Aplikace KalorickeTabulky.cz Získat

Jak pomáhají Kalorické tabulky těm, kteří chtějí zhubnout, vysvětluje zakladatel aplikace Tomáš Pětivoký

Statistiky jsou neúprosné. Mezi dvacátým a šedesátých rokem života roste průměrné populaci každým rokem tělesná váha (viz zdroje na konci článku).

S každým zvýšením váhy se pro většinu z nás zvyšují bohužel také zdravotní rizika a snižuje kvalita života.

Pokud zjistíme, že se naše váha dostala do vyšších hodnot, než by měla být, hledáme různá řešení, jak nepříznivý trend změnit. Cest k úspěchu je hodně. Některé se zdají být jednoduché a rychlé. Například pokud ze dne na den zcela eliminujeme konzumaci určitých potravin nebo pokud najednou několikanásobně zvýšíme každodenní pohybové aktivity bez změny stravovacích návyků, pokles váhy se téměř jistě dostaví již během několika týdnů.

  • Takto dramatické změny našeho chování v krátkém období však vedou k tomu, že zpravidla nejsme schopni změny udržet a tělesná váha se v dalších měsících vrátí k váze původní nebo dokonce se naše hmotnost ještě zvýší.

Aplikaci Kalorické tabulky pravidelně používají stovky tisíc uživatelů, a tak máme slušný statistický vzorek dat na to, abychom posoudili, zda pro uživatele s nadváhou zapisování jídel a aktivit do Kalorických tabulek přináší nějaký efekt, tj. zda skutečně dlouhodobě hubnou.

Provedli jsme proto analýzu změny poslední váhy uživatelů Kalorických tabulek od váhy zadané při registraci. Analýza byla provedena pro uživatele k datu registrace s nadváhou nebo obezitou. Vyšel nám z ní následující graf, jenž ukazuje vývoj pravděpodobnosti zhubnutí v závislosti na počtu zapsaných dní do Kalorických tabulek.

Zelený graf ukazuje pravděpodobnost, zda při používání Kalorických tabulek uživatelé s BMI nad 27 v okamžiku registrace zhubnou o více než 1 BMI bod v závislosti na počtu zapsaných dní. Červený graf naopak znamená snížení váhy o méně než 1 BMI bod nebo zvýšení. Pro posouzení dlouhodobého efektu používání Kalorických tabulek byli do analýzy zahrnuti pouze uživatelé, u kterých známe vývoj tělesné hmotnosti více než 365 dní po datu registrace.

Je vidět, že nejpodstatnější pro dlouhodobý úspěch je schopnost zapisovat jídelníčky první dny a týdny po registraci, kdy s každým zapsaným dnem dochází k prudkému nárůstu pravděpodobnosti úspěchu. Pokud jídelníčky a pohybové aktivity nezačne uživatel s nadváhou nebo obezitou zapisovat, tak se velmi pravděpodobně zařadí zpět k většinové populaci, která na váze dále přibírá nebo si ji při nejlepším udržuje.

Již po prvních osmatřiceti dnech po zapisování jídelníčků se zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobého zhubnutí alespoň o 1 bod BMI na více než 50%. V případě, kdy uživatelé Kalorických tabulek vydrží svůj jídelníček zapisovat ještě déle, tak snížit váhu do tří měsíců po registraci alespoň o 1 BMI bod jsou schopni dvě třetiny z nich. A sníženou váhu udrží i po roce.

Z grafu je také vidět, že kritické období je zhruba půl roku od registrace v Kalorických tabulkách (tedy pravděpodobném začátku hubnutí), kdy část uživatelů váhu zpět nabere. Jojo efekt se týká i uživatelů Kalorických tabulek, a proto pro udržení správných návyků doporučujeme alespoň 2x ročně zapisovat jídelníček a pohybové aktivity nepřetržitě po dobu minimálně čtrnácti dní.

Záznam jídelníčků a pohybových aktivit do Kalorických tabulek přináší nejen očekávatelné potvrzení zákona o zachování energie, ale jako bonus lze získat informace, které pomohou postupně pozitivně změnit naše návyky. Z Kalorických tabulek lze totiž zjistit:

  • jaké potraviny bychom měli jíst více a o kolik
  • jaké potraviny v našem jídelníčku bychom měli omezit
  • že není nutné určité potraviny zcela eliminovat, občasné porušení zásad neznamená pro zdravé uživatele žádný problém
  • jak důležitý je pro udržení váhy pravidelný pohyb
  • jaký dlouhodobý efekt může přinést i malé zvýšení hodnot bazálního metabolismu

Úspěšní uživatelé se shodují, že cílem používání Kalorických tabulek není hladovět, ale naopak porozumět svým návykům a postupně je změnit, aby se stále cítili dobře. Za úsilí zapisovat jídla a aktivity do Kalorických tabulek odměna ve formě lepšího zdraví a větší radosti ze života určitě stojí.

Zdroje:

Z archivu aneb přečtěte si také:

Kalorické tabulky: Vychytávky, o nichž jste možná nevěděli

Ing. Pětivoký Tomáš
https://www.kaloricketabulky.cz

Tomáš je zakladatelem aplikací Kalorické tabulky, které jsou k dispozici na webu www.kaloricketabulky.cz a jako mobilní aplikace pro telefony s operačním systémy Android a iOS. Aplikace i blog Kalorických tabulek provozuje společnost Dine4Fit, a.s., ve které je Tomáš statutárním ředitelem.

10.2.2019 Články, Jak zhubnout

Komentáře

1

Jana

12.2.2019 11:53

Vaše tabulky používám téměř rok a váha šla dolů o 11 kg aniž bych měla pocit, že hladovím nebo se omezuji ve stravě. Vyplňováním tabulek jsem přešla k jiným potravinám nějak automaticky. Pochvala mého okolí je pro mě další bonus. Dříve jsem zkoušela kde co, přes různé diety, aerobik atd. ale nezhubla jsem nic. Proto díky za Vaše tabulky.

2

Ing. Macáková Marcela

10.3.2019 17:19

Děkujeme za příspěvek, který nás těší. Ať se stále daří!

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani provozovatele blogu.

Přidat komentář

Související články

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Jana (57 let): Nikdy jsem nebyla vyloženě tlustá, ale váha mi stagnovala a pak šla směrem nahoru

Dnešní příběh pochází opět z naší skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami, která nám dělá radost už nějaký ten pátek.

Sympatická Jana tvrdí, že pravidelné zapisování a rozvrhování jídelníčku jí velmi pomohlo. Postavu má nyní prakticky stejnou jako na střední škole, což dokazuje fakt, že v pohodě oblékne a zapne své maturitní šaty.

Celý článek 20.10.2021 0

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

Podívejte se, jak dokázala zhubnout paní Jaromíra (68 let)

To, že mladým se hubne nespravedlivě snadno, zazní občas jako povzdech beznaděje v ohlasech na úžasné proměny uživatelů aplikace Kalorické tabulky.

My ale dobře víme, že hubnutí jde i starším ročníkům. Jen v té věkové kategorii není už tolik lidí ochotno podělit se o fotografie. Výjimkou je paní Jaromíra.

Celý článek 30.9.2021 0