompletní návrat funkce ruky je do jednoho roku.
Proto je vhodné tomuto problému předcházet!
Dnes vám v rámci našich proměn představujeme sympatického Lukáše z Ostravy. Díky svému rozhodnutí zhubnul 21 kg.
Na jeho cestě mu pomohla aplikace www.kaloricketabulky.cz.
Celý článek 3.9.2019
Snažíte se dodržovat kalorický deficit, ale stejně se v určitou chvíli zastaví váha na jedné jediné hodnotě a nejde dál? V čem může být problém?
Tomuto tématu jsme se už několikrát věnovali, ale pojďme si pár bodů jen tak v krátkosti shrnout. Ostatně, opakování je matka moudrosti, jak se říká.
Celý článek 17.9.2024
Když se mě klienti ptají, kde začít se změnou stravovacích návyků, aby dosáhli štíhlé postavy a podpořili své zdraví, tak moje odpověď je vždy stejná: vyváženou stravou.
Často vidím, že lidé mají tendenci přeskočit základy a zabývat se složitostmi a detaily ve stravě. Tím jim uniká podstata a neuvědomují si zásadní chyby ve svém jídelníčku, což vede ke ztrátě času, vůle, energie i financí.
Celý článek 11.9.2024
Vzorce chování, které si osvojíme v dětství, nás následně formují a ovlivňují po celý život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké stopy v nás zanechávají fráze, které jsme slýchávali jako děti?
Celý článek 9.9.2024
Křečové žíly jsou často spojeny s nepříjemnými pocity, které se souhrnně označují jako žilní bolest. U pacientů s chronickým žilním onemocněním patří fyzická aktivita obecně mezi doporučovaná režimová opatření.
Některé druhy cvičení a sportování jsou z hlediska žil pro pacienty prospěšnější, některé méně, jiná se dokonce vůbec nedoporučují.
Celý článek 6.9.2024
Spánek je přirozená a základní lidská potřeba, přičemž potřeba délky a kvality spánku se individuálně liší.
Jsou lidé, kteří bez svých osmi hodin spánku „nezačnou den“, a pak jsou tací, kterým stačí spát pět hodin na to, aby přes den běžně fungovali.
Celý článek 2.9.2024