Jak skladovat zeleninu v bytě
Ne každý z nás má chatu nebo sklípek u domu.
A přesto by si chtěl uchovat v bytě kořenovou zeleninu nebo brambory. Jak na to?
S Mary Aušovou jsme se na našem blogu setkali již dvakrát.
Poprvé prozradila tajemství svého úspěchu v soutěži Photogirl, podruhé jsme nahlédli do její kuchyně v souvislosti se čtyřicátými narozeninami, které před časem oslavila.
I tentokrát přinášíme něco mimořádného – budeme si povídat o tom, jaké to je, když někdo tak aktivní jako ona, čeká miminko.
Jak těhotenství ovlivní život tanečnici a lektorce, která je vlastně neustále v pohybu?
Nevím, jak u jiných takto aktivních těhulek, ale mě to výrazně zpomalilo, ačkoliv to z mých sociálních sítí asi není tak úplně vidět (smích). Je to spíš myšleno duševně… Stále tančím – i když samozřejmě s použitím modifikovaných prvků. Cestuji, ale taktéž se zvýšenou opatrností a batohem plným magnézia (smích). Mé těhotenství mi dalo zase jiné možnosti, pohled a přístup k životu.
Omezila či přizpůsobila jste nějak své ostatní pohybové aktivity?
Ano, paradoxně jsem celkem brzy musela skončit s dynamickou jógou, u které jsem si myslela podle zkušeností jiných žen, že ji pojedu až do porodu. A s běháním taktéž. Ale krásně jsem to nahradila těhotenskou jógou, která mě hodně baví. A jsem za to neskutečně ráda, protože jsem poznala jógu zase i z trochu jiné stránky (úsměv). Běh jsem nahradila dlouhými procházkami.
Zjištění, že budete mámou, přišlo krátce po vaší čtyřicítce. Zaskočilo vás to? Pokud vím, nějak jste těhotenství neplánovala, ale ani nezatracovala. Co mělo přijít, přišlo, dalo by se říct.
No neplánovala. Na podzim tedy proběhla jednou taková plánovaná myšlenka a vesmír to asi nechtěl podcenit, kdybych si to náhodou zase rozmyslela (smích).
Co byste vzkázala bezdětným ženám, které se po třicítce začnou strachovat, že už je vše ztraceno?
Po třicítce? Já bych se nebála snad ani říct po čtyřicítce (smích): Holky, nepanikařte! Já ještě v listopadu ani nepřemýšlela, že bych chtěla být mámou. A v prosinci bylo vše úplně jinak.
Důležité je být v dobré psychické i fyzické kondici. Každá má samozřejmě jiné priority, jiná přání. Možná jste bez partnera, ale já například do šestatřiceti byla sice s partnerem, ale nevhodným. Takže je dost možné, že ten váš je někde na cestě. Akorát víte, jak funguje Česká pošta s doručováním balíčků … (smích)
Nedávno jsme si tu představovali váš jídelníček a oblíbené recepty v souvislosti s vaší kariérou. Jak se to v požehnaném stavu změnilo? Máte třeba nezdravé chutě a jak se s nimi případně vypořádáváte? Jak vypadá nyní váš jídelníček a konzultovala jste jej s někým?
Upřímně? Jsem hodně zklamaná, že nepřišly žádné výrazné těhotenské chutě. Trochu jsem se těšila, že budu olizovat zídky a jíst okurky se šlehačkou (smích). Možná se umím ovládat, když přijde chuť na sladké, ale to bych měla i jako netěhotná. Jím víceméně stejně, přibírám ukázkově podle tabulek, takže nemusím zatím nic řešit. Konzultovat stravu nebylo třeba, myslím, že mám už vychytané co jíst chci a nechci.
Důležité je mít i v těhotenství pestrou stravu. To jsem pochopila i bez chytrých rad.
Vaše tělo si stejně řekne, co potřebuje, takže já se stále snažím držet sacharidů pokud možno jen dopoledne. Ale když se nezadaří, tak to neřeším. Samozřejmě dbám na dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. A naopak se snažím nejíst moc pečiva.
Naprosto skvělá kombinace smoothie snídaně je: avokádo, banán a mandlové mléko doplněné různými posypkami.
Zmrzlina se dá dělat na různé způsoby. Já ji připravuji z banánů, pomerančů a mražených borůvek. Rozmixovat (množství jednotlivého ovoce nechám na vás), přisladit javorovým sirupem (můžete medem nebo nějakým vaším oblíbených sladidlem) a nalít do formiček (já použila funny formičky z obchodu Pepco).
Tyto naprosto easy, ale chuťově geniální jablkové lupínky byly na světě pouhých 30 minut. Jsem ráda, že jsem je alespoň stihla nafotit.
Množství ingrediencí záleží na chuti. Vše zamíchat a podáváme na žitném chlebu.
Ať vám chutná!
Hlídejte si i v těhotenství stravování pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz. Jen tak budete mít bezvadně a snadno pod kontrolou, zda váš jídelníček obsahuje ideální poměr živin.
4.6.2018 Ing. Macáková Marcela Články, Jak si udržet zdraví, Recepty a výživaNe každý z nás má chatu nebo sklípek u domu.
A přesto by si chtěl uchovat v bytě kořenovou zeleninu nebo brambory. Jak na to?
Celý článek 23.1.2020
V období mrazivých měsíců je potřeba vzít zavděk mraženými či nakládanými potravinami, případně těmi, které dlouho vydrží, třeba kořenová zelenina, a jsou cenově přijatelné po celý rok.
Koneckonců je využívaly v zimě už naše babičky a prababičky…
Celý článek 19.11.2024
Kdo mě zná díky článkům tady na blogu Kalorických Tabulek, tak asi ví, že se ve své nutriční poradně nejčastěji věnuji tématu redukce tělesné hmotnosti.
K tomu, aby člověk vhodným způsobem redukoval svoji tělesnou hmotnost, je žádoucí zařadit i pravidelný pohyb a nespoléhat tedy jen na úpravu stravování.
Celý článek 17.11.2024
Světlo. Co si představíte, když se řekne světlo? Někdo si vybaví křišťálový lustr, někdo žárovku, jiný Slunce.
Právě prožíváme období roku, kdy je nedostatek přirozeného světla. A přitom denní nebo chcete-li sluneční světlo je nepostradatelné pro udržení lidského zdraví, má antidepresivní účinky, ovlivňuje kognitivní i fyzický výkon a řídí cirkadiánní rytmus – tedy navozuje přirozené střídání aktivní bdělosti a spánku.
Celý článek 13.11.2024
Dnes si povídáme s uživatelkou aplikace Kalorické Tabulky, která dlouhodobě žije ve Švédsku. Sympatická Eliška je součástí původní komunity Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami na Facebooku, jež se k naší radosti stále rozrůstá.
Jak se tedy žije a hlavně stravuje ve Švédsku?
Celý článek 10.11.2024
V současné době se hodně lidí zajímá o své zdraví a o to, jakým způsobem cvičit a jak se správně stravovat.
Tento pozitivní trend napomáhá tomu, aby lidstvo tolik netrpělo nemocemi způsobenými obezitou a abychom také věděli, co jíme. Podporují jej mnohé knihy, internetové stránky a aplikace.
Celý článek 6.11.2024